Po „Muzykę z Raju” do Paradyża

aktualizacja: 06.07.2017, 22:00

Festiwale folkloru i muzyki dawnej, atrakcje w Lubniewicach, festyny – latem warto odwiedzić Lubuskie.

REDAKCJA POLECA

Festiwale, które usatysfakcjonują miłośników muzyki poważnej, pokazy filmowe, spotkania z artystami oraz wiele innych propozycji czeka na mieszkańców i turystów, którzy latem odwiedzą region. Warto o tym pomyśleć, ponieważ szykuje się kilka dużych wydarzeń kulturalnych.

Jednym z najważniejszych wydarzeń tego lata będzie kolejna edycja festiwalu Muzyka w Raju. Wydarzenie znane w kraju i za granicą, które co roku przyciąga melomanów z całej Europy, organizowane jest już po raz 15. Potrwa dziewięć dni (od 18 do 26 sierpnia), a piękne dźwięki zabrzmią w szczególnym miejscu – wnętrzach pocysterskiego opactwa w Gościkowie-Paradyżu.

– Tegoroczny festiwal ma jednego ważnego bohatera. Jest nim Jerzy Filip Telemann, który kiedyś mieszkał i pracował w Żarach, a w tym roku przypada 250. rocznica jego śmierci. Dlatego jego muzyka oraz ta, która powstała pod jego wpływem, wyróżnia nasz program – mówi Cezary Zych, prezes Fundacji Canor, pomysłodawca i dyrektor festiwalu, który jest organizowany wspólnie z Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu.

Na tegoroczną Muzykę w Raju złożą się koncerty poświęcone głównie muzyce baroku, średniowiecza i renesansu. To niezwykłe wydarzenie co roku ściąga ok. 5–6 tys. miłośników muzyki dawnej, wypełniając hotele i pensjonaty w okolicy, bo część turystów zostaje na dłużej, chcąc nie tylko posłuchać koncertów, ale też zwiedzić region. Zapowiedzią atrakcji, które czekają melomanów w Paradyżu, są koncerty w mniejszych miasteczkach regionu – w zabytkowych kościołach, w ramach wydarzenia o nazwie Przedsionek Raju, a które cieszą się ogromnym zainteresowaniem lokalnych społeczności.

Przedsmak atrakcji, jakie oferuje Lubuskie, miał już miejsce – gamę różnorodnych doznań zapewniły uczestnikom czerwcowe Dni Województwa Lubuskiego. – Zależało nam na pokazaniu mieszkańcom i wszystkim gościom tego, co u nas najpiękniejsze, bo wszyscy wiemy, że region lubuski smakuje wyjątkowo winem i miodem, a pachnie czarnym żużlem - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Jak przypomina, lubuskie to najbardziej zalesione województwo w kraju. – Ale nie tylko dbamy o „zieloną krainę" i zrównoważony rozwój, ale także wspieramy nowoczesne innowacyjne technologie – zaznacza marszałek.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE