Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Pomorze Zachodnie

Żaglowce, szukanie bursztynu i sport

W Œwinoujœciu będzie można obejrzeć 114 m żaglowiec „Kruzensztern”
Fotorzepa, Dariusz Gorajski
Na Pomorzu Zachodnim w długi weekend majowy nie sposób się nudzić. Dla mieszkańców i turystów szykowane sš atrakcje kulturalne, sportowe i historyczne.

Jeszcze przed majówkš warto się wybrać do Œwinoujœcia. Będzie tam bowiem można zwiedzić jeden z trzech (obok STS „Sedow" i SV „Royal Clipper") największych żaglowców œwiata – rosyjski STS „Kruzensztern". Jednostka ma ponad 114 m długoœci, ok. 14 m szerokoœci i maszty sięgajšce na wysokoœć 56 m.

29 kwietnia biegacze będš mogli wzišć udział w Parkrun Œwinoujœcie. Jest to bezpłatne wydarzenie cykliczne odbywajšce się co tydzień przez cały rok – w każdš sobotę o godz. 9. Dystans do przebiegnięcia to 5 km (z pomiarem czasu), a miejscem biegu jest park Zdrojowy.

W tym samym dniu można się także wybrać na pchli targ organizowany przez Urzšd Miasta Œwinoujœcie. Miejsce wydarzenia to Targowisko Miejskie Zielony Rynek pod Zegarem.

Od 29 kwietnia otwarta też będzie najnowsza atrakcja Fortu Anioła – pierwsza na zachodnim wybrzeżu kopalnia bursztynu. Złoto Bałtyku będzie można wydobywać przy pomocy specjalnego sita, a znalezione okazy zabrać ze sobš do domu. Rozrywka jest dostępna dla grup zorganizowanych i turystów indywidualnych. Od 30 kwietnia do 3 maja będzie Majówka na Wyspach w Œwinoujœciu.

Na ten czas zaplanowane sš imprezy plenerowe, m.in. koncerty, pokazy, warsztaty, animacje dla dzieci. Osoby aktywne fizycznie zainteresujš biegi z okazji œwięta Konstytucji 3 Maja odbywajšce się tradycyjnie na dystansach dostosowanych do wieku i poziomu zaawansowania uczestników.

A w Kołobrzegu 30 kwietnia odbędzie się Familijny Bieg Œniadaniowy w ramach 5. Kołobrzeskiego Festiwalu Zdrowia. Impreza sportowa organizowana będzie na plaży, a dystans do przebiegnięcia to 2 km. W Kołobrzegu będzie też Majówka z RCK-iem. Wydarzenie rozpocznie się 1 maja i potrwa do 3 maja. W programie imprezy m.in. koncerty (Ania Rusowicz, Luxtorpeda) oraz Festyn Rodzinny z atrakcjami, takimi jak warsztaty plastyczne, malowanie twarzy czy gry wielkoformatowe.

Natomiast w Gryfinie 1 maja odbędzie się koncert zespołu Dżem. Poczštek muzycznego wydarzenia o godz. 21.

Na Zamku Ksišżšt Pomorskich w Szczecinie 30 kwietnia o godz. 10.30 spektakl teatralny dla dzieci w wieku od 1,5 roku do szeœciu lat – „Misiaczek" według tekstu Marty Guœniowskiej. Dla widzów dorosłych będzie spektakl „Pamiętnik Stefana Czarnieckiego" na podstawie opowiadań Witolda Gombrowicza, który odbędzie się o godz. 17.

Na wyspie Wolin będzie Majówka Archeologiczna – Słowiańskie Smaki organizowana przez Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta. W programie m.in. warsztaty rzemiosł dawnych, degustacja potraw dawnej kuchni, gry i zabawy historyczne. Majówka potrwa od 29 kwietnia do 3 maja.

Natomiast w Dziwnowie 30 kwietnia odbędzie się jedna z najstarszych dziwnowskich imprez regatowych – XVII Regaty Wioœlarskie Łodzi Monotypowych. A dzień póŸniej, 1 maja – Sportowa Majówka.

W programie rozmaite konkurencje sportowe i zabawy dla dzieci przygotowane przez Miejski Oœrodek Sportu i Kultury, Radę Miejskš oraz Uczniowski Klub Sportowy.

30 kwietnia odbędzie się rajd dla miłoœników turystyki rowerowej – Tour de Powiat Stargardzki.

Trasa wycieczki będzie przebiegała m.in. przez Iński Park Krajobrazowy. Uczestnicy będš mieli do pokonania dystans ok. 140 km.

Amatorów jazdy na rowerze zainteresuje także III Rowerowa Majówka organizowana przez Bike Nature. To trzydniowa wyprawa po górzystej częœci Pomorza Zachodniego (m.in. tzw. Szwajcaria Połczyńska, Drawski Park Krajobrazowy) z noclegami na zamku Drahim – 29 kwietnia–1 maja.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL