Poznań przyciąga usługi dla biznesu

Do końca 2020 r. w Poznaniu działać będzie 100 centrów nowoczesnych usług, które zatrudnią ok. 18 tys. pracowników.

Aktualizacja: 06.02.2017 14:17 Publikacja: 05.02.2017 22:00

Kompleks Pixel powiększy się wkrótce o dwa nowe biurowce.

Kompleks Pixel powiększy się wkrótce o dwa nowe biurowce.

Foto: Rzeczpospolita/Bartosz Jankowski

Takie prognozy zawiera opublikowany pod koniec stycznia raport Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL). Dziś w stolicy Wielkopolski działa 76 takich centrów, zatrudniających niemal 14 tys. osób.

W raporcie „Usługi biznesowe w Poznaniu", przygotowanym we współpracy z JLL i Randstad, ABSL przekonuje, że w Poznaniu wciąż jest przestrzeń do powstawania nowych centrów i rozwoju działalności podmiotów już obecnych w mieście.

Tysiące absolwentów

– Wokół sektora wytworzył się lokalny ekosystem powiązań, w którym firmy rekrutacyjne, jednostki akademickie, branża nieruchomości komercyjnych i wreszcie władze miasta realizują spójną strategię rozwoju. Dzięki niej Poznań jest dobrze przygotowany, by stać się czołowym ośrodkiem usług biznesowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej – przekonuje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Dużym atutem miasta jest m.in. 30 tysięcy absolwentów, którzy co roku opuszczają mury szkół wyższych.

Zdaniem Wojciecha Popławskiego, wiceprezesa ABSL, inwestorzy najbardziej cenią sobie jednak stabilność.

– W stolicy Wielkopolski konsekwentnie realizowana jest strategia pozyskiwania inwestorów i opieka poinwestycyjna. Większość nowych miejsc pracy generowana jest przez podmioty już obecne na rynku. To wszystko świadczy o dobrym klimacie dla biznesu w tej części Polski. Dodając korzystne położenie Poznania, dobrą siatkę połączeń lotniczych oraz ciągły rozwój infrastruktury transportowej, uzyskujemy odpowiedź na kluczowe potrzeby inwestorów – przekonuje.

Rosnąca branża

Branża nowoczesnych usług dla biznesu była obecna w stolicy Wielkopolski już w 2005 roku, ale to w ostatnich pięciu latach powstała ponad połowa poznańskich centrów BPO, SSC, IT oraz R&D. Tylko w ubiegłym roku dziesięć nowych firm z sektora nowoczesnych usług zapowiedziało stworzenie 900 miejsc pracy, a niemal 1000 miejsc pracy utworzyły działające już wcześniej w Poznaniu firmy z tego sektora.

Na Poznań zdecydowało się m.in. centrum usług biznesowych Genpact, realizujące usługi na rzecz Carlsberg SSC, firma konsultingowa Sollers Consulting, Paymentwall – centrum specjalizujące się w usługach digital commerce i płatnościach online oraz Rockwool, który ulokował w stolicy Wielkopolski centrum kompetencyjne.

W Wielkopolskim Centrum Zaawansowanych Technologii medyczne centrum badawczo-rozwojowe otworzyła krakowska Selvita. W Poznaniu rozpoczęły też działalność firmy z branży IT – Centrum Innowacji PCSS-Huawei, Alphanumeric Systems Europe oraz Seargin. Centrum wspólnych usług finansowo-księgowych, działające na rzecz niemieckiego Volkswagena, utworzyła tu jego spółka córka AutoVision.

W toku są następne projekty. – Prowadzimy rozmowy z kolejnymi inwestorami. Jeśli zakończą się powodzeniem, powstanie co najmniej 2500 kolejnych miejsc pracy dla specjalistów, w szczególności z branży IT oraz dla osób z wykształceniem finansowo-księgowym – przewiduje dyrektor Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania Marcin Przyłębski.

O planowanym wzroście zatrudnienia o 200 osób poinformowało też centrum usług wspólnych GSK, zatrudniające już 500 osób. Kilkadziesiąt osób rocznie w kolejnych latach chce zatrudniać półka Cognifide, specjalizująca się w rozwiązaniach i usługach IT oraz inżynierii firma Sii chce zatrudnić 200 osób do końca 2018 roku.

Więcej biur

Na rozwój sektora usług dla biznesu jest gotowy rynek nieruchomości komercyjnych w stolicy Wielkopolski. Firma doradcza JLL szacuje całkowite zasoby powierzchni biurowej w Poznaniu na 426 tys. mkw. Prognozuje, że nowa podaż do końca 2017 roku sięgnie 33,5 tys. mkw.

W ubiegłym roku realizację biurowca Maraton przy ul. Królowej Jadwigi zakończyła Skanska. W krótkim czasie prawie cała jego powierzchnia została wynajęta.

– W najbliższych latach spodziewamy się boomu na rynku powierzchni biurowej. W tym roku zostanie oddany do użytku biurowiec Bałtyk o powierzchni 12,5 tys. mkw. Realizowane będą kolejne duże projekty: Business Garden II o powierzchni 46 tys. mkw. i dwa kolejne biurowce w kompleksie Pixel, o łącznej powierzchni 17,6 tys. mkw. Już w najbliższych miesiącach prace na terenie byłego dworca PKS rozpocznie Skanska, która planuje wybudować tutaj „Nowy Rynek" – kompleks budynków, pełniących funkcje biurowo-mieszkaniowo-usługowe – informuje Marcin Przyłębski i dodaje, że miasto w tym roku zamierza aktywnie promować się na targach nieruchomości w kraju i za granicą.

– Dzięki intensywnej promocji oferty sprzedażowej oraz dopasowaniu jej do oczekiwań rynku nastąpił zauważalny wzrost efektywności naszych działań. W roku 2015, wskutek postępowań przetargowych i bezprzetargowych, zawarto 112 aktów notarialnych, co dało dochód na poziomie 54,55 mln zł. W ubiegłym roku zawarto 76 aktów notarialnych, ale łącznie dochody z ich tytułu wyniosły już 87,54 mln zł – wyjaśnia Bartosz Guss, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania.

Przeważającą część sprzedanych w ubiegłym roku nieruchomości stanowiły grunty przeznaczone pod budownictwo jedno- i wielorodzinne.

Takie prognozy zawiera opublikowany pod koniec stycznia raport Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL). Dziś w stolicy Wielkopolski działa 76 takich centrów, zatrudniających niemal 14 tys. osób.

W raporcie „Usługi biznesowe w Poznaniu", przygotowanym we współpracy z JLL i Randstad, ABSL przekonuje, że w Poznaniu wciąż jest przestrzeń do powstawania nowych centrów i rozwoju działalności podmiotów już obecnych w mieście.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego