Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œlšsk

Doceniajš kibiców i do nich wychodzš

Ruch Chorzów chce wzmocnić więzi klubu z jego kibicami
Fotorzepa, Piotr Guzik
Serce kibica wiele zniesie, wybacza porażki i kontrowersje. Sportowa pasja i głód piłkarskich emocji to podstawa relacji kibic–klub. Ruch Chorzów docenia wsparcie otrzymywane nie tylko w centrum Œlšska.

W swojej prawie 100-letniej historii wypracowali sobie ważne miejsce na sportowej mapie Polski. Jak większoœć piłkarskich klubów na swoim koncie majš wzloty i upadki. Aktualnie utrzymujš się na fali wznoszšcej, ale doskonale pamiętajš dowody wiernoœci, kiedy dosłownie wszystko układało się Ÿle.

– W ostatnich latach popularnoœć naszego klubu nie jest tak duża jak w latach największych sukcesów, ale wystarczyły bardziej udane sezony i od razu na trybunach przybywało kibiców z bardziej oddalonych od Chorzowa częœci Œlšska, zwłaszcza widoczne były samochody z rejestracjami ze Œlšska Cieszyńskiego. Zdajemy sobie sprawę, że w wielu miejscowoœciach tamtej częœci regionu jesteœmy cišgle klubem piłkarskim pierwszego wyboru – mówi Janusz Paterman, prezes klubu. – Tradycyjnie też Ruch ma kibiców w podkieleckim Staszowie, Zawierciu czy Dšbrowie Górniczej, w Zakopanem. Zawsze imponujšco liczna była grupa kibiców Niebieskich w Warszawie, choć nie przybrała żadnej formy organizacyjnej. Odbudowujšc pozycję Ruchu na piłkarskiej mapie Polski, nie tylko myœlimy o aspektach sportowych, ale też chcemy odnowić i wzmocnić więzi łšczšce klub z kibicami w różnych częœciach kraju i poza granicami Polski – zapewnia.

Okazji nie brakuje, bo piłkarze w miarę możliwoœci chętnie angażujš się np. w akcje charytatywne. Hasło Œwiatowego Dnia Œwiadomoœci Autyzmu – „Zapal się na Niebiesko" – to także hasło wielkiego eventu zaplanowanego na wiosnę przyszłego roku, podczas którego będš zbierać œrodki na rzecz Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie. Na licytację trafiły koszulki z autografami, które zostały wyprodukowane specjalnie na wrzeœniowe derby z GKS-em Tychy.

W tegorocznym meczu z Pogoniš Szczecin Ruch goœcił zaœ osoby zmagajšce się z autyzmem, które miały możliwoœć wyjœcia na murawę stadionu przy Cichej w towarzystwie klubowej maskotki – Adlera. – W ten sposób staraliœmy się pomóc w uœwiadomieniu ludziom, czym jest autyzm i jak ważne jest zrozumienie osób zmagajšcych się z tym problemem. Co warto podkreœlić – symbolem solidarnoœci z osobami dotkniętymi autyzmem jest właœnie, tak bliski nam, kolor niebieski – dodaje prezes i zapewnia, że zaplanowane na 2 kwietnia 2018 r. w Ustroniu wydarzenie pełne będzie niespodzianek.

Organizowane przez klub akcje znacznie częœciej majš jednak charakter wyłšcznie sportowy. – Pamiętam wizytę Marcina Malinowskiego i Wojciecha Skaby, którzy przyjechali do nas z biletami na mecz Ligi Europy z Metalistem Charków. Była maskotka klubowa, konkursy, zabawy i nagrody dla dzieci. Mój dziewięcioletni dziœ syn był zachwycony – podkreœla Michał, kibic Ruchu. – Poza tym, tutaj w Radlinie fani organizujš się sami pod znakiem „eRki". Aktywnie działa u nas fanklub, jeŸdzimy regularnie na mecze, organizujemy turnieje dla kibiców.

Integracja odbywa się zarówno podczas meczów w Chorzowie, jak i na wyjazdach. – W ostatnich latach goœciliœmy Ruch w naszym mieœcie kilkakrotnie. Najpierw przyjechała do nas pierwsza drużyna przy okazji jubileuszu naszego miejscowego klubu, Górnika. Na stadionie były tłumy, dla całego miasta było to wielkie wydarzenie. Kibice, którzy na co dzień jeżdżš na mecze Ruchu do Chorzowa czy też na spotkania wyjazdowe Niebieskich, mieli okazję zobaczyć drużynę u siebie – mówi kibic z Radlina.

Najbliższe spotkanie Niebiescy zaplanowane majš na 13 paŸdziernika. Ich przeciwnikiem będzie Raków Częstochowa.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL