Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Pomorze Zachodnie

Chcę Szczecina bliżej wody

Marek Kozubal
Fotorzepa / Kompala Waldemar
Marzę o tym, aby Szczecin zbliżył, a wręcz zanurzył się w wodzie i stał się naszš Wenecjš północy.

Włodarze miasta nad Odrš robiš wszystko, aby przecinajšcy miasto wodny „krwiobieg" oddać miłoœnikom sportów wodnych, turystom, mieszkańcom. Sš już rejsy po Odrze, możliwoœć popływania wypożyczonym sprzętem wodnym, dzięki temu bliżej do dzikich odrzańskich wysp, rozsianych wokół miasta. Strzałem w dziesištkę moim zdaniem było tworzenie miejskiej plaży z widokiem na Wały Chrobrego i pomysły zwišzane z inwestowaniem w nadbrzeże oraz przenoszeniem w to miejsce wydarzeń kulturalnych.

Imponujšco, mam nadzieję, będš wyglšdały plany dotyczšce zagospodarowania Nowego Serca Miasta, czyli szczecińskiej Łasztowni. Co niezwykle budujšce, władze miasta przewidujš, że pomysł będzie dotyczył w istocie całego Międzyodrza wraz z Portem Wolnocłowym, Kępš Parnickš, Wyspš Zielonš i Wyspš Grodzkš.

– Serce Szczecina zawsze biło nad Odrš. Od jakiegoœ czasu to serce bije mocniej dzięki m.in. rozwojowi portu, bulwarom, wydarzeniom kulturalnym, Starej RzeŸni, Lastadii czy zapowiedzi odbudowy stoczni – opisuje Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. – Zaczynamy projekt, dzięki któremu serce Szczecina nad Odrš zabije mocnym, równym rytmem – dodaje.

Prace w konkursie, który cieszy się olbrzymim zainteresowaniem ze strony pracowni architektonicznych z całego œwiata, oceniać będzie międzynarodowe jury złożone ze specjalistów. W jego skład wejdš cztery osoby z Hiszpanii, Holandii i Belgii. Wyniki poznamy najpewniej jesieniš. Ale mnie cieszš też powstajšce punkty postojowe dla kajaków na Jeziorze Dšbie Małe. A także, wydaje się drobne, działania poprawiajšce infrastrukturę. A choćby monitoring czy hot spoty na bulwarze Piastowskim i Gdyńskim.

Tę wodnš sieć uzupełnić ma projekt „Fabryki Wody" – aquaparku, który obejmie duży basen rekreacyjny, basen sportowy, brodziki dla dzieci, wodny plac zabaw oraz zjeżdżalnie. W dalszej częœci obiektu majš być wydzielone strefy: relaksacyjna VIP, wellness oraz rozrywkowa. Na zewnštrz obiektu powstanie zespół basenów odkrytych z dużym basenem rekreacyjnym, plażš oraz tarasami wypoczynkowymi. Obiekt ma powstać do 2020 roku, a jego szacowany koszt to 123 mln złotych.

Na koniec jednak przypomnę, że trzy lata temu w czasie debaty z udziałem przedstawicieli ratusza i szczecińskich radnych pojawiały się nie mniej ciekawe pomysły. „Jest szansa, żeby odzyskać dojœcie do wody. Co zyskamy? 40–50-metrowy pas do Odry pod zabudowę, plac przy bulwarze i strefę uspokojonego ruchu" – opisywał przedstawiciel magistratu, rysujšc wizję zmian przestrzennych. Rzšd kamienic planowany był wzdłuż bulwaru Piastowskiego, czyli rzeki. Wystarczyło przesunšć jezdnię w kierunku istniejšcej zabudowy Podzamcza.

Co dzisiaj zostało z tych planów?

Czas wyjœć poza wizjonerskie pomysły, a wzišć się do planowania i konkretnych działań, a choćby rewitalizacji bliskich rzece kwartałów miasta. Bo kto powiedział, że Szczecin nie może być w przyszłoœci tak złšczony z sieciš dróg wodnych, jak Kopenhaga czy Amsterdam?

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL