Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wielkopolska

Czynszówki w Jarocinie i Kole

Inwestycja przy ul. Leszczyce w Jarocinie.
materiały prasowe
Wielkopolskie gminy chętnie uczestniczš w rzšdowym programie. Tańsze lokale majš przycišgać pracowników.

Jarocin to pierwsza gmina w Polsce, która zaczęła budować bloki w ramach rzšdowego programu Mieszkanie Plus. W grudniu ubiegłego roku rozpoczęła się budowa 42 lokali przy ul. Leszczyce. 120 mieszkań powstaje przy ul. Siedlemińskiej. Lokale wyrosnš też w Siedleminie. W sumie ma ich powstać ponad 360.

– Pierwsze mieszkania powinny być gotowe już w pierwszej połowie przyszłego roku – informuje Ewa Syta, rzecznik prasowy BGK Nieruchomoœci.

Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina, podkreœla, że budownictwo mieszkaniowe jest motorem rozwoju gminy. – Chcemy budować jak najlepiej. To, że się nam udaje, to także zasługa dobrej współpracy z instytucjami rzšdowymi – komentuje burmistrz Pawlicki. Pytany o wymierne efekty tej współpracy mówi, że w cišgu dwóch lat mieszkaniowy zasób Jarocina zwiększy się o 5 proc.

– Od poczštku jesteœmy liderem Mieszkania+ i zamierzamy nim pozostać na finiszu – podkreœla Adam Pawlicki. – Jesteœmy przekonani, że budowa 366 mieszkań to dobrze zainwestowane 50 mln zł. Realizacja inwestycji jest korzystna także dla lokalnych przedsiębiorców. Oferta tanich, gotowych do zamieszkania mieszkań czynszowych pomoże sprowadzić pracowników. Wykończone pod klucz lokale będš o połowę tańsze niż oferta na wolnym rynku.

Burmistrz zwraca uwagę, że zapotrzebowanie na mieszkania jest w gminie bardzo duże.

– Program powinien być kontynuowany – ocenia Pawlicki. – My na pewno będziemy nadal budować – zapewnia.

Osiedla majš rosnšć także w innych miastach regionu.

– W Kole, w ramach Funduszu Municypalnego, może powstać ponad sto mieszkań – informuje Ewa Syta. – Leszno z kolei jest na etapie listu intencyjnego – dodaje.

Pod lupę wzięto także nieruchomoœci w takich miejscowoœciach, jak Buk, Konin, Krotoszyn, Okonek, Wrzeœnia. – Analizom poddawane sš grunty spółek Skarbu Państwa, w tym PKP, m.in. w Poznaniu – mówi rzeczniczka BGK Nieruchomoœci. W niektórych przypadkach potrzebna będzie zmiana miejscowych planów zagospodarowania. BGKN podczas procedury planistycznej wnioskował o nowe zapisy dotyczšce poznańskich Wolnych Torów.

Przypomnijmy, że czynsze za państwowe lokale będš zależeć od regionu.

Rzšd pracuje nad przepisami dotyczšcymi wysokoœci stawek najmu. – Powinny być przyjęte przez Radę Ministrów na przełomie wrzeœnia i paŸdziernika – zapowiada Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL