Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Podlasie

Magia podlaskiej zimy

Puszcza Białowieska jest atrakcyjnym miejscem o każdej porze roku.
BPN/Tomasz Kołodziejczak
Wyprawy tropem żubra, Supraœl, w którym zabrzmi muzyka, i kultowy Teatr Lalek – zimš jest w czym wybierać.

Spotkania z naturš i podglšdanie „króla puszczy", przejażdżki bryczkami lub – jeœli sypnie œniegiem – kuligi i narty. Warto także odwiedzić urokliwe miasteczka i zatańczyć w rytm muzyki, która będzie rozbrzmiewała w Œupraœlu – to tylko wybrane atrakcje Podlasia w zimowej scenerii, którego uroki sš wcišż jeszcze odkrywane.

– Nasz region jest godny polecenia o każdej porze roku, szczególnie dla tych, którzy szukajš dzikich krajobrazów, czystego powietrza i chcš odpoczšć od wielkomiejskiego zgiełku albo aktywnie wypoczšć – mówi Anna Kraœnicka, przewodnik turystyczny, prowadzšca blog bialystoksubiektywnie.

Jak przekonuje, jest wiele powodów, by teraz odwiedzić region. Główny atut to cisza, spokój i kilometry tras spacerowych w Puszczy Białowieskiej, Knyszyńskiej czy na SuwalszczyŸnie. Przy tym warto pamiętać, że zimowy pejzaż Podlasia zachwycił nawet twórców œwiatowej produkcji „Opowieœci z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa", w której zagrała Siemianówka i białowieskie plenery.

Prawdziwym hitem o tej porze roku sš wyprawy w celu podglšdania żubrów w Białowieskim Parku Narodowym. Organizuje je wiele firm turystycznych. – Przewodnicy wiedzš gdzie pójœć, żeby spotkać stado żubrów, jest więc niemal sto procent pewnoœci ujrzenia tych zwierzšt – opowiada Anna Kraœnicka.

Furorę robi też „Wilcza Noc" w Białowieskim Parku Narodowym. W programie sš wykłady o życiu tych zwierzšt oraz wyprawy w teren, by „nasłuchiwać wilków przy pełni księżyca". Całoœć uzupełniajš spotkania z przyrodnikiem-filmowcem, który opowiada o spotkaniach oko w oko z tymi zwierzętami. – Spacery tematyczne poœwięcone różnym zwierzętom cieszš się wielkim zainteresowaniem – mówi Marek Œwić z działu udostępniania Parku Białowieskiego.

Swój zimowy urok odkrywajš też inne sztandarowe atrakcje regionu – oprócz Białowieży – Szlak Tatarski, Tykocin, Białystok czy Supraœl, gdzie pod koniec stycznia odbędzie się pierwszy Supraski Karnawał Różnorodnoœci – wydarzenie, jakiego dotšd nie było. To cztery dni z tańcem, œpiewem, naturš i sztukš – zapewniajš organizatorzy. Z kolei w Tykocinie będzie można przenieœć się w czasie i zobaczyć szturm zamku – jedyne wydarzenie rekonstrukcyjne w Polsce odbywajšce się zimš.

Atrakcje czekajš na dzieci. – Z oferty białostockich jednostek kultury będzie mogło skorzystać ok. 13 tysięcy osób, a sportowej – ponad 30 tysięcy. Na ferie proponujemy liczne zajęcia artystyczne i sportowe, warsztaty, seanse filmowe. To szansa na interesujšce spędzenie czasu w naszym mieœcie – mówi Urszula Mirończuk, rzeczniczka Urzędu Miasta Białegostoku. W stolicy regionu na młodych czeka ogromne lodowisko, baseny, pasjonujšce zajęcia w muzeach czy kultowy Białostocki Teatr Lalek, który zaprasza nie tylko na spektakle, ale też zajęcia plastyczno-teatralne.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL