Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Warmia i Mazury

Odnowili oryginał, robiš jeszcze kopię

Tak wyglšdał zegar słoneczny z Domu Królów Polskich jeszcze przed renowacjš.
Archiwum Muzeum
W Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblšgu będzie można podziwiać odnowiony 400-letni zegar słoneczny z Domu Królów Polskich, a na kamienicy pojawi się jego replika.

– Ten zegar może nie należy do najstarszych w Europie, ale dla nas w Elblšgu ma olbrzymiš wartoœć, bo mało takich zabytków zachowało się tu po wojnie – tłumaczy Wiesława Rynkiewicz-Domino, kustosz do spraw rzemiosła i sztuki elblšskiego muzeum.

Cenny zabytek trafił do muzeum już po zakończeniu wojny, a wtedy jeszcze stała większoœć murów obwodowych Domu Królów przy ul. Stary Rynek. Zegar został ukryty i zabezpieczony w ruinach.

Po wojnie duża grupa elblšżan odpowiedziała na apel władz miasta, by wszystkie przedmioty o wartoœci historycznej deponować w ówczesnym ratuszu. Z metryczki zegara wynikało, że pochodzi z Domów Królów z 1600 roku. To była drewniana malowana tablica z mosiężnymi cyframi. W wakacje rozpoczęła się jego renowacja. –Trzeba było naprawić polichromię, odnowić kilka cyfr, odtworzyć pozłocenia – wylicza Wiesława Rynkiewicz-Domino.

Zanim konserwatorzy rozpoczęli prace trzeba było zbadać zabytek, ustalić z czego i jak została wykonana polichromia. – Badania trwały najdłużej, sama renowacja już nie. Najpierw musieliœmy ustalić barwnik, którego użyto do zegara. Wykonać podobręża, a dopiero póŸniej zajšć się konserwacjš – opowiada pani kustosz.

Renowacja oryginału zakończyła się we wrzeœniu. Muzeum nie chce zdradzić, ile kosztowała. Niezależnie od tej modernizacji, właœciciel dawnej kamienicy Starym Rynku 14 , róg Bednarskiej, gdzie dziœ mieœci się hotel, postanowił stworzyć replikę zegara. Ma być gotowa pod koniec roku. Wtedy też zostanie zamontowana na œcianie kamienicy. – Planujemy wówczas zorganizowanie imprezy, podczas której my pokażemy odnowiony oryginał, a kopia zostanie zamontowana na Domu Królów – zdradza Wiesława Rynkiewicz-Domino.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL