Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Łódzkie

Łódzka audiencja Królowej

Adam Lambert i Brian May podczas koncertu w Barcelonie
MJM Prestige/materiały promocyjne
Już 6 listopada w Atlas Arenie wystšpi Queen z Adamem Lambertem. Koncert zapowiada się naprawdę wyjštkowo.

Muzycy ujawnili, że planujš jeszcze większe show niż podczas wczeœniejszych wizyt w naszym kraju. Głównym punktem programu ma być przebojowy repertuar, który upamiętni 40. rocznicę premiery najpopularniejszego albumu zespołu Queen „News of the World". Ukazał się pod koniec paŸdziernika 1977 roku i rozszedł się w 6 mln kopii. To z niego pochodzš nieœmiertelne hity zespołu „We Will Rock You" i „We Are the Champions".

Perkusista Queen Roger Taylor powiedział, że nadchodzšce koncerty będš lepsze dzięki bliższemu kontaktowi z fanami, ale i możliwoœciom technicznym. Zespół wystšpi na scenie w kształcie wielkiej gitary, a jej elementy przyjadš do Polski w 24 ciężarówkach. Użyte zostanie najwyższej klasy oœwietlenie – ponad 300 reflektorów.

„Queen + Adam Lambert 2017 European Tour" zaprojektował jeden z najbardziej prestiżowych producentów na œwiecie – firma Entertainment Architects Stufish Production, znana ze współpracy z takimi artystami jak: Pink Floyd, The Rolling Stones, U2, a także z otwarcia i zamknięcia ceremonii igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2008 roku.

Nowy idol

Freddie Mercury zmarł w listopadzie 1991 roku, ale sceniczne wcielenie Queen ma się œwietnie dzięki Adamowi Lambertowi, który w chwili œmierci wielkiego Fryderyka miał ledwie dziewięć lat. Jest jednš z tych młodych gwiazd, które zawdzięczajš karierę amerykańskiej edycji „Idola". Podczas przesłuchań konkursowych jeden z jurorów zarzucił mu, że œpiewa nazbyt teatralnie. Jednak dla wokalisty, który ma wykonywać partie zmarłego 20 lat temu Freddiego Mercury'ego, to największy komplement i œwietna rekomendacja. Mercury fascynował się przecież operš i uwielbiał wielkie emocje.

Podobieństwa między wokalistami zauważyli czynni zawodowo członkowie Queen – gitarzysta Brian May i perkusista Roger Taylor. Adam Lambert zaœpiewał po raz pierwszy z ich towarzyszeniem hymn Queen – „We Are The Champions" – podczas finału „American Idol". Potem zagrali razem wišzankę klasycznych hitów grupy na gali MTV Europe w 2011 r.

Wybór amerykańskiego wokalisty dokonany przez Maya i Taylora jest więcej niż trafiony. Lambert dysponuje wielooktawowym głosem tenora. Pasuje do stylistyki Queen bardziej niż szorstki tembr Paula Rodgersa, który koncertował z grupš wczeœniej. Po œmierci Freddiego idealnym następcš wydawał się George Michael. Jednak zajmował się swojš karierš i nigdy nie brał na poważnie perspektywy œpiewania z Queen na stałe. Œmierć Michaela ostatecznie odebrała szansę na spotkanie muzyków.

Atutem Lamberta jest również to, że jego solowa kariera rozwija się dynamicznie. Jego druga płyta „Trespassing" (2012) debiutowała na pierwszym miejscu „Billboardu", trzecia „The Original High" (2015) – zajęła trzecie miejsce. Do dziœ sprzedał 3 miliony własnych albumów. W powstaniu „Trespassing" mieli udział topowi amerykańscy artyœci – Pharell Williams i Bruno Mars. Solowe sukcesy Lamberta gwarantujš, że nowa odsłona Queen spotyka się z zainteresowaniem najmłodszych generacji słuchaczy, które o Mercurym majš prawo wiedzieć mało lub prawie nic.

– Decyzja o zaproszeniu Adama Lamberta do współpracy ucieszyła wielu naszych fanów – zapewnił Brian May. – Jestem pewien, że nasz wybór spotkałby się z aprobatš Freddiego.

– Queen to dla mnie fenomen – wyznał Adam Lambert. – Perspektywa dzielenia sceny z muzykami tego zespołu ma wręcz surrealistyczny posmak. Mercury zawsze był moim muzycznym bohaterem. Na poczštku jednak wizja współpracy z utytułowanymi muzykami była dla mnie doœć przerażajšca. Byłem naprawdę bardzo zdenerwowany, choć robiłem dobrš minę do złej gry i nie dawałem nic po sobie poznać. To, że gramy już od dawna razem, jest niesamowite i cišgle czuję się niezwykle zaszczycony, że mogę œpiewać te cudowne piosenki. Fani Queen, którzy przychodzš na koncerty, znajš ich wszystkie słowa, każdš nutę. Dlatego występowania przed publicznoœciš tak bardzo oddanš muzyce nie da się porównać z niczym innym.

Własna tożsamoœć

Sukces i wiarygodnoœć Adama Lamberta polega również na tym, że nigdy nie starał się naœladować swojego wielkiego poprzednika Freddiego Mercury'ego.

– Zawsze się przed tym broniliœmy, ani przez chwilę nie szukaliœmy kogoœ, kto miałby zastšpić Freddiego – powiedział Brian May. – I nagle zobaczyliœmy w telewizji faceta, który œpiewał nasze piosenki fenomenalnie. Pomyœleliœmy: to jest to, o co nam chodzi! Uznaliœmy też, że mogłoby być bardzo interesujšce, gdybyœmy spróbowali jeszcze raz życia koncertowego, bo Adam jest wokalistš, który mógłby podołać zadaniu. Ma nie tylko nadzwyczajny głos, ale też osobowoœć i œwietnie wyglšda. W dodatku jest miłym człowiekiem. Lubimy razem przebywać. Możemy razem coœ stworzyć, od zawsze tylko na tym nam zależało.

– Powiedzmy szczerze: znaleŸliœmy wokalistę z głosem, jaki trafia się raz na pokolenie – zauważył Roger Taylor. – Mieliœmy dużo szczęœcia.

– A ja mam poczucie, że piosenki Queen i cały dorobek Freddiego dajš mi dużo wolnoœci – mówi Adam Lambert. – Jego partie wokalne nie nakładajš na mnie żadnych ograniczeń, wykonywanie ich to œwietna zabawa. W dorobku Mercury'ego nie istniejš prawie żadne granice. Miał bardzo dynamiczny głos i tworzył własny teatr, przerysowany, dramatyczny.

W naszych pełnych napięć i konfliktów czasach niezwykle ważne jest pokojowe przesłanie muzyki Queen, która ma łšczyć ludzi o różnych poglšdach, korzeniach.

– Muzyka jest dla nas wartoœciš samš w sobie, ale zdajemy sobie sprawę, że może być też wielkš siłš wpływajšcš na œwiat – powiedział Brian May. – To dla nas ważna rzecz. Chcemy, aby œwiat szedł do przodu, a nie cofał się w rozwoju. Niestety, teraz jest w bardzo złej kondycji, a nigdy nie będzie lepiej, jeœli nie będziemy mieć w sobie empatii dla ludzi różnišcych się od nas, generalnie dla wszelkich stworzeń. Takie przesłanie można znaleŸć w tekstach wielu naszych piosenek.

– Muzyka jednoczy ludzi i przypomina nam, że wszyscy jesteœmy równi, choć żyjemy w œwiecie, który na każdym kroku podkreœla różnice między nami – uważa Adam Lambert. – Wspominamy o wyjštkowoœci miejsca, w którym mamy zagrać, a ja jestem jednoczeœnie Żydem i gejem, więc wiem, co to znaczy walczyć o tolerancję i równe traktowanie. Dobrze jest być artystš i mieć możliwoœć mówienia o tym na forum publicznym. To bardzo ważne, aby głoœno mówić o takich sprawach. Dawanie koncertów i jednoczenie w ten sposób ludzi jest tego rodzaju demonstracjš.

O jednoczšcej sile muzyki przekonuje już sama historia współpracy muzyków Queen oraz Adama Lamberta, których dzieli spora różnica wieku – 25 lat.

Niedaleko Wembley

Queen występowali już w Polsce. – Polska publicznoœć jest niezwykle empatyczna – mówi May. – Czuję z wami wyjštkowy emocjonalny kontakt. Myœlę, że teraz też będzie wspaniale. Tym bardziej że choć nie graliœmy w Polsce przez wiele lat w czasach poprzedniego systemu, wiedzieliœmy, że ludzie i tak znali nasze płyty z drugiego obiegu. Przez prawie 40 lat kršżyliœmy wokół Polski, a teraz wreszcie mamy okazję tu być.

Na obecne europejskie tournee Queen składa się 26 występów w 15 metropoliach w największych halach Europy. Trasę koncertowš Queen + Adam Lambert rozpoczšł 1 listopada koncert w Pradze w O2 Arena. Łódzka Atlas Arena pomieœci prawie 14 tysięcy widzów. Tournée zespół zakończy na Wyspach Brytyjskich. Zagra tam aż 14 koncertów w 12 największych miastach Anglii, Irlandii Południowej, Irlandii Północnej, a także Szkocji. Wielki finał nastšpi 15 grudnia w The SSE Arena niedaleko słynnego stadionu Wembley, gdzie 25 lat temu, podczas ogromnego widowiska „The Freddie Mercury Tribute", największe gwiazdy rocka i popu oddały hołd zmarłemu w listopadzie 1991 roku frontmanowi Queen.

Koncert organizowany jest przez agencję Prestige MJM.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL