Wielkopolska dziękowała za plony

Wojewódzko-Archidiecezjalne Dożynki odbyły się w ostatnią niedzielę sierpnia w Gnieźnie.

Publikacja: 03.09.2017 23:00

Wojewódzko-Archidiecezjalne Dożynki odbyły się już po raz 19.

Wojewódzko-Archidiecezjalne Dożynki odbyły się już po raz 19.

Foto: materiały prasowe

Choć z powodu pogody i nawałnic te żniwa były wyjątkowo trudne, a jeszcze w niektórych gminach zbierają ostatnie zboża, to rolnicy z regionu wraz z władzami dziękowali za tegoroczne plony.

Już po raz 19. w Wielkopolsce odbyły się Wojewódzko-Archidiecezjalne Dożynki. Tym razem w Gnieźnie. – Dożynkowe dziękczynienie to radość, że trud naszej pracy nie poszedł na marne, i nadzieja, że za pracę będzie słuszna zapłata – mówił podczas mszy abp Wojciech Polak, prymas Polski. Hierarcha wspominał też o niszczącej nawałnicy, która doświadczyła mieszkańców regionu, zwłaszcza rolników. – Bogu dziś dziękujemy, że pozwolił, nawet w tak trudnych warunkach, zebrać tegoroczne plony – podkreślił abp Polak. Także marszałek województwa Marek Woźniak nawiązał w wystąpieniu do tych trudnych wydarzeń. – Jestem bardzo szczęśliwy, że możemy się spotkać pomimo kataklizmu, który przeszedł przez Wielkopolskę, w tym Gniezno, boleśnie dotykając wiele rodzin – niszcząc domy, gospodarstwa, uprawy. Nie pierwszy to raz dożynkom towarzyszy radość przez łzy – dodał. Dziękował wszystkim, którzy pomagali w usuwaniu skutków nawałnicy. Zapewniał, że samorząd województwa ze swojego budżetu wspierać będzie władze powiatów i gmin w naprawianiu szkód.

Pierwszym punktem święta plonów było otwarcie wystawy rolniczej. W specjalnym konkursie wybierano też najlepszy wieniec dożynkowy i stoisko dożynkowej wystawy. Za najładniejszy uznano wieniec dożynkowy z powiatu pilskiego, przed konińskim i złotowskim. Nagrody za najciekawsze stoiska trafiły do: LGD „Trakt Piastów" z Łubowa, Spółdzielni Rolniczo-Handlowej „Rolnik" z Pobiedzisk i plantacji „Lawendowe Zdroje" z Pakszyna.

Goście mogli zobaczyć blok pokazowy przygotowany w ramach 64. Sezonu Artystyczno-Kulturalnego Miejskiego Ośrodka Kultury. Na koniec dożynek na gnieźnieńskim rynku zagrał zespół T.Love. Tegoroczne zbiory zbóż z powodu pogody nie należały do najlepszych. – Są poważne straty w uprawach, a nawet w obejściach i zagrodach rolniczych – przyznaje Anna Parzyńska-Paschke z Urzędu Marszałkowskiego.

Przypomina o dwukrotnej fali przymrozków w kwietniu i maju tego roku, silnych huraganach i deszczach nawalnych, gradobiciu oraz lokalnie występujących trąbach powietrznych. – W większości gmin naszego województwa pracują komisje klęskowe, które dokonają szczegółowego wyliczenia strat. Najtrudniejsza sytuacja występuje w powiatach: Gniezno, Gostyń, Grodzisk Wlkp., Kalisz, Krotoszyn, Nowy Tomyśl, Rawicz, Września. W całym województwie odnotowano ponad tysiąc uszkodzeń budynków – wylicza urzędniczka.

Dlaczego dożynki są takie ważne dla rolników, dla władz? – Najważniejsze w dożynkach jest podziękowanie Bogu i ludziom za zbiory – tłumaczy Anna Parzyńska-Paschke.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego