Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lubuskie

Po „Muzykę z Raju” do Paradyża

Festiwale folkloru i muzyki dawnej, atrakcje w Lubniewicach, festyny – latem warto odwiedzić Lubuskie.

Festiwale, które usatysfakcjonujš miłoœników muzyki poważnej, pokazy filmowe, spotkania z artystami oraz wiele innych propozycji czeka na mieszkańców i turystów, którzy latem odwiedzš region. Warto o tym pomyœleć, ponieważ szykuje się kilka dużych wydarzeń kulturalnych.

Jednym z najważniejszych wydarzeń tego lata będzie kolejna edycja festiwalu Muzyka w Raju. Wydarzenie znane w kraju i za granicš, które co roku przycišga melomanów z całej Europy, organizowane jest już po raz 15. Potrwa dziewięć dni (od 18 do 26 sierpnia), a piękne dŸwięki zabrzmiš w szczególnym miejscu – wnętrzach pocysterskiego opactwa w Goœcikowie-Paradyżu.

– Tegoroczny festiwal ma jednego ważnego bohatera. Jest nim Jerzy Filip Telemann, który kiedyœ mieszkał i pracował w Żarach, a w tym roku przypada 250. rocznica jego œmierci. Dlatego jego muzyka oraz ta, która powstała pod jego wpływem, wyróżnia nasz program – mówi Cezary Zych, prezes Fundacji Canor, pomysłodawca i dyrektor festiwalu, który jest organizowany wspólnie z Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu.

Na tegorocznš Muzykę w Raju złożš się koncerty poœwięcone głównie muzyce baroku, œredniowiecza i renesansu. To niezwykłe wydarzenie co roku œcišga ok. 5–6 tys. miłoœników muzyki dawnej, wypełniajšc hotele i pensjonaty w okolicy, bo częœć turystów zostaje na dłużej, chcšc nie tylko posłuchać koncertów, ale też zwiedzić region. Zapowiedziš atrakcji, które czekajš melomanów w Paradyżu, sš koncerty w mniejszych miasteczkach regionu – w zabytkowych koœciołach, w ramach wydarzenia o nazwie Przedsionek Raju, a które cieszš się ogromnym zainteresowaniem lokalnych społecznoœci.

Przedsmak atrakcji, jakie oferuje Lubuskie, miał już miejsce – gamę różnorodnych doznań zapewniły uczestnikom czerwcowe Dni Województwa Lubuskiego. – Zależało nam na pokazaniu mieszkańcom i wszystkim goœciom tego, co u nas najpiękniejsze, bo wszyscy wiemy, że region lubuski smakuje wyjštkowo winem i miodem, a pachnie czarnym żużlem - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Jak przypomina, lubuskie to najbardziej zalesione województwo w kraju. – Ale nie tylko dbamy o „zielonš krainę" i zrównoważony rozwój, ale także wspieramy nowoczesne innowacyjne technologie – zaznacza marszałek.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL