Młode wizje Szczecina i okolic

Projekt węzła komunikacyjnego, siedziba teatru, rewitalizacja wiejskiego majątku – zwycięskie projekty konkursowe

Publikacja: 22.12.2017 12:07

Krzysztof Wojciech Żywucki, „SKM Szczecin Zdroje – koncepcja stacji i rewitalizacja terenów przyległ

Krzysztof Wojciech Żywucki, „SKM Szczecin Zdroje – koncepcja stacji i rewitalizacja terenów przyległych” – nagroda w kategorii planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne.

Foto: materiały prasowe

Jak w przyszłości mogą wyglądać tereny pod stację SKM w Zdrojach, nowoczesny budynek Teatru Współczesnego w Szczecinie czy „Majątek Rzędziny" – swoje koncepcje zmiany w regionie pokazali młodzi architekci i urbaniści, którzy wzięli udział w konkursie marszałka województwa zachodniopomorskiego na najlepszą pracę dyplomową związaną tematycznie z województwem zachodniopomorskim. Odbywał się on już po raz ósmy. Zgłoszono do niego 15 prac magisterskich i inżynierskich. Większość z nich była ze szczecińskiego ośrodka akademickiego, a dwie nadesłano z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Nowy symbol miasta

Prace były podzielone na trzy kategorie: planowanie przestrzenne i projekt urbanistyczny, projektowanie architektoniczne i architektura krajobrazu. Wszystkie musiały dotyczyć Szczecina lub regionu.

Wśród prac nie zabrakło prostoty, ale i odwagi wykraczającej poza dotychczasowe funkcje miejsc publicznych, a nawet projektów marzeń.

– Po raz kolejny zostaliśmy oczarowani pracami konkursowymi, które niosą świeżość spojrzeń na Pomorze Zachodnie i na to, jak tworzyć je jeszcze piękniejszym i jeszcze lepszym miejscem do życia – uważa Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.

Dodaje, że niektóre projekty, jak te dotyczące Doliny Odry czy SKM, wpisują się niemal bezpośrednio w działania samorządu województwa. – To szczególnie cieszy, bo świadczy o tym, że nasze inwestycje rozpalają wyobraźnię mieszkańców regionu. Trzymam kciuki za karierę wszystkich uczestników konkursu i życzę, by jak najwięcej ich prac powstawało w naszym regionie – dodaje.

W kategorii planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne nagrodę przyznano Krzysztofowi Żywuckiemu za projekt „SKM Szczecin-Zdroje – koncepcja stacji i rewitalizacja terenów przyległych". W zamyśle autora zaproponowana przez niego odważna bryła budynku mogłaby się stać nowym symbolem prawobrzeżnego Szczecina. Projekt nagrodzono za możliwość poprawy funkcjonowania komunikacji miejskiej oraz metropolitalnej poprzez stworzenie ważnego węzła przesiadkowego.

– Stworzyłem projekt stacji kolejowej przystanku w Zdrojach dla Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. To ważny węzeł komunikacyjny. Mamy tam trasę szybkiego tramwaju, autobusy, parkingi, stacje rowerowe, postoje taksówek – mówił podczas gali laureat.

Podkreślił, że jest człowiekiem, który nie lubi robić rzeczy bez sensu, projektować czegoś w powietrzu, a w swojej pracy chciał zrobić coś, co może pomóc usprawnić komunikację, żeby w Szczecinie żyło się lepiej.

– Z racji tego, że ruszyły prace nad tą koleją, to wydaje mi się, że może to być ciekawy głos w dyskusji – tłumaczył. Kapituła Konkursu wyróżniła także projekt „Metropolitalny Park Doliny Odry" autorstwa Joanny Hartwig i Marty Smolarczyk.

Druga skóra teatru

W kategorii „projektowanie architektoniczne" nagrodę główną przyznano Martynie Kuchnowskiej za projekt „Teatr Współczesny w Szczecinie", którego siedzibę umiejscowiono na Łasztowni. Projekt obejmuje prawie całkowicie przeszkloną, nietypowo ukształtowaną bryłę budynku z drugą elewacją, co daje niezwykły efekt całkowitej ekspozycji jego wnętrza za dnia oraz niezwykłych iluminacji świetlnych nocą i możliwość obserwowania z zewnątrz i wewnątrz. Oprócz koncepcji nowego budynku obejmuje też zagospodarowanie terenu wobec niego, a także jest próbą przedstawienia zupełnie nowej organizacji przestrzeni tego fragmentu wyspy.

Sam obiekt określono jako „Sztukę" – „Spektakl", wszystko przez to, że miałby pozwalać na obserwację pracy artystów przez cały dzień, tworząc w ten sposób wrażenie niekończącego się spektaklu.

Wyróżnienie otrzymała także praca Filipa Raupuka – „Obiekt kontemplacji na terenie parku im. Jana Kasprowicza w Szczecinie", który z lustra wody na jeziorze Rusałka tworzy wejście w świat wyciszenia i zadumy, tworząc symboliczną granicę światów sacrum i profanum.

Odnaleźć ducha

Z kolei w kategorii „architektura krajobrazu" o znaczeniu ponadlokalnym najlepsza okazała się praca „Majątek Rzędziny. Wszystko tutaj było – spokój, szczęście i życie pełne sensu" wykonana przez Justynę Hładkulik.

Rzędziny to wcześniej niemieckie Nassenheide (mokre wrzosowiska). To wieś w powiece polickim, a projekt miał przywrócić ją do życia.

Koncepcja obejmuje zagospodarowanie terenu dawnego majątku zlokalizowanego w samym środki wsi, a opracowaniem został objęty teren dawnego folwarku wraz z pałacem i ogrodem. Proponowana zabudowa uformowana została tak, by wpisać się w otoczenie i zachować tożsamość miejsca.

Jury doceniło w tej pracy wyczucie i doskonale zaplanowaną strukturę urbanistyczną, uszanowanie i podkreślenie wszystkich elementów, które stanowią historyczne dziedzictwo wioski Rzędziny, oraz pomysł na jej ożywienie.

W tej samej kategorii przyznano też wyróżnienie, którym uhonorowano pracę „Wioślarski Ośrodek Olimpijski Dziewoklicz" Magdaleny Andruszkiewicz. Autorka stworzyła atrakcyjną koncepcję funkcjonalno-przestrzenną ośrodka wioślarskiego wraz z ciekawymi funkcjami towarzyszącymi. Projekt mógł by się przyczynić do przywrócenia komunikacji wodnej w postaci białej floty, a także usprawnić komunikację kolejową na szczecińskim Międzyodrzu.

– Ten konkurs zakorzenił się już mocno w świadomości. Dzięki niemu możemy poznać pomysły młodych, które są ważne i potrzebne dla rozwoju naszego województwa – mówi Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.

Jak w przyszłości mogą wyglądać tereny pod stację SKM w Zdrojach, nowoczesny budynek Teatru Współczesnego w Szczecinie czy „Majątek Rzędziny" – swoje koncepcje zmiany w regionie pokazali młodzi architekci i urbaniści, którzy wzięli udział w konkursie marszałka województwa zachodniopomorskiego na najlepszą pracę dyplomową związaną tematycznie z województwem zachodniopomorskim. Odbywał się on już po raz ósmy. Zgłoszono do niego 15 prac magisterskich i inżynierskich. Większość z nich była ze szczecińskiego ośrodka akademickiego, a dwie nadesłano z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego