Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Pomorze

Rekord w gdańskim porcie

Do końca sierpnia do gdańskiego portu zawinęło już 60 dużych wycieczkowców.
shutterstock
Duże statki wycieczkowe coraz chętniej zawijajš do gdańskiego portu.

– Oficjalne ogłoszenie rekordowej liczby zawinięć wycieczkowców do Gdańska w 2017 roku będzie możliwe dopiero, gdy ostatni statek pasażerski zacumuje przy nabrzeżu Westerplatte. A ma to nastšpić 29 grudnia. Ale potwierdzamy, że w tym roku padnie rekord, bo tegorocznych zawinięć w porcie było już więcej niż w latach poprzednich – mówi rzecznik prasowy Portu Gdańsk Agata Kupracz.

W ostatnich latach liczba zawinięć wycieczkowców do Portu Gdańsk utrzymywała się na poziomie 30–35. W rekordowym dotychczas 2009 roku było ich 40. W ubiegłym sezonie – 32. Tymczasem do końca sierpnia tego roku do gdańskiego portu zawinęło już 60 jednostek.

Największymi spoœród wycieczkowców odwiedzajšcych regularnie Port Gdańsk sš norweskie jednostki armatora Viking Ocean Cruises, o długoœci 228 metrów i masie brutto 47 842 tony. Oprócz nich do Gdańska przypływajš też inne duże wycieczkowce. Tych największych, o długoœci powyżej 200 metrów, ma być w tym roku 27.

– Jeœli założymy, że każdy ze statków przypływa z pełnym obłożeniem, to łšczna liczba pasażerów, którzy w tym roku zejdš na lšd w Porcie Gdańsk, może sięgać 30 tysięcy – liczy Kupracz.

Gdańsk jest jednym z miast na trasie podróży morskich wokół Europy. Trasy rejsów wycieczkowców zawijajšcych do tego polskiego portu obejmujš takie kraje, jak Grecja, Czarnogóra, Chorwacja, Słowenia, Włochy, Monako, Hiszpania, Portugalia, Francja, Wielka Brytania, Norwegia, Dania, Niemcy, Polska, Estonia, Rosja, Finlandia oraz Szwecja.

Wycieczkowiec pozostaje w porcie od kilku do kilkunastu godzin. – Zazwyczaj turyœci po zejœciu na lšd wsiadajš w autokary, shuttle busy lub taksówki i jadš zwiedzać gdańskš starówkę, zamek w Malborku, Muzeum Stutthof czy Muzeum II Wojny Œwiatowej lub Europejskie Centrum Solidarnoœci – wyjaœnia Kurpacz.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Gdańskš Organizację Turystycznš i Pomorski Instytut Naukowy, w 2016 r. Gdańsk odwiedziło 2 miliony goœci (rok wczeœniej 1 mln 988 tys.), w tym ponad 769 tys. w okresie letnim.

Ponad połowa turystów zadeklarowała, że zwiedzała miasto. Najpopularniejszym miejscem wœród turystów obok gdańskiej plaży była bazylika Mariacka, do której wstšpił niemal co trzeci turysta. Tyle samo osób spędza czas na plaży. Z kolei co czwarty turysta odwiedził podczas wycieczki katedrę i park w Oliwie.

W badaniu sprawdzono także, jak turyœci i odwiedzajšcy oceniajš Gdańsk w skali od 0 do 5. Atmosferę miasta ocenili oni na 4,53, życzliwoœć mieszkańców na 4,44, ofertę kulturalnš na 4,28, a ofertę rozrywkowš na 4,24.

Duża liczba turystów, w tym także tych przybywajšcych do miasta od strony morza, napędza lokalnš gospodarkę, wydajšc pienišdze w sklepach, restauracjach czy instytucjach kultury.

– Rosnš dochody portu oraz innych podmiotów zaangażowanych w obsługę przypływajšcych do Gdańska turystów. W cišgu najbliższych lat w Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal pasażerski. Da on możliwoœć prowadzenia odpraw granicznych. Będzie też stanowić olbrzymie zaplecze magazynowe i umożliwi awizację jeszcze większych niż obecnie jednostek – zapewnia rzeczniczka Portu Gdańsk.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL