Opole pamięta o patronie

Miasto świętuje osiem wieków historii. Po raz pierwszy także składa hołdy swemu patronowi, Wojciechowi.

Publikacja: 27.03.2017 21:00

Tegoroczny, już 54. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej odbędzie się 9–11 czerwca. Będzie także konce

Tegoroczny, już 54. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej odbędzie się 9–11 czerwca. Będzie także koncert specjalny na jubileusz miasta.

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Uroczystości odbędą się na rynku oraz ul. św. Wojciecha od 21 do 23 kwietnia. To ma być wydarzenie, jakiego w Opolu jeszcze nie było.

Święto patrona połączone zostanie z trzydniowym jarmarkiem historycznym. Planowany jest spektakl plenerowy o św. Wojciechu, spotkania ze znanymi Wojciechami i Ogólnopolski Zjazd Wojciechów.

Świętowanie urodzin Wojciecha rozpocznie się 21 kwietnia o godz. 14 od pokrojenia tortu. W czasie jarmarku będzie można zobaczyć liczne występy, degustować potrawy. Na solenizantów, czyli Wojciechów, czekają zaś prezenty. W amfiteatrze odbędzie się koncert Krzysztofa Zalewskiego oraz zespołu Voo Voo.

Kolejnego dnia oprócz jarmarku produktów regionalnych odbędą się m.in. pokazy gotowania, tańca, będzie można zobaczyć balet Ramada, kuglarzy z grupy Bill Bombadill Show, spektakl „Śpiewające trampki".

Organizatorzy zapraszają też do parku rozrywki, gdzie będzie można chodzić po linie, na naukę balansu na Rol Bol czy żonglerki piłeczkami i maczugami. W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z Wojciechem Fortuną.

Wieczorem na placu Katedralnym planowane jest zaś przedstawienie „Misterium drogi Świętego Wojciecha"

W niedzielę 23 kwietnia przewidziane jest m.in. wielkie dziecięce koncertowanie dla Wojciechów, pokazy rycerskie – „Wojciech w zbroi", koncert Thomasa Grotto – finalisty programu „X Factor", orkiestry Select Band. Przez cały czas na gości czekać będzie także: minitor kartingowy, kino 7d i zlokalizowany w środku rynku wiosenny ogród.

Przetestują wiedzę

Niewątpliwie dużym wydarzeniem 22 kwietnia będzie zorganizowany w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora (start godz. 17) Wielki Test Wiedzy o Historii Opola.

Przygotowania trwają już od lutego. Na stronie www.testopole.pl można odpowiadać na pytania dotyczące miasta. Można znaleźć ciekawostki o Opolu, galerię zdjęć, artykuły oraz cykl filmów z ekspertami, którzy przygotowali pytania z różnych dziedzin. Do grona ekspertów testu należą: Andrzej Hamada, Jarosław Wasik, prof. dr hab. Anna Pobóg-Lenartowicz, dr Bernard Linek, Urszula Zajączkowska, Donat Przybylski oraz Justyna Przyborowicz.

Test Wiedzy Opole 800 odbędzie się z udziałem znanych opolan: artystów, muzyków, sportowców, polityków. – Ale zapraszamy także mieszkańców. W teście będzie mogło wziąć udział ok. 130 osób – informuje Natalia Pojasek z Fundacji Fabryka Inspiracji PL, która organizuje test. – Od początku kwietnia ruszy rejestracja internetowa chętnych. W dzień testu będzie można się dopisać na listę, o ile oczywiście będą jeszcze wolne miejsca – dodaje. Udział jest bezpłatny.

Wyjątkowe wydarzenie przygotowują także artyści Teatru Kochanowskiego w Opolu. 9 kwietnia na najnowszej scenie teatru Modelatorni planowana jest premiera sztuki „Opole/04". Czworo reżyserów przygotowało cztery opowieści o mieście. Akcja toczy się w latach 60., 90., współczesności i przyszłości.

Premiera widowiska, podobnie jak wiele innych wydarzeń, jest wpisana w cykl imprez związanych z wyjątkowym jubileuszem. Bo jak już pisaliśmy, w tym roku Opole obchodzi 800-lecie istnienia. Świętowanie trwa cały rok. Jakie jeszcze atrakcje zostały przygotowane?

Coś dla każdego

W ramach cyklu otwartych koncertów do września można posłuchać muzyki z różnych okresów historycznych – od chorałów gregoriańskich po elektroniczne rytmy. Odbędzie się też wielki bal charytatywny na 350 osób oraz otwarcie wyremontowanej hali widowiskowo-sportowej Okrąglak, w której zostanie rozegrany ogólnopolski turniej sportowy.

W okresie wiosenno-letnim zostanie udostępniona dla zwiedzających wieża ratuszowa. W majowy długi weekend do Opola zjadą zaś rycerze z całej Europy, a podczas Dni Opola w amfiteatrze odbędzie się specjalny koncert jubileuszowy. Opolanie będą mogli wziąć również udział w widowisku plenerowym.

W czerwcu oprócz festiwalu piosenki odbędzie się koncert specjalny na jubileusz. W lipcu nad Odrą zostanie wystawiony spektakl plenerowy ukazujący związki miasta z rzeką, w tym tragiczną kartę historii – powódź tysiąclecia.

W wakacje odbędą się m.in. zawody z udziałem kilkudziesięciu ekip baloniarskich. Wrześniowy Jarmark Franciszkański także będzie powiązany z 800-leciem miasta. Zaplanowano paradę historyczną z udziałem mieszkańców i gości.

Przez cały rok miasto będzie wyjątkowo przystrojone. Osiemsetlecie stolicy regionu zakończy zabawa sylwestrowa.

Przypomnijmy, że historia Opola nie jest wcale krótsza od historii Gniezna czy Krakowa. Pierwszy przekaz o grodzie nad Odrą znajduje się w zapiskach znanych pod tytułem „Geograf Bawarski", pochodzących z połowy IX w. Początki miasta wiążą się z osobą księcia Kazimierza, prawnuka Bolesława Krzywoustego, za czasów którego Opole uzyskało prawa miejskie, a w 1283 r. zostało stolicą księstwa.

Od lat Opole kojarzy się z Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej. W mieście wyznaczona została Trasa Festiwalowa. A co roku kolejni artyści podczas festiwalu odsłaniają swoje gwiazdy. ©?

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: m.kozubal@rp.pl

Uroczystości odbędą się na rynku oraz ul. św. Wojciecha od 21 do 23 kwietnia. To ma być wydarzenie, jakiego w Opolu jeszcze nie było.

Święto patrona połączone zostanie z trzydniowym jarmarkiem historycznym. Planowany jest spektakl plenerowy o św. Wojciechu, spotkania ze znanymi Wojciechami i Ogólnopolski Zjazd Wojciechów.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego