Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wielkopolska

Kultura, kulturystyka i kulinaria

Kolorowe parasolki nad ul. Słowiańskš w Lesznie przypominajš, że lato już blisko.
materiały prasowe
Żegnaj, szkoło, żegnaj, fabryko. Rozpoczynajš się wakacje, a wraz z nimi letnie atrakcje w miastach.

Stolica regionu zaprasza na tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich, które zamieniš się w miejskš plażę z leżakami, placem zabaw i kinem plenerowym. Nadchodzi pište „Lato na Targach".

– Chcemy stworzyć miejski ogród, w którym będš się spotykać poznańskie rodziny i grupy przyjaciół. Mamy drewniane siedziska, kwiatowe kaskady i zacienione zakštki. Do tego piaskownice i boiska. Na miejscu będzie działała wypożyczalnia sprzętu plażowego – zapowiada Karolina Nawrot z MTP.

W programie sportowym znajdš się zajęcia piłkarskie, ping-pong, siatkówka i badminton, a jedna z hal posłuży za tor wrotkarski.

Miłoœnicy gier będę mogli zagrać w planszówki, a bibliofile wymienić się ksišżkami. W wakacyjne czwartki zaplanowano kino letnie z pokazami filmów pod wspólnym – kulinarnym – mianownikiem.

„Lato na Targach" rozpocznie się 23 czerwca i potrwa do 27 sierpnia.

Leszno...

...powita lato przy œniadaniu. Od końca kwietnia trwa w tym mieœcie kolejna odsłona Rynków Œniadaniowych – cyklu imprez propagujšcych lokalnš żywnoœć i zdrowy tryb życia, a także trzy leszczyńskie place – Rynek, plac Metziga i Nowy Rynek.

Pierwsze tegoroczne edycje już się odbyły – nie baczšc na niesprzyjajšcš pogodę, można było zamówić coœ z menu foodtrucków, spróbować lodów „rzemieœlniczych", a po wszystkim poprosić o poradę dietetyka. Najedzone dzieci mogły wzišć plenerowš lekcję języka obcego. Najbliższe Rynki zaplanowano 10 i 24 czerwca.

Wštek kulinarny będzie kontynuowany wieczorami. W ubiegłym roku pomysł „Kina ze smakiem" spotkał się z przychylnym przyjęciem (we wrzeœniu na pl. Metziga rozstawiono stoliki, a widzowie, którzy je wczeœniej zarezerwowali, mogli delektować się smakami kuchni francuskiej. Po zapadnięciu zmroku wyœwietlono „Podróż na sto stóp" Lasse Hallströma – „kulinarny" komediodramat z Helen Mirren). W tym roku w „Kinie ze smakiem" zaplanowano m.in. wieczory argentyński, amerykański, włoski, francuski. Przy ich organizacji magistrat nawišże współpracę z leszczyńskimi restauratorami. U schyłku lata, 9 wrzeœnia, do miasta zawita Stanisław Leszczyński. Tegoroczny „Powrót Króla" będzie już 11. edycjš corocznej zabawy historycznej, którš Leszno organizuje dla najmłodszych i najstarszych. Pierwsi będš mogli wzišć udział w barokowym korowodzie, któremu przewodzić będzie król Stanisław wraz z małżonkš, a może nawet nakłonić monarchę do wspólnej fotografii.

– Na seniorów czeka koncert gwiazdy z lat ich młodoœci. W poprzednich sezonach Leszno goœciło m.in. Irenę Santor, Alicję Majewskš i Wojciecha Gšssowskiego. W tym roku zaœpiewa Halina Fršckowiak – zapowiada Mateusz Werner, kierownik miejscowego Centrum Informacji Turystycznej.

Dla poddanych króla Stanisława przewidziano również grę miejskš, pokazy tańców dworskich, turniej szachowy (w końcu to królewska gra) i prezentacje grup rekonstrukcyjnych. Dla tych, których historia wcišgnie, przygotowano spacer œladami władcy pod hasłem „Qui Leszczynskoirum genus ignorant, Polonium ignorant" (kto Leszczyńskich nie zna, ten Polski nie zna). Przechadzkę można zakończyć w Muzeum Okręgowym, gdzie zgromadzono liczne pamištki po Leszczyńskich.

Kalisz...

...także chwali się królem, tyle że kurkowym – podczas Dni Kalisza (11 czerwca przypadnie 735. rocznica odnowienia i uroczystego potwierdzenia nadania praw miejskich) zaplanowano XXIII Europejskie Strzelanie o Srebrnš Lilię. Zawody uœwietni przemarsz bractw kurkowych ulicami miasta oraz intronizacja kaliskiego króla kurkowego na Głównym Rynku.

Spoœród letnich koncertów warto polecić Marię Peszek (która wystšpi podczas zaplanowanego w dniach 16–18 czerwca Międzynarodowego Festiwalu Artystycznych Działań Ulicznych „La Strada") oraz Agnieszkę Chylińskš (koncert z cyklu „Pod Niebem Kalisza" 23 czerwca).

W lipcowo-sierpniowe pištki i soboty kinomani i melomani także powinni zajrzeć na Główny Rynek – wtedy ruszy Kaliskie Lato Muzyczno-Filmowe. W repertuarze m.in. oscarowa „Zjawa" Alejandro Gonzáleza Inárritu z Leonardem DiCaprio oraz okołomuzyczne „Jesteœ Bogiem" Leszka Dawida i „Dalida" Lisy Azuelos.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL