– Elbląg znajduje się w granicach gdańskiego oddziału IPN, więc to niejako nasz obowiązek dbać o edukację również w tym mieście. Wobec tego postanowiliśmy otworzyć w Elblągu Przystanek Historia – mówi Karol Nawrocki, naczelnik gdańskiego oddziału IPN.

Placówka mieści się w Klubie 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej przy ul. Mierosławskiego 5. – Kosztów wynajmu nie ma, bo wszystko odbywa się w ramach bardzo udanej współpracy z gen. Markiem Sokołowskim, dowódcą Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej – tłumaczy Nawrocki.

Dodaje, że budynek, w którym jest Przystanek Historia, dysponuje dużą salą, która może pomieścić 200 osób. Ma ona pełne wyposażenie multimedialne. Do dyspozycji jest też mniejsza sala, w której można przeprowadzić zajęcia dla 50 osób. Tam też jest zaplecze multimedialne. – W budynku znajdziemy również bibliotekę i wystawę stałą Stowarzyszenia Denar – wylicza naczelnik Nawrocki.

Przystanek Historia ma ofertę edukacyjną dla przedszkolaków, uczniów wszystkich typów szkół oraz wszystkich mieszkańców Elbląga i okolic. Organizowane są tam prelekcje, warsztaty, zajęcia z grami IPN, a także spotkania ze świadkami i badaczami porozbiorowej historii. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

W grudniu w placówce odbyły się warsztaty edukacyjne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych dotyczące Grudnia '70 i stanu wojennego, a dla uczniów klas szóstych przeprowadzono zajęcia z grą edukacyjną. Bogata jest też oferta na najbliższe tygodnie. M.in. 16 stycznia odbędą się warsztaty dla szkół średnich dotyczące Polskiego Państwa Podziemnego.