Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Pomorze

Święta w tym roku zaczynajš się na jarmarku

Jarmark Bożonarodzeniowy daje możliwoœć œwištecznego spędzenia czasu z rodzinš.
Rzeczpospolita, Łukasz Głowała
Doœwiadczenie w organizowaniu imprez masowych zaprocentowało. W stolicy Pomorza zorganizowano jeden z najładniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w kraju.

– Cieszę się, iż w cišgu ostatnich kilku lat udało nam się wypracować takie standardy, że dziœ możemy być z niego dumni – mówi Anna Zbierska, zastępca dyrektora Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Nasz jarmark to połšczenie smaków i zapachów. To miejsce, w którym łšczš się doznania kulinarne z artystycznymi. Jarmark Bożonarodzeniowy to miejsce przycišgajšce magiš, miejsce spotkań i œwištecznego spędzania czasu. Jest równie popularne wœród mieszkańców, jak i turystów – dodaje Zbierska.

Jego głównš atrakcjš jest w tym roku łoœ Lucek, który zamieszkał w domku pod nazwš Siedlisko Łosia (znajduje się na Targu Węglowym). Łoœ co 15 minut mówi do publicznoœci ludzkim głosem, opowiada dowcipy i œpiewa kolędy. Głosu głównej atrakcji jarmarku użyczył Jarosław Boberek, mistrz dubbingu, znany z roli Króla Juliana i Kaczora Donalda.

Sercem jarmarku jest Anielski Młyn – oœmiometrowa, trzypoziomowa szopka z ruchomymi figurami: Trzech Króli, Œwiętej Rodziny, aniołów i œwiętych: Barbary, Mikołaja, Jana Nepomucena i Wojciecha. WyrzeŸbione w lipowym drewnie postaci wyszły spod ręki kociewskiego twórcy ludowego Michała Ostoja-Lniskiego.

W opinii organizatorów najbardziej bajecznym miejscem jest zaprzężona w dwa renifery Zaczarowana Kareta. Choć z pewnoœciš œwištecznej magii nie zabraknie także na weneckiej karuzeli z rumakami. Z kolei zakochani mogš się całować pod jemiołš, co ma ponoć przynieœć im szczęœcie w nowym roku. Dla zadumanych stanšł zagajnik z kapliczkš.

Od 6 grudnia po jarmarku kršży również Œwięty Mikołaj. Na pamištkę spotkania z nim każdy otrzyma pocztówkę z dedykacjš: „Niech nie traci we mnie wiary ani duży, ani mały". W niektóre dni Mikołajowi towarzyszyć będš gdańskie anioły, w które wcielać się będš aktorzy Teatru Feta.

Nie zabrakło także miejsca dla tych, którzy lubiš spędzać czas aktywnie. Tuż obok Siedliska Łosia wzniesiona została Górka Lodowa, czyli wysoka na 4 metry, wyposażona w trzy tory saneczkowe o długoœci 35 metrów zimowa zjeżdżalnia. Sprzęt do zjeżdżania można wypożyczyć. Trzy zjazdy kosztujš 10 zł (razem ze sprzętem). Górka jest oœwietlona i dzięki temu dostępna także po zmroku.

Ale jarmark to tradycyjnie również miejsce, gdzie można zrobić œwišteczne zakupy. Na klientów czekajš rzeczy wyjštkowe, artystyczne i wykonane ręcznie, często upcyklingowe: zegary, lampy, œwieczniki, wełniane dzianiny, kolorowe płaszcze, czapki i kominy (z odzyskanych do ponownego szycia materiałów).

Znajdš się tam również kramy z naturalnymi kremami i ręcznie wyrabianymi mydłami. Oczywiœcie można też będzie kupić ozdoby œwišteczne i choinkowe. Nie zabraknie pomysłów na prezenty dla najmłodszych: edukacyjne łamigłówki, ręcznie malowane drewniane zabawki, bawełniane szmacianki, ekologiczne lalki i antyalergiczne przytulanki. A dla tych, co zgłodniejš – stoiska z tradycyjnym jedzeniem i grzanym winem.

Innš œwištecznš atrakcjš Trójmiasta jest szopka z piasku, która stanęła na placu Inwalidów Wojennych w Gdańsku-Oliwie. Do budowy rzeŸby wykorzystano w tym roku 90 ton piasku. Prace nad niš trwały ponad tydzień.

Kto jednak woli się przygotowywać do œwišt w bardziej kameralnej atmosferze, może zamiast jarmarku w Gdańsku odwiedzić podobne targowisko w Wejherowie, które ruszy już 13 grudnia. Na odwiedzajšcych czeka wenecka karuzela, lodowisko oraz kramy z tradycyjnymi wędlinami, rybami, miodami oraz ziołami.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL