Letnie cuda w raju

W stylu folk albo przy muzyce dawnej – czas na odkrywanie regionu na różne sposoby.

Publikacja: 06.07.2017 22:00

Festiwal Muzyka w Raju to już uznana, międzynarodowa marka.

Festiwal Muzyka w Raju to już uznana, międzynarodowa marka.

Foto: materiały prasowe

Na wakacyjne miesiące województwo lubuskie proponuje wydarzenia, które mogą odpowiadać najróżniejszym gustom.

Muzyczny Paradyż

Przez dziewięć dni – od 18 do 26 sierpnia – potrwa festiwal Muzyka w Raju – to organizowane z rozmachem największe takie wydarzenie w regionie, będące ucztą dla melomanów.

Tegoroczny festiwal rozpocznie się muzyką Jerzego Filipa Telemanna, który przez kilka lat był związany z terenami obecnej ziemi lubuskiej. Z kolei w finale goście usłyszą muzykę, bez której – jak zaznaczają organizatorzy – nie sposób sobie Muzyki w Raju wyobrazić, czyli dzieł Jana Sebastiana Bacha – koncerty klawesynowe i kantaty mistrza wykonają uznani wykonawcy.

– Naszym przewodnikiem po muzyce będzie Jerzy Filip Telemann. Układając program, uważnie wczytywaliśmy się w jego biografię, w to, jaka muzyka była mu bliska, których kompozytorów cenił. To znajdzie odzwierciedlenie w programie – mówi Cezary Zych, prezes Fundacji Canor, pomysłodawca i dyrektor festiwalu w Paradyżu.

Zaprezentują się uznani artyści, w tym Joanna Boślak-Górniok, jedna z najbardziej doświadczonych polskich klawesynistek, a także lutnista Michał Gondko, od lat mieszkający w Szwajcarii, znany artysta zajmujący się muzyką średniowieczną oraz renesansową. Wśród wykonawców będzie także zespół Kore, skupiający artystów wywodzących się z różnych tradycji wykonawczych i różnych pokoleń, który gościł też na festiwalu w ubiegłym roku.

– Świadomie staramy się prezentować także muzyków, którzy dopiero rozpoczynają swoje kariery. To wykonawcy o ustalonej pozycji na świecie, duże gwiazdy w swoich krajach, ale ciągle jeszcze w fazie kreatywnej, poszukującej. To kolejny wyróżnik naszego imprezy – zaznacza Cezary Zych.

Muzyka zagości również w mniejszych ośrodkach – w Letnicy, Brodach i Pniewie, gdzie będzie można posłuchać artystów, którzy później wystąpią w Paradyżu. Koncerty te cieszą się wielkim powodzeniem. Tegoroczna edycja Przedsionka Raju będzie się różnić od wcześniejszych, na których dominowały recitale i koncerty kameralne – twierdzą organizatorzy. Obok recitali solowych i koncertów małych formacji kameralnych wystąpi orkiestra Kore.

„Co prawda w bardzo niewielkim składzie, ale wystarczającym, byśmy mogli cieszyć tak wspaniałymi kompozycjami, jak suity orkiestrowe J.F. Telemanna, koncerty klawesynowe J.S. Bacha czy koncerty wiolonczelowe A. Vivaldiego" – czytamy w zapowiedzi.

W ramach Przedsionka Raju (od 28 do 30 lipca) zaplanowano blisko 30 koncertów w pięknych i wciąż nie wszystkim znanych miejscowościach – wstęp na nie jest bezpłatny.

Śladem Wisłockiej

Zupełnie inna atrakcja szykuje się już w ten weekend – w urokliwych Lubniewicach odbędzie się bowiem Festiwal Michaliny Wisłockiej, autorki słynnej „Sztuki kochania". Miasteczko zachwyciło przed laty najbardziej znaną polską seksuolożkę, a ostatnio stało się o nim głośno za sprawą filmu „Sztuka kochania", który był kręcony m.in. w Lubniewicach.

Z okazji festiwalu będą koncerty, spotkania z twórcami filmu, artystami i lekarzami, którzy udzielą porad zdrowotnych. Turyści będą mogli odwiedzić tutejszy park oraz most Miłości, gdzie można zawiesić kłódki i przysiąść na Ławeczce Miłości.

W stylu folk

W zupełnie innych klimatach zostanie utrzymana kolejna impreza w Lubuskiem – Międzynarodowy Festiwal Folkloru Oblicza Tradycji (od 23 do 28 lipca), który odbędzie się w Zielonej Górze. To impreza o ponadpółwiecznej tradycji, skupiająca artystów różnych kultur, którzy prezentują dorobek amatorskich zespołów folklorystycznych.

Inauguracja w niedzielę (23 lipca) w Muzeum Etnograficznym w Ochli, gdzie znajduje się urokliwy skansen wkomponowany w przyrodę, który przy okazji warto zwiedzić.

Podczas festiwalu zaprezentują się rodzime kapele, w tym Zespół Pieśni i Tańca Białostocczyzny Kurpie Zielone, który tańczy i śpiewa od 50 lat, rozpowszechniając folklor oraz tradycje Podlasia. Przybędą również artyści z Białorusi, Czech, Serbii i Turcji i wykonają utwory charakterystyczne dla swoich krajów i regionów.

Bogaty program imprez przewiduje nie tylko występy, ale też lekcje folkloru, warsztaty, ekspozycję rękodzieła. Będzie także niezwykła okazja do skosztowania potraw, właściwych dla krajów i regionów, z których pochodzą śpiewacy – dania przygotują bowiem same zespoły.

Inna gratka to konkurs pod nazwą „Śpiewacy w Ochli", podczas którego wokaliści zaprezentują tradycyjny śpiew ze swoich krajów.

Kosmiczne atrakcje

Region rozpoczął wakacyjną ofertę mocnym uderzeniem – pod koniec czerwca zaoferował całą gamę imprez i atrakcji w ramach niedawnych Dni Województwa Lubuskiego (23–24 czerwca), które ukazały różne oblicza regionu – nowoczesność i dbałość o tradycję.

Na zielonogórskiej starówce pojawiły się drony i marsjańskie łaziki, innowacyjne firmy i wyjątkowy gość – gen. Mirosław Hermaszewski, jedyny Polak, który poleciał w kosmos. Właśnie strefa innowacji i kosmosu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Święto regionu wzbogaciły koncerty, Winiarska Noc Kupały oraz Festiwal Podróżników National Geographic – imprezy skupiającej globtroterów, odkrywców i fotografów. Opowiadali o wyprawach do odległych zakątków świata.

– Warto pamiętać, że w naszym regionie mamy 500 jezior oraz 252 zamki, pałace i dwory – mówiła marszałek Polak, zachęcając do odkrywania Lubuskiego również od tej strony.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: g.zawadka@rp.pl

Na wakacyjne miesiące województwo lubuskie proponuje wydarzenia, które mogą odpowiadać najróżniejszym gustom.

Muzyczny Paradyż

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego