Miasto jak magnes

Koncerty, spektakle, zachwycające artystyczne podwórka oraz wielka feta z okazji święta miasta – wystarczy powodów, by latem odwiedzić Łódź.

Publikacja: 04.07.2017 23:00

W ubiegłym roku podczas święta miasta ulica Piotrkowska tętniła życiem. W tym roku będzie podobnie.

W ubiegłym roku podczas święta miasta ulica Piotrkowska tętniła życiem. W tym roku będzie podobnie.

Foto: materiały prasowe

W mieście zagoszczą znane zespoły, wokaliści, aktorzy i gwiazdy sportu. Na mieszkańców i turystów czeka latem kilkaset atrakcji. Będą wycieczki, pikniki, wystawy i wejścia za symboliczną złotówkę lub gratis do ciekawych miejsc. A są powody do świętowania – w tym roku Łódź obchodzi bowiem 594. rocznicę nadania praw miejskich.

Muzycznie z gwiazdami

Wydarzenia z okazji urodzin miasta potrwają od 28 do 30 lipca, a ich głównym punktem będzie plac Wolności i Manufaktura. Szykuje się uczta dla fanów muzyki.

Pierwszego dnia Łódzkie Centrum Wydarzeń zaprasza wieczorem (o godz. 20) na koncerty pod znakiem gwiazd. Wystąpi Hey – jedna z najlepszych grup koncertowych w kraju, ciesząca się od lat niesłabnącą popularnością, a goście będą mogli posłuchać Katarzyny Nosowskiej.

Tego samego dnia odbędą się koncerty Natalii Nykiel – młodej utalentowanej wokalistki, oraz Rezerwatu – legendarnego zespołu od początku istnienia związanego z Łodzią.

– Na pl. Wolności zobaczymy energicznego lidera Andrzeja Adamiaka, autora największych przebojów zespołu, takich jak „Zaopiekuj się mną", „Parasolki", „Obserwator" czy „Kocha Ciebie niebo" – mówi Mariusz Łysio, wicedyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Równie ciekawie zapowiada się sobota, 29 lipca. Na scenie na rynku Manufaktury swoje największe hity zaśpiewa Natalia Szroeder i zespół Wilki, który w tym roku obchodzi 25-lecie działalności artystycznej. W latach 90. cała Polska nuciła jego przeboje, np. „Moja baby", dekadę później „Baśkę". Na koncercie zespół zaprezentuje utwory z najnowszej płyty „Przez dziewczyny", choć artyści zapewne przypomną także swoje największe hity.

Z kolei drugiego dnia urodzin wieczorem na pl. Wolności odbędzie się koncert Moniki Brodki i O.S.T.R. Adam Ostrowski to jeden z czołowych artystów polskiego hip-hopu, a Łódź jest jego miastem rodzinnym. Główne wydarzenia zwieńczy w niedzielę, 30 lipca, w Manufakturze spektakl „Pomoc domowa" Teatru Powszechnego w Łodzi.

Gortat team

Niewątpliwą atrakcją urodzinowego weekendu i wyjątkową gratką dla miłośników sportu będzie wielki charytatywny mecz Gortat Team kontra Wojsko Polskie. Impreza odbędzie się 30 lipca w Atlas Arenie – jednej z największych hal widowiskowych w kraju, a zaprezentuje się w nim – rzecz jasna oprócz głównego bohatera widowiska – m.in. Jerzy Dudek, bramkarz reprezentacji Polski w piłce nożnej, oraz legendy siatkówki – Mariusz Wlazły i Piotr Gruszka.

Łódź po raz pierwszy będzie miastem finałowym Marcin Gortat Camp – wydarzenia promującego sport wśród dzieci i młodzieży. Poprzednie mecze ściągnęły tłumy i zakończyły się wielkim sukcesem organizatora – Fundacji Marcina Gortata MG13 „Mierz wysoko". – Dotychczasowe mecze obejrzało ponad 100 tysięcy widzów, a na parkiecie w rywalizacji udział wzięło ponad 50 gwiazd polskiego show-biznesu i sportu – czytamy na stronie internetowej Atlas Areny. Tym razem zapewne także emocji nie zabraknie.

W przerwie meczu dzieci powalczą o wyjazd do USA na mecz ligi NBA.

Artystyczne podwórka

Jednak powodów, dla których w wakacje warto zajrzeć do Łodzi, jest więcej.

– Oprócz koncertów i dużego spektaklu teatralnego zorganizujemy kilkaset innych atrakcji, w tym wycieczki, pikniki, wystawy. Będzie można odwiedzić większość muzeów, teatrów, wystaw czy EC1 – zaznacza Mariusz Łysio.

Jak co roku z okazji urodzin miasta wstęp do zoo będzie kosztował symboliczną złotówkę. A tam będzie można zobaczyć chociażby pokazowe karmienia pandy i lemura.

Miłośnicy niezwykłych roślin będą mogli bezpłatnie zwiedzić Palmiarnię i Ogród Botaniczny.

Niezależnie od imprez obowiązkowym punktem odwiedzin powinien być spacer ulicą Piotrkowską – najbardziej reprezentacyjną w mieście. Warto znaleźć czas i zajrzeć na odrestaurowane podwórka wielkomiejskich kamienic, które zachwycają nowym wyglądem.

– Prawdziwą perłą architektury jest lustrzany pasaż przy Piotrkowskiej 3, przywodzący na myśl Dom Hundertwassera w Wiedniu. Artystka Joanna Rajkowska ściany kamienicy od strony podwórza ozdobiła mozaiką z drobnych, nieregularnych kawałków luster – opisuje tę niezwykłą atrakcję Marcin Masłowski, rzecznik Urzędu Miasta.

Szkiełka zdobią elewacje oficyn i wewnętrzną część budynku frontowego. Tak oryginalna elewacja jest jedyna w kraju. Miejsce nazwano Pasem Róży. – Lustrzana mozaika, odbijając światło i fragmenty otoczenia, ożywia i dekomponuje otoczenie. Autorka chce w ten sposób zrozumieć sposób widzenia swojej córki – Róży, która przeszła nowotwór siatkówki oczu – mówi Marcin Masłowski. Budynek został wyremontowany w ramach programu „Mia100 kamienic".

Pasaż już stał się jednym z ulubionych miejsc łodzian i turystów. Goszczą w nim imprezy kulturalne, a tego lata Łódzkie Centrum Wydarzeń zaprasza tu na spektakle stołecznych, krakowskich i łódzkich teatrów.

Na innym artystycznym podwórku, przy ul. Traugutta 10, na ścianach szczytowych oficyn zamieszkali „Sąsiedzi" Isaaca Cordala – hiszpańskiego rzeźbiarza i fotografa. Tworzy on niewielkie figurki, które przywołują postaci Kafki, i lokuje w przestrzeni miejskiej. Przy Traugutta postaci są na balkonach, ale zamiast sąsiedzkich pogawędek, wpatrują w... smartfony. Ta instalacja artysty to obraz znaku czasów zdominowanych przez nowe technologie.

Już jesienią Łódź wzbogaci się o kolejne artystyczne podwórko – przy ul. Więckowskiego 4, a zaprojektuje je Wojciech Siudmak, mieszkający za granicą malarz i rzeźbiarz. Na specjalnych kaflach ceramicznych na ścianach twórca umieści fantastyczne postaci i przedstawienia. – Kolejnych artystycznych podwórek można się w Łodzi spodziewać przy okazji realizacji programu rewitalizacji obszarowej centrum miasta – mówi Marcin Masłowski. Na przykłada dla ul. Włókienniczej został przygotowany projekt z obszaru street art'u: fasady i elewacje kamienic ozdobią murale, ceramika, mozaiki, w podwórkach pojawią się instalacje artystyczne i rzeźby.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: g.zawadka@rp.pl

W mieście zagoszczą znane zespoły, wokaliści, aktorzy i gwiazdy sportu. Na mieszkańców i turystów czeka latem kilkaset atrakcji. Będą wycieczki, pikniki, wystawy i wejścia za symboliczną złotówkę lub gratis do ciekawych miejsc. A są powody do świętowania – w tym roku Łódź obchodzi bowiem 594. rocznicę nadania praw miejskich.

Muzycznie z gwiazdami

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego