Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Pomorze

Koncertowa lista marzeń

Radiohead będzie najbardziej utytułowanš gwiazdš tegorocznego Open,era. Brytyjczycy sš ozdobš największych festiwali na œwiecie. W Gdyni wystšpiš po raz pierwszy.
Alter Art/Opener
Tegoroczna lista gwiazd Open'era – Radiohead, Foo Fighters, The Weeknd i The XX – zapiera dech w piersiach. A to nie wszystko.

Radiohead to jedyna grupa niezależna, która traktujšc z dystansem największe koncerny muzyczne, sprzedała aż 30 mln albumów. Jednoczeœnie wypróbowała z sukcesem nowe formy dystrybucji nagrań poprzez internet.

Przyjedzie na Open'era w wyjštkowym pod wieloma względami momencie. Kilka dni przed ich występem w Gdyni (28 czerwca) ukaże się wznowienie przełomowej płyty z 1997 roku „OK Computer" – pod tytułem „OKNOTOK" w odœwieżonej wersji, poszerzonej o niewydane dotšd nagrania z sesji – „I Promise", „Lift" i „Man Of War".

Wersja cyfrowa w sieci poprzedzi lipcowe wydanie w specjalnym boksie, który zawierać będzie między innymi reprodukcje notatek zespołu z czasu sesji oraz kasetę magnetofonowš z wersjami próbnymi nagrań.

Nie bez znaczenia jest to, że grupa jest w tym roku gwiazdš największych festiwali nie tylko w Europie, ale i na œwiecie. Zaczęli od kwietniowej Coachelli w Ameryce, a na ich trasie jest również duńskie Roskilde oraz angielskie Glastonbury. Lepiej być nie może!

Trudno nie zauważyć, że zespół zyskuje coraz większy wpływ na wszystkie muzyczne generacje. Tydzień temu ukazał się nowy album Rogera Watersa wyprodukowany przez szóstego Radioheada, producenta Nigela Godricha. Wczeœniej pomagał w studio Paulowi McCartney'owi. Łyżkę dziegciu w beczce miodu, na jakš zapracował Radiohead, stanowi kompania zorganizowana przez Watersa. Poszło o bojkot Izraela zwišzany z okupacjš ziem palestyńskich. Ponad 50 gwiazd rocka podpisało apel do Radiohead, by nie występował w państwie żydowskim. Waters napisał specjalny list do wokalisty zespołu Thoma Yorke'a. Bez odzewu. Sytuację skomentował Godrich: „Nie wierzę w bojkot w œwiecie kultury!".

Pionierzy

Wielka kariera brytyjskiej grupy zaczęła się, gdy rockowi intelektualiœci z Oxfordu nagrali w 1992 r. balladę „Creep". Potem zaskakiwało już wszystko. Wspomniany już album „OK Computer" (1997) stał się zapowiedziš gitarowo-elektronicznego brzmienia przyszłoœci, które dziœ jest teraŸniejszoœciš. A kiedy skończył się kontrakt z EMI, muzycy zdecydowali się na premierę „In Rainbows" (2007) w sieci za symboliczne „co łaska". Każda kolejna płyta ukazywała się online, na zasadzie dawnych technoparty: anonsowana nagle. A i tak wszyscy chcieli brać udział w tym muzycznym œwięcie. Sukcesem był też zeszłoroczny album „A Moon Shaped Pool" poprzedzony premierš wideoklipu „Burn the Witch" w formie kukiełkowej animacji nawišzujšcej do dziecięcego serialu „Trumpton" z lat 60.

Album bez żadnej reklamy rozszedł się na œwiecie w blisko 1,2 mln egzemplarzy. Dało mu to 13. miejsce wœród płytowych bestsellerów 2016 roku.

Chociaż Radiohead zagrajš na Open'erze po raz pierwszy, goœcił tu już gitarzysta Jonny Greenwood w duecie z Krzysztofem Pendereckim.

Nowa odsłona

29 czerwca zagra na Open'erze gigant współczesnego gitarowego rocka, czyli Foo Fighters. Sprzedali 30 mln albumów, zapełniajš największe stadiony œwiata, w tym Wembley. 1 czerwca ukazał się ich najnowszy singiel „Run", który jest zapowiedziš dziewištej płyty, nad którym obecnie pracuje zespół.

Założył go w 1994 roku Dave Grohl, perkusista Nirvany. Po latach można powiedzieć, że stworzył grupę będšcš totalnym przeciwieństwem macierzystej formacji. Gdy u boku Kurta Cobaina tworzył depresyjnš, programowo alternatywnš muzykę, w Foo Fighters nie tylko zmienił perkusję na gitarę, ale i emanuje witalnoœciš oraz pozytywnš energiš. Stał się symbolem dystansu do życia oraz szampańskiego poczucia humoru. Album „Foo Fighters", wydany 4 lipca 1995 roku, rozpoczšł pasmo sukcesów artystycznych i komercyjnych. Ogromny sukces debiutu 1,5 miliona sprzedanych egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych dwa lata póŸniej przebił drugi album, zatytułowany „The Colour and the Shape". To z niego pochodzš przeboje „Everlong", „Monkey Wrench" i „My Hero".

„There is Nothing Left to Lose", „One by One" i „In Your Honour", czyli trzy kolejne albumy Foo Fighters wydane w cišgu szeœciu lat, ugruntowały pozycję zespołu i przyniosły mu aż cztery nagrody Grammy, w tym dwie statuetki dla najlepszych rockowych albumów. Prawdziwy grad nagród spadł jednak w 2012 roku, kiedy płyta i utwory z albumu „Wasting Light" zdobyły w sumie aż pięć najważniejszych muzycznych nagród.

Oryginalnym projektem stał się „Sonic Highways". To nie tylko płyta, ale i film dokumentalny. Osiem piosenek zostało nagranych w oœmiu różnych studiach na terenie USA, gdzie muzycy zaprosili lokalnego instrumentalistę.

Jest nadzieja, że w Polsce zagrajš również piosenki z niewydanej jeszcze płyty.

Młode twarze

Dwa ostatnie koncerty goœcić będš w finale gwiazdy, do których należeć będzie przyszłoœć. 30 czerwca wystšpi The Weeknd. To jeden z najważniejszych wykonawców nowego nurtu r&b. Kanadyjski artysta zaczynał karierę od bardzo melancholijnych i mrocznych kompozycji œpiewanych wyjštkowo wysokim głosem. Na płycie „Take Care" Drake'a, również muzyka z Toronto, wspominał o polskich dziewczynach i pierwszym locie z Polski. Do dziœ te słowa sš dla polskich fanów zagadkš. Może wyjaœni je podczas wizyty w Gdyni?

Wydajšc album „Beauty Behind The Madness", poszedł w stronę muzyki popowej, a czasem nawet tanecznej. Jednak w jego twórczoœci pojawiajš się również liczne motywy hiphopowe. Ale to Michael Jackson był i jest jego największš inspiracjš. The Weeknd przyznał, że chce być następcš króla popu.

Na najnowszej płycie „Starboy" za podkład muzyczny odpowiedzialna jest formacja Daft Punk, znana też z przeboju „Get Lucky" z udziałem Pharrella Williamsa. Godne uwagi były też duety z gwiazdš popu Lanš Del Rey, która potem zaprosiła The Weeknd na swojš pištš płytę „Lust For Life", oraz z czołowymi raperami: Future'em i Kendrickiem Lamarem.

W finałowy wieczór 1 lipca usłyszymy trio The XX. Ich najnowszy album debiutował na szczycie list przebojów Anglii i Ameryki, a to œwiadczy, że mamy do czynienia z przełomowym czasem w karierze zespołu.

O ich stylu mówi się „niezależny pop", co brzmi paradoksalnie, ale Romy Madley Croft i Oliver Sim tworzš najciekawszy wokalny duet ostatnich lat. Łšczš delikatne i melancholijne, ale niepozbawione pogody życia œpiewanie z elektronicznymi produkcjami i beatami. Po premierze pierwszej płyty „XX" z 2009 roku „The Guardian" umieœcił jš na pierwszym miejscu rocznego podsumowania, zaœ serwis „New Musical Express" na drugim. Nie da się przecenić znaczenia Mercury Prize, którš The XX otrzymali po takich liczšcych się artystach sceny niezależnej, jak Portishead, PJ Harvey, Franz Ferdinand czy Antony And The Johnsons. Grupa pokonała The Foals i Biffy Clyro, dzisiejsze ozdoby największych festiwali. Prestiż Mercury Prize wykorzystała najważniejsza firma niezależna w Wielkiej Brytanii – XL Recordings, wykupujšc w telewizji i internecie kampanie reklamowe. Sprzedaż płyty wzrosła o 300 procent.

Chociaż XX jest zespołem niezależnym, chętnie dał się namówić na wykorzystanie piosenek jako przewodnich tematów w reklamach, w telewizyjnych serialach i widowiskach telewizyjnych, m.in. „Beverly Hills 90210", „Misfits" czy „The Next Top Model".

Najnowsza, trzecia płyta jest bardziej komercyjna od poprzednich, co zapowiadał już singel „On Hold". Oliver Sim nie ukrywał, że w tekstach rozprawia się ze swoim alkoholizmem. Kuracja, jak na razie, okazała się skuteczna.

Nie mniej sławni

Ale to nie wszystkie sensacje Open'era. Przyjedzie supergrupa Prophets Of Rage złożona z Toma Morello, Tima Commerforda i Brada Wilka (Rage Against The Machine), Chucka D i Dj Lorda (Public Enemy) oraz B Real'a (Cypress Hill). To prawdziwa muzyczna petarda.

Fani nowego rapu będš wniebowzięci, bo mogš zobaczyć Maca Millera, autora przeboju „Donald Trump". Jego najnowsza płyta „The Divine Feminine" została przygotowana z pomocš Kendricka Lamara i ukochanej Maca – Ariany Grande. Po ich wspólnym występie w Manchesterze, gdzie wzięli udział w charytatywnym wieczorze po zamachu terrorystycznym, nie ustajš spekulacje o ich szybkim œlubie.

Niezależne gitarowe brzmienie będš reprezentować The Kills i Royal. Wystšpiš również George Ezra, James Blake i Solange, uważana za znacznie bardziej interesujšcš artystkę niż jej sławna siostra Beyonce. W gronie polskich artystów zaproszonych do Gdyni sš m.in. Brodka, Daria Zawiałow, Natalia Przybysz, Sorry Boys, The Dumplings, O.S.T.R., Grammatik.

więcej informacji na: www.opener.pl

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL