Aby łatwiej przetrwać zimę

Specjalny autobus z ratownikiem, pracownikiem socjalnym i dyżurnym streetworkerem co noc wyrusza na ulice Gdańska, by pomagać bezdomnym.

Aktualizacja: 09.01.2018 09:35 Publikacja: 08.01.2018 20:00

Po Gdańsku jeździ autobus, w którym pomoc uzyskać mogą osoby bezdomne.

Po Gdańsku jeździ autobus, w którym pomoc uzyskać mogą osoby bezdomne.

Foto: Rzeczpospolita/Grzegorz Mehring

W stolicy Pomorza są 742 miejsca miejsca noclegowe dla takich osób, a w Gdyni mają ich do dyspozycji 325.

Zima to najgorszy czas dla bezdomnych. Choć w tym roku jest na razie łaskawa, to i tak ta pora roku niesie dla osób bezdomnych dużo problemów. Bezdomnych w samym Gdańsku jest – jak wykazało grudniowe liczenie – 770.

– Liczba ta jest porównywalna z tymi z poprzednich badań prowadzonych przez Pomorskie Forum od kilkunastu lat. Generalnie niemal co roku na terenie miasta przebywa w okresie zimowym około 800 osób bezdomnych, w tym gdańszczan oraz przybyszy z innych gmin – mówi Anna Mizera-Nowicka z biura prasowego gdańskiego ratusza.

Problem bezdomności w Gdyni dotyczy 382 osób. – To dane zebrane podczas akcji badania socjodemograficznego przeprowadzonej przez Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS zebrane w połowie grudnia. Takie badania prowadzone są u nas co dwa lata. Od poprzedniego liczba bezdomnych zmniejszyła się o 88 osób – dodaje Agata Grzegorczyk, rzecznik gdyńskiego urzędu miasta.

I w Gdańsku, i w Gdyni są bazy pomocowe dla bezdomnych. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku ma umowy z dziewięcioma placówkami – noclegowniami czy schroniskami. Wszystkie prowadzone są przez organizacje pozarządowe.

I tak np. w Noclegowni Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta przy ulicy Żaglowej 1 funkcjonuje też łaźnia dla bezdomnych oraz potrzebujących. Natomiast w noclegowni niskoprogowej przy ulicy Mostowej 1 wsparcie znajdą także osoby bez dachu nad głową z interwencji, będące pod wpływem alkoholu. Adresy placówek dostępne są na stronie: www.mopr.gda.pl, w zakładce: osoby bezdomne.

Z kolei Gdynia dysponuje czterema schroniskami dla osób bezdomnych. – Poza tym MOPS podpisał umowę z placówkami na terenie Trójmiasta i poza nim, do których w razie potrzeby kierowane są osoby bezdomne – mówi Agata Grzegorczyk.

W pomorskich miastach działają też jadłodajnie dla bezdomnych. – Nasz MOPR ma umowy ze Stowarzyszeniem Gdański Komitet Obywatelski na usługę związaną z przygotowaniem i wydawaniem bezpłatnych posiłków m.in. osobom bezdomnym. Dzięki temu osoby potrzebujące mogą zjeść ciepły posiłek – zupę lub drugie danie – w trzech jadłodajniach przy ulicach: Na Zaspę 45, Mickiewicza 33 i Żuławskiej 102 – wylicza urzędniczka z Gdańska. Dodaje, że obiady są wydawane każdego dnia, z reguły w godzinach od 12.30 do 14.

Gdyńskie schroniska zapewniają nie tylko nocleg, ale też całodzienne wyżywienie. – Corocznie w okresie niskich temperatur organizowane są wspólne patrole pracowników MOPS Gdynia (streetworkerów) wraz ze strażą miejską i policją. Ich intensywność uzależniona jest od warunków atmosferycznych. W sytuacji utrzymujących się przez dłuższy czas niskich temperatur patrole odbywają się codziennie – tłumaczy rzecznik prezydenta Gdyni.

W Gdańsku w tym sezonie uruchomiono Ikarusa SOS – nocny autobus, który codziennie w godzinach od 20 do 24 pomaga bezdomnym. Jego pomysłodawcą byli radni, w tym Przemysław Ryś.

– Na pokładzie pojazdu jest ratownik medyczny, który opatrzy potrzebującego człowieka, wesprze go higienicznie. Z kolei pracownik socjalny lub dyżurny streetworker poinformują o możliwości skorzystania ze schronienia, kompleksowej opieki – wyjaśnia Anna Mizera-Nowicka. Dodaje, że w autobusie wydawana jest też gorąca zupa oraz ciepła odzież. Obsługa autobusu zachęca bezdomnych do zamieszkania w noclegowni lub schronisku. Pojazd kończy bowiem trasę obok placówki przy ul. Mostowej 1A, więc potrzebujący człowiek może do niej dojechać.

W stolicy Pomorza są 742 miejsca miejsca noclegowe dla takich osób, a w Gdyni mają ich do dyspozycji 325.

Zima to najgorszy czas dla bezdomnych. Choć w tym roku jest na razie łaskawa, to i tak ta pora roku niesie dla osób bezdomnych dużo problemów. Bezdomnych w samym Gdańsku jest – jak wykazało grudniowe liczenie – 770.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego