Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œlšsk

Kiedy odczujemy w płucach efekty ślšskich ustaw antysmogowych

PAP/Jacek Bednarczyk
Wiele lat upłynie, zanim realnie, na własnych płucach, odczujemy działanie uchwał antysmogowych. Choć na Œlšsku obowišzujš one od wrzeœnia, smog nadal nie pozwala oddychać – sš dni, w których ludzie po prostu nie wychodzš z domu, bo spacer jest bardziej szkodliwy niż leżenie na kanapie przed telewizorem.

Co z tego, że flotu do pieców nie można kupić oficjalnie na rynku, skoro zostało go dużo po ubiegłym sezonie, a niektóre firmy majš całkiem spory zapas tego zabójczego paliwa i... kolejkę klientów. Do tego wymiana kopciuchów jest rozłożona na lata. Cuda jak zwykle zdarzajš się tylko w bajkach.

Ci, którzy nadal przekonujš, że węgiel do pieców jest dobry, bo tani, zapraszam zimš np. w austriackie Alpy. Miejscowoœci leżš w dolinach wysokich gór, ale tak czystego powietrza, nawet przy bezwietrznej pogodzie, jak tam nie ma nigdzie. Tyrolczycy ogrzewajš domy głównie gazem i ekologicznymi kominkami na drewno. Austriacy sš bogatsi? To propagandowy mit. Tyrolczycy żyjš z turystów i wiedzš, że nikt nie przyjechałby do nich chodzić po górach, jeŸdzić na nartach, gdyby stoki spowijał duszšcy, kwaœny smog. Inaczej jest w Beskidach czy Tatrach, gdzie węgiel, a nierzadko œmieci sš głównym paliwem do ogrzania domu. Argument? Jak zwykle ekonomiczny.

Wstrzšsem dla płuc i prowęglowych argumentów jest powrót z Alp. Na pięknej A1 z Czech do Polski kierowców wita sina œciana smogu z domów zagłębia wodzisławsko-rybnickiego. Uchwała antysmogowa jest, mułów kupić legalnie nie można, tylko smog wcišż ma się dobrze. Ekonomia po raz kolejny niestety wygrywa ze zdrowiem i zdrowym rozsšdkiem.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL