Opolszczyzna

Oktoberfest i Święto Dzielnic w stolicy regionu

W Opolu szykuje się święto piwa.
Fotolia
Podczas jednego weekendu na przełomie września i października w Opolu odbędą się dwa duże festyny. Jednym z nich jest Święto Piwa, a drugim Festiwal Dzielnic.

Opolskie Święto Piwa jest organizowane już po raz trzeci. – Przyjęło się w naszym mieście, to taki nasz Oktoberfest – mówi Piotr Letachowicz z biura prasowego opolskiego ratusza.

Tegoroczna edycja zaczyna się w piątek 29 września na opolskim Rynku i potrwa do niedzieli 1 października. Będą koncerty, konkursy, ale motywem przewodnim jak co roku będzie złocisty trunek. Impreza ruszy już o godz. 16, później prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski odszpuntuje beczkę piwa i tym samym oficjalnie rozpocznie imprezę.

Będzie wiele koncertów, np. orkiestry dętej BlaskKapelle i Krzysztofa Niedźwiedzkiego z zespołem, a także stand-up Marcina Zbigniewa Wojciecha i Grzegorza Halamy.

W sobotę impreza zacznie się o godz. 14 pokazem piwowarów domowych. Będą konkursy z nagrodami, pokazy lokalnych drużyn. O godz. 18 zacznie się koncert zespołu Rebelianci, a o godz. 20 gwiazdy wieczoru – Golden Life.

W niedzielę o godz 13 pokaz tańca argentyńskiego, koncerty zespołu Iwan Iwanilia i Balkan Spirit Projekt. Organizatorzy zapowiadają też kolejne konkursy, pokazy browarnicze, prezentacje lokalnych grup działania. Podczas całej imprezy będzie można spróbować różnych rodzajów piw czy lokalnej kuchni z restauracji Na Rynku. Święto Piwa zakończy się w niedzielę o godz. 20. Także w niedzielę na pl. Wolności odbędzie się Festiwal Dzielnic. – Przedstawiana będzie różnorodność Opola, które składa się m.in. z dzielnic typowo rolniczych, przemysłowych, małych i dużych osiedli – wylicza Piotr Letachowicz. Przypomina, że w dzielnicach działają kluby sportowe, artystyczne, kluby seniorów, świetlice środowiskowe, szkoły i przedszkola oraz Ochotnicza Straż Pożarna.

– Podczas tej imprezy miasto w swojej różnorodności integruje się, bawi, dzielnice prezentują swoje osiągnięcia, niepowtarzalność. Festiwal Dzielnic daje możliwość zwiedzania każdej z tych dzielnic w jednym miejscu i czasie – mówi Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu.

Atrakcją będzie konkurs z nagrodami „Znamy nasze dzielnice". Na zakończenie organizatorzy przewidzieli słodki poczęstunek.

Festiwal Dzielnic odbywa się trzy tygodnie przed wyborami do nich. W Opolu jest 29 dzielnic, w których będą 15-osobowe rady. Do 22 września mieszkańcy mogą zgłaszać kandydatury. Do minionego poniedziałku zarejestrowało się 89 kandydatów.

– Rady Dzielnic działają przede wszystkim w interesie mieszkańców, których reprezentują. Są też cennym organem doradczym prezydenta. Jako że są blisko mieszkańców, najlepiej wiedzą, jakie potrzeby są aktualnie najważniejsze – tłumaczy Piechowicz-Witoń.

Do do dyspozycji rad dzielnic jest budżet inwestycyjny 100 tys. zł dla każdej z nich, a poza tym każda może otrzymać 20–40 tys. zł na działania dodatkowe.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL