Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Podkarpacie

Wycieczka do dawnych czasów

Maciej J. Nowak
Fotorzepa / Gardziński Robert
Sformułowanie „perła Podkarpacia" jest już zapewne trochę wyœwiechtane. Ale gdybyœmy mieli je zastosować do którejœ miejscowoœci regionu, chyba przede wszystkim trzeba byłoby wyróżnić Sanok. Miasteczko to bowiem ma chyba najlepsze cechy całego województwa.

Przede wszystkim centralna jego częœć to klimatyczny rynek. Co prawda trwajš często dyskusje na temat wyższoœci rynku rzeszowskiego nad sanockim i odwrotnie, ale chyba to właœnie rynek sanocki ma to coœ – urok pięknego prowincjonalnego miejsca. To tutaj znacznie łatwiej można zauważyć każdy, nawet drobny, szczegół: fontannę, siedzibę samorzšdu, galerię obrazów, lokalnš restaurację, a nawet... balkon małego bloku mieszkalnego ze stałym lokatorem: małym pieskiem, który stale obserwuje, co się na rynku dzieje. Na uboczu zaœ całkiem sprawnie wkomponowano pomnik innego obserwatora rynku – Zdzisława Beksińskiego, jednego z bardziej znanych sanoczan.

Poza tym w Sanoku jest sporo innych atrakcji: Muzeum Budownictwa Ludowego, czyli skansen obejmujšcy na powierzchni 38 ha ponad 100 budynków z okresu od XVII do XX w., obrazujšcy kulturę polsko-ukraińskš wschodniej częœci Karpat. Kilka lat temu skansen został rozszerzony o specjalny Rynek Galicyjski z prawdziwš „starš" piekarniš, pocztš czy fotografem. Osoby, których wędrówka (najlepiej z jednym z przewodników) po skansenie nie zmęczy, mogš pójœć wyżej, na leœnš wycieczkę na położone w Górach Słonnych Orle Skałki. Inna atrakcja to Zamek Królewski, ukochany przez żonę Władysława Jagiełły Elżbietę Granowskš. Królowa spędziła tu sporo czasu, w tym ostatnie swoje lata.

Praktycznie w okolicy każdego z tych miejsc można znaleŸć ciekawe punkty widokowe. Chyba najpiękniejszy z nich jest ten na Aptekarce, czyli znajdujšcej się w centrum miasta górze, na którš prowadzš kręte parkowe œcieżki i na której szczycie usypano kopiec Adama Mickiewicza. Kiedyœ, przed wojnš, właœnie tutaj sanoccy maturzyœci œwiętowali ukończenie szkoły. Dziœ można spokojnie patrzeć stamtšd zarówno w stronę Bieszczad, jak i okolic Nowego Sšcza.

Zmęczeni intensywnym zwiedzaniem majš wiele możliwoœci odpoczynku: spędzenie czasu nad Sanem, odwiedziny w sanockim antykwariacie i niemniej klimatycznych księgarniach, grę na kortach tenisowych czy też wypicie kawy w jednej z malutkich kawiarni. A patrzšc szerzej, Sanok to œwietna baza wypadowa w Bieszczady i nad Zalew Soliński z jednej strony oraz do Przemyœla czy Łańcuta z drugiej.

Na Podkarpaciu miejsc pięknych jest wiele. Urokliwe (i znajdujšce się blisko Sanoka) Lesko ze swš słynnš kawiarniš Słodkim Domkiem (i niepowtarzalnymi œliwkami w czekoladzie), położona w bieszczadzkim sercu Cisna, odległe Ustrzyki Górne... Ale to właœnie w Sanoku tych wyjštkowych terenów jest najwięcej. Zapewne z perspektywy ich mieszkańców to codziennoœć. Ale dla goœci z innych częœci Polski Sanok ma niepowtarzalny urok i kojarzy się trochę z odległymi czasami, których œlady można znaleŸć praktycznie na każdej ulicy. Niewštpliwie to jedno z tych miejsc w regionie, które naprawdę warto odwiedzić.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL