Szczeciński Szpital Zespolony przy Arkońskiej i położony na obrzeżach miasta Szpital Zdunowo to mocne punkty na mapie polskiej transplantologii. Zdunowo jest jednym z dwóch ośrodków w kraju, które dokonują przeszczepów płuc, Arkońska zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem przeszczepów wątroby. Po fuzji stworzą silny ośrodek transplantologiczny. - Oprócz tego w Szczecinie przeszczepiamy też nerki i rogówki i jesteśmy coraz bliżsi otwarcia programów przeszczepów serca i trzustki. Kiedy ruszą, staniemy się jedynym ośrodkiem w Polsce , w którym przeszczepiane będą wszystkie organy unaczynione – mówi prof. Tomasz Grodzki, senator PO i chirurg, który w 1996 r. jako pierwszy w Polsce przeszczepił płuco, właśnie w szpitalu w Zdunowie.

- Szczecińskich transplantologów cenię wyjątkowo – mówi prof. Marian Zembala, szef kliniki w Zabrzu i autor pierwszego udanego przeszczepu płuc w Polsce, współpracownik prof. Zbigniewa Religi i były minister zdrowia. Choć konsolidacja obu marszałkowskich szpitali spotkała się z falą protestów, marszałek województwa Olgierd Geblewicz liczy na to, że połączone zespoły Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji w Zdunowie i Oddziału Chirurgii Transplantacyjnej na Arkońskiej, będą liderem transplantologii w regionie.

Szczecin zapisał się w historii polskiej transplantologii nie tylko pierwszym przeszczepem płuca. To tutaj w 1987 r. w Klinice Akademii Medycznej prof. Stanisław Zieliński podjął pierwszą próbę przeszczepienia wątroby u dorosłego, by utorować drogę do pierwszego udanego przeszczepu prof. Andrzejowi Karwowskiemu z Kliniki AM w Warszawie. Przeszczepy płuc i wątroby należą do najcięższych w chirurgii transplantologicznej. Przeszczep wątroby lekarze przyrównują do kroczenia po polu minowym. Wielu z nich uważa, że jest trudniejszy nawet od transplantacji serca, bo wystarczy jeden zły ruch, by w brzuchu, wypełnionym mnóstwem naczyń krwionośnych, doprowadzić do krwotoku i uszkodzenia innych narządów. Z kolei płuca uważane są za najtrudniejszy organ do przeszczepienia, bo nie tylko przepływa przez nie cała krew, ale też reakcje immunologiczne odrzucania przeszczepu są w ich przypadku szczególnie nasilone.