Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Pomorze

Luksusowe Trójmiasto

Najdroższe z mieszkań w Pałacu La Playa ma kosztować ponad 28 milionów złotych.
materiały prasowe
Ceny przekraczajš 30 tys. zł za metr kwadratowy – mówi Arkadiusz Wojciechowski z Sotheby’s Poland. Trójmiasto zdobyło pozycję krajowego wicelidera w mieszkalnictwie premium.

Ulica Haffnera w Sopocie biegnie równolegle do morza. Piechotš to raptem 200, może 300 metrów. Z jednej strony dochodzi do Monciaka, z drugiej do wjazdu do Sopotu od strony Gdyni. Na jednym z jej odcinków, tuż przy miejskich kortach, trwa skomplikowana, doœć koronkowa budowa. Ponadstuletni, neobarokowy pałac, przez lata mocno zaniedbany, został teraz rozebrany prawie do szkieletu. Potem cały budynek stanšł na stalowym rusztowaniu, co sprawiło optyczne wrażenie, jakby został podniesiony.

– Pałac nie jest podniesiony. Budynek znajduje się w tym samym miejscu i na tej samej wysokoœci co wczeœniej – wyjaœnia Maciej Nowakowski, CEO Arkony Sopot, przedstawiciel inwestora. – Został odcinkami podkopany i „oparty" na mikropalach, po wczeœniejszym zabezpieczeniu œcian budynku tymczasowš, przestrzennš konstrukcjš stalowš oraz żelbetowš opasujšcš fundamenty kamienne.

Ta operacja była konieczna po to, by pod pałacem powstały piwnice i garaże. Drugi powód to wysoki poziom wody gruntowej. Dzięki operacji budynek będzie zdrowy.

Do zabytku zostanie dobudowana nowoczesna częœć mieszkalna. Tym samym neobarok zostanie połšczony z modernizmem. Wokół powstanie ogród w stylu angielskim, a z dachowego tarasu będzie można podziwiać morze.

Dominacja stolicy

Budowa luksusowego Pałacu La Playa wpisuje się w coraz mocniej widoczny trend. Według ogłoszonego niedawno raportu Sotheby's International Realty Trójmiasto zostało wiceliderem, jeżeli chodzi o budownictwo i sprzedaż mieszkań z segmentu premium oraz luksusowych. Przy czym w każdym mieœcie inaczej wylicza się próg cenowy dla standardu podwyższonego, czyli właœnie premium.

– W Trójmieœcie rynek mieszkań o podwyższonym standardzie rozpoczyna się od ceny około 12 tys. zł za mkw. – mówi Arkadiusz Wojciechowski, dyrektor zarzšdzajšcy Sotheby's Poland. – Z kolei maksymalne ceny, jakie sš rejestrowane, przekraczajš już 30 tys. zł.

Wœród top adresów, jeżeli chodzi o ceny transakcyjne w granicach od 12 do 15 tys. zł za metr kwadratowy, wymieniane sš zabudowania przy ul. Władysława Łokietka w Sopocie, Sea Towers w Gdyni czy też ulice Nadmorski Dwór i Tandeta w Gdańsku.

– Z kolei najdroższe apartamenty o cenie powyżej 18 tys. zł to lokale przy ulicach Bohaterów Monte Cassino i Parkowej w Sopocie oraz apartamenty Szafarni w Gdańsku – dodaje Wojciechowski.

Z raportu Sotheby's wynika, że najwięcej transakcji w Polsce, bo aż 50 proc. obrotu w tych segmentach, odbywa się w Warszawie. Drugie miejsce zajmuje Trójmiasto z wynikiem 7 proc. Podobny wynik ma Wrocław, potem kolejno jest Kraków (5 proc.) i Poznań (3 proc.). Choć Trójmiasto i Wrocław teoretycznie majš taki sam udział, to pierwsze z tych miast będzie umacniać pozycję. Na swój wynik Wrocław zapracował głównie jednš lokalizacjš, czyli Sky Tower, tymczasem w Trójmieœcie trwa budowlany boom.

Rekordowa inwestycja

– Trójmiasto doœć mocno zarysowuje swojš pozycję wicelidera, pozostawiajšc w tyle Kraków, Poznań i Wrocław – ocenia Arkadiusz Wojciechowski. – Z każdym rokiem zdecydowanie zyskuje. Myœlę, że ma szansę dojœć do 10-procentowego udziału w krajowych transakcjach. Szczególnie dynamicznie rozwija się w ostatnich latach Gdańsk. Na topie jest bliskoœć wody. Coraz więcej Polaków stać na to, by mieć w Trójmieœcie swój drugi dom z wyższej półki. Gdańszczanie, sopocianie czy gdynianie raczej nie wybiorš drugiego mieszkania w Poznaniu czy Wrocławiu. Za to mieszkańcy południa kupiš chętnie mieszkanie nad morzem – uważa.

Wspomniana sopocka La Playa może być zaliczana do rekordowych inwestycji. W zabytkowym pałacu będš tylko trzy mieszkania (największe o powierzchni blisko 700 mkw.), a w nowym, przyległym budynku – kilkanaœcie.

Apartamenty pałacowe sš oferowane ze œredniš cenš 33 tys. zł netto za metr. To oznacza, że największe z mieszkań kosztuje ponad 28 mln zł brutto. – Zainteresowanie jest jednak duże – jeden z trzech apartamentów w Pałacyku, mimo trwajšcych prac budowlanych, został już sprzedany – informuje Maciej Nowakowski.

masz pytanie, wyœlij e-mail do autora: m.stankiewicz@rp.pl

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL