Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œlšsk

Katowice wyszły z cienia

Grażyna Błaszczak, redaktor "Rzeczpospolitej"
Kto uważał, że Katowice to mało liczšce się miasto na biurowej mapie Polski, powinien zastanowić się, czy nie przeoczył w tym mieœcie dobrej okazji biznesowej.

Katowice – borykajšce się z bliskim sšsiedztwem Krakowa, zabierajšcego mu do niedawna najemców z branży usług dla biznesu – pokazały, na co je stać. Właœciwie dały jasny przekaz, że także na rynku nieruchomoœci komercyjnych nie powiedziały ostatniego słowa, że mogš więcej. W ubiegłym roku stały się bowiem czwartym regionalnym rynkiem biurowym w kraju, wyprzedzajšc Poznań.

Dziœ w stolicy Górnego Œlšska jest ponad 430 tys. mkw. powierzchni biurowej. Większoœć znajduje się w nowoczesnych budynkach. Firmy deweloperskie mówiš, że w planach i przygotowaniu majš ponad 80 tys. mkw. biur. Pewnie, że w porównaniu z 5 milionami mkw. biur w Warszawie katowicka oferta jest skromna. Ale także w stolicy jest kilkanaœcie procent pustostanów (w Katowicach – 14 proc.).

Taki współczynnik nie martwi jednak deweloperów, ponieważ wzrósł skokowo w zwišzku z ukończonymi inwestycjami, a nie dlatego, że brakuje klientów na biura. W 2016 roku zostały bowiem ukończone dwie duże inwestycje: Silesia Star i A4. Do użytku oddano także trzy z czterech etapów kompleksu Silesia Business Park. W sumie – jak wyliczajš agenci nieruchomoœci – w mieœcie oddano ok. 48 tys. mkw. powierzchni biurowej.

W œlšski rynek biurowy wierzš nie tylko lokalni gracze, ale również największe firmy deweloperskie. W mieœcie buduje m.in. Echo Investment, a teren kupiło też Ghelamco. To prawda: firmy sš ostrożne. Duże projekty – szczególnie parki biurowe – stawiajš etapami, ruszajšc z kolejnym biurowcem, gdy podpiszš przedwstępne umowy najmu. Ale skala planowanych inwestycji jest duża.

Podobnie jak w Krakowie, w stolicy Górnego Œlšska rynek biurowy napędzajš firmy z sektora usług dla biznesu. Aby się mogły rozwijać, w okolicy muszš znaleŸć ludzi do pracy spełniajšcych oczekiwania inwestorów wynajmujšcych biura. Kadr jednak nie brakuje, ponieważ w metropolii katowickiej mieszka blisko 5 procent ludnoœci kraju.

Kto wynajmuje katowickie biura? Po okresie dominacji sektora œwiadczšcego usługi z zakresu finansów i księgowoœci, na nowego lidera wyrasta w Katowicach IT – twierdzš agenci. W ostatnich pięciu latach dominujšcym sektorem odpowiedzialnym za popyt na nowoczesnš powierzchnię biurowš były firmy z branży informatycznej (23,5 proc.), usług profesjonalnych (14,5 proc.) oraz banki (10,5 proc.). Dobrym klientem był też sektor publiczny (prawie 8,7 proc.).

Prognozy dla Katowic sš dobre. Do miasta przyjdš m.in. te firmy, którym jest za ciasno i za drogo pod Wawelem.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL