Junona i poidło końskie

Na ulice Opola wraca mała architektura, która wiele lat temu zdobiła miasto.

Publikacja: 25.09.2017 22:30

Gród nad Odrą obchodzi 800-lecie powstania. Od początku roku odbywają się imprezy, które mają przybliżyć historię tego miasta. Moment ten stał się też doskonała okazją do odtworzenia elementów małej architektury, które w ubiegłych wiekach zdobiły to miasto.

30 września planowane jest odsłonięcie fontanny – poidła końskiego. Jak przypominają przedstawiciele miasta, od 1840 roku stała ona na obecnym pl. Wolności w Opolu, przy dawnym postoju dorożek. Służyła jako poidło dla koni, psów i ptaków.

Rzymskie wzory

To kolumna z trzema misami umieszczonym na różnych wysokościach. Misa dolna z przeznaczeniem dla psów, środkowa, największa dla koni i wieńcząca, misa przeznaczona dla ptaków.

Jak przypomina Dagmara Kostrzewska z urzędu miasta, ten praktyczny element małej architektury nie przetrwał do obecnych czasów. Zniknął podczas II wojny światowej.

Z okazji jubileuszu postanowiono odtworzyć ten obiekt. Z uwagi na przebudowę i zmianę funkcji niektórych placów, fontanna – poidło zostanie postawiona na opolskim rynku. Odtwórcą dzieła jest artysta rzeźbiarz Michał Batkiewicz. W realizację tego projektu włączyła się również spółka Wodociągi i Kanalizacja w Opolu.

Z kolei do parku Nadodrzańskiego po wielu latach nieobecności powróciła replika popiersia rzymskiej bogini Junony. Powstała ona w ramach promocji pierwszej opolskiej cementowni Friedricha Grundmanna.

Opolska Junona była wiernym odwzorowaniem marmurowego posągu stojącego wówczas w podmiejskiej willi w Rzymie w pałacu Villa Ludovisi. Rzeźbę wykonano z opolskiego cementu i wystawiono podczas światowej wystawy w Paryżu w 1867 r., na której otrzymała wyróżnienie. Po powrocie z Paryża cementownia Grundmann podarowała ją miastu.

Jak opisuje Andrzej Hamada w publikacji „Architektoniczne ABC Opola", ostatnim miejscem, w którym można było ją podziwiać, był park nad Odrą. Tutaj ślad po niej zaginął w styczniu 1945 roku.

Z okazji Jubileuszu 800-lecia miasta Opola mecenasem odtworzenia rzeźby Junony została Cementownia Odra, która podarowała ją mieszkańcom miasta. Popiersie wykonali, pod kierunkiem prof. Mariana Molendy, dyplomanci Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego Ewa Dębicka i Bartosz Mazik.

Kilka dni temu Junona powróciła do Parku Nadodrzańskiego, gdzie czekał już na nią odrestaurowany siedem lat temu postument.

W mieście ciągle organizowane są wydarzenia pokazujące osiem wieków historii miasta. Na opolskim rynku otworzona została niedawno wystawa fotograficzna, na której pokazanych jest trzydzieści kompozycji zdjęć nowych i archiwalnych pokazujących, jak zmieniało się miasto na przełomie stulecia. Na zdjęciach można zobaczyć budynki i miejsca, które dziś już pełnią inną funkcję lub zostały zniszczone podczas działań wojennych. Można obejrzeć miasto z każdej wieży w Opolu, jak wyglądało 50, 75, 100 lat temu, i porównać z tym jak wygląda dziś.

Wystawa jest efektem współpracy opolskiego fotografa Pawła Szpali, Urzędu Miasta Opola i Muzeum Śląska Opolskiego, które udostępniło swoje zbiory. Wystawa będzie dostępna do 18 października.

Dla opolan

Ciągle organizowane są spotkania „Opolanie opolanom", które dają okazję do poznania osób, które mają opolskie korzenie i osiągnęły sukces.

W październiku na takim spotkaniu zaprezentowana zostanie postać Rafała Maćkowiaka – opolanina i znanego aktora. Występuje on w teatrze i filmie. Grał m.in. w warszawskim Teatrze Studio oraz Teatrze Rozmaitości, ale także w wielu sztukach Teatru Telewizji. Znany jest też z udziału w serialach, m.in. „Londyńczycy", „Camera Cafe", „Ekipa", „Hotel 52", „Czas honoru". Spotkanie odbędzie się w październiku w ramach Festiwalu Opolskie Lamy.

Do tej pory opolanie mogli spotkać się z Jakubem Przebindowskim (aktor, reżyser teatralny, kompozytor muzyczny), Andrzejem Hamadą (architekt pasjonujący się historią miasta), Rafałem Łuszczewskim (pianista, współorganizator konkursów chopinowskich) i Adamem Jaworskim (producent i dziennikarz radiowy, bardziej znany jako DJ Adamus).

W ramach promocji historii miasta przygotowane zostały gotowe scenariusze lekcji dla nauczycieli. Zorganizowane zostały też dla uczniów konkursy, pokazy i wycieczki po Opolu.

Zakończeniem jubileuszu stanie się koncert gwiazd polskiej sceny muzycznej zorganizowany w noc sylwestrową. Nawiązywać będzie do urodzin miasta. Całość zwieńczy pokaz pirotechniczny.

Przypomnijmy, że historia Opola jest równie bogata jak Gniezna czy Krakowa. Pierwszy przekaz o grodzie nad Odrą znajduje się w zapiskach znanych pod tytułem „Geograf Bawarski", pochodzących z połowy IX w.

Początki miasta wiążą się z księciem Kazimierzem, prawnukiem Bolesława Krzywoustego. Za jego czasów Opole uzyskało prawa miejskie, a w 1283 r. zostało stolicą księstwa.

Od lat Opole kojarzy się z Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej. W tym roku odbył się on jesienią. W mieście wyznaczona została Trasa Festiwalowa. A co roku kolejni artyści podczas festiwalu odsłaniają swoje gwiazdy.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: m.kozubal@rp.pl

Gród nad Odrą obchodzi 800-lecie powstania. Od początku roku odbywają się imprezy, które mają przybliżyć historię tego miasta. Moment ten stał się też doskonała okazją do odtworzenia elementów małej architektury, które w ubiegłych wiekach zdobiły to miasto.

30 września planowane jest odsłonięcie fontanny – poidła końskiego. Jak przypominają przedstawiciele miasta, od 1840 roku stała ona na obecnym pl. Wolności w Opolu, przy dawnym postoju dorożek. Służyła jako poidło dla koni, psów i ptaków.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego