Miasto tętniące życiem

Koncerty gwiazd, festiwale, jarmark i potańcówki – podczas Dni Białegostoku na mieszkańców i gości czekają liczne atrakcje.

Publikacja: 19.06.2017 22:00

Ewa Bem uświetni wieczór, podczas którego zostanie wręczona Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Bi

Ewa Bem uświetni wieczór, podczas którego zostanie wręczona Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku.

Foto: Rzeczpospolita, Danuta Matloch

Przez kilka dni stolica regionu będzie w sposób wyjątkowy tętnić życiem, oferując mieszkańcom i turystom szeroką gamę wydarzeń. Szykuje się ich mnóstwo, więc w zależności od zainteresowań każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie, i to zarówno dla ducha, jak i dla ciała.

Huczne imieniny

Termin, w którym odbędą się Dni Białegostoku, jest nieprzypadkowy – zawsze ma on związek z imieninami Jana.

– Białystok był kiedyś miastem prywatnym Jana Klemensa Branickiego, wielkiego hetmana koronnego, który zawsze bardzo hucznie obchodził swoje imieniny. Zapraszał wielu gości, świętowało wręcz całe miasto. Dlatego i w dzisiejszych czasach chcemy zachować tę tradycję – mówi Urszula Mirończuk, rzeczniczka urzędu miasta. Dni Białegostoku potrwają od 23 do 25 czerwca, czyli od piątku do niedzieli.

Program jest bardzo bogaty, od strony organizacyjnej nad całością wydarzeń czuwa miasto, wspierane przez wszystkie instytucje kultury, głównie Białostocki Ośrodek Kultury, Galerię im. Sleńdzińskich i Dom Kultury Śródmieście. Swoje propozycje przygotowały także m.in. Muzeum Podlaskie i Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury.

Spacer z historią

Cykl imprez rozpocznie się od piątkowego spaceru historyczno-przyrodniczego „Kwiatki z historią" po Parku Starym im. księcia Józefa Poniatowskiego.

– Spacer potrwa około półtorej godziny, zapraszamy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Przewodnik opowie o historii Białegostoku, o tym, jak się zmieniał, będą też gry i zabawy – kalambury, puzzle, i praca z wierszem. Wszystko po to, żeby poznać lepiej ten fragment miasta – zachęca Agnieszka Kajdanowska z Białostockiego Ośrodka Kultury – Centrum im. Zamenhofa.

Turyści posłuchają opowieści o budynkach i miejscach, które pamiętają czasy Jana Klemensa Branickiego. Spacer rozpocznie się na ul. Kilińskiego, jednej z najbardziej reprezentacyjnych miejskich ulic, gdzie znajduje się Pałacyk Gościnny, w którym w danych czasach właściciel lokował gości niemieszczących się w głównym pałacu. – Na kliszach będzie można będzie zobaczyć stary Białystok, a po nałożeniu na nie obecnych zdjęć miasta przekonać się, co się zmieniło – zaznacza Agnieszka Kajdanowska.

Również w piątek zostanie otwarta wystawa „Moja galeria to ulica", tego dnia będzie można się też wybrać na dwa koncerty. Na pierwszym, „C'est La vie", soliści Studium Wokalno-Aktorskiego wykonają przeboje nieżyjącego już Andrzeja Zauchy. Na drugim wystąpi białostocki raper Michał „Cira" Ciruk. To stypendysta prezydenta miasta, nagrał „Pocztówki z miasta B.", płytę z utworami, które opowiadają o stolicy regionu.

Pierwszy dzień zamknie potańcówka z zespołem Whitestok. Zaplanowano ją wieczorem w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku.

Koncerty gwiazd

Atrakcje szykują się także w sobotę. – Tradycyjnie już zapraszamy na wieczorny koncert na Rynku Kościuszki, a więc w sercu Białegostoku. W tym roku gwiazdą będzie niemiecka legendarna grupa Alphaville, jeden z najpopularniejszych w latach 80. zespołów, którego słynny przebój „Forever Young" z 1984 r. jest uważany za hymn pokolenia – mówi Urszula Mirończuk.

Koncert otworzy polsko-francuska grupa BeMy, złożona z finalistów polskiej wersji programu „Must Be the Music".

W ciągu dnia (od 16 do 20 czerwca) można się wybrać na „Gryfiadę Branickich". Na dziedzińcu pałacu Branickich będzie można zobaczyć musztrę paradną z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Koncerty zagrają zespoły muzyki dawnej Capella Antiqua Bialostociensis, Ars Decorum i Cantio Polonica. Tego dnia zaprezentują się też zespoły z Domu Kultury Śródmieście.

Organizatorzy liczą, że zainteresowaniem mieszkańców będą cieszyły się potańcówki.

– Będą dwie, jedna w sobotę, druga w niedzielę. Ta ostatnia w nadzwyczajnym miejscu, bo w ogrodach pałacu Branickich, w wyschniętej niecce, gdzie kiedyś był staw. Mamy nadzieję, że przypadną wszystkim do gustu – zaznacza Urszula Mirończuk. Wydarzenia zakończy wręczenie Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku (w niedzielę wieczorem), a tę z kolei uroczystość uatrakcyjni występ Ewy Bem z zespołem. – To koncert już bardziej kameralny, ale nie mniej atrakcyjny – zaznacza Mirończuk.

Na jarmark i festyn

Inny klimat zapewni Białostocki Jarmark Świętojański, zorganizowany na Rynku Kościuszki przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Tradycja takich jarmarków sięga 1749 roku, kiedy to wielki hetman koronny Jan Klemens Branicki otrzymał od króla Augusta III przywilej ich organizowania. Muzeum od lat 90. dba o to, by takie imprezy przyciągały wystawców i gości.

Inna propozycja czeka na fanów wojska i wszystkiego, co się z nim wiąże. Podczas imprezy „Zwierzęta w mundurach" zobaczą pokaz koni wojskowych, czworonogi w służbach mundurowych oraz plenerową wystawę z Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego z Londynu o zwierzętach – maskotkach, które służyły w armiach na całym świecie, wzbogacona o wątki białostockie.

Wśród licznych wydarzeń towarzyszących jedna z większych atrakcji to Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych (potrwa od 16 do 24 czerwca), zorganizowany przez słynny Białostocki Teatr Lalek. Goście będą mogli wziąć także udział w Festiwalu Orkiestr Dętych (18 czerwca) i finale Rajdu Moto Retro. Pełny program można znaleźć na stronie urzędu miasta.

Przez kilka dni stolica regionu będzie w sposób wyjątkowy tętnić życiem, oferując mieszkańcom i turystom szeroką gamę wydarzeń. Szykuje się ich mnóstwo, więc w zależności od zainteresowań każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie, i to zarówno dla ducha, jak i dla ciała.

Huczne imieniny

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego