Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opolszczyzna

Zdšżyć przed wielkš wodš

Iwona Trusewicz
Fotorzepa / Skłodowski Krzysztof
PowódŸ stulecia jest raz na sto lat, ale ponieważ dostatecznie już zepsuliœmy klimat, to i tu pewnoœci nie ma. Ta „zima" może sprowadzić na Opolszczyznę kolejnš wielkš wodę. Rzeki wypełnione wodš równo z brzegami, jeziora, które zaczynajš się 50 m bliżej aniżeli rok wczeœniej – tak wyglšda stan wód w Polsce tej „zimy". Zamiast œniegów i mrozów mamy deszcz, deszcz i deszcz. Paryż już zaczšł tonšć.

Pytanie brzmi więc: czy Polska jest przygotowana na wielkš wodę, która może zaatakować nie tak jak 21 lat temu na poczštku lipca, ale już wiosnš? OdpowiedŸ jest niestety negatywna. Kolejne polskie rzšdy nie wycišgnęły wniosków z tego, co działo się na Dolnym Œlšsku i OpolszczyŸnie w 1997 r.

Dziœ władze Opola przekazujš 31 mln zł na przebudowę tzw. Polderu Żelazna. Konstrukcja ma 100 lat i jest w katastrofalnym stanie. Całoœć inwestycji ma kosztować 100 mln zł. Za trzy lata Opole ma być całkowicie zabezpieczone przed powodziš.

A co będzie, jeżeli powódŸ przyjdzie w tym roku, a może w następnym? Takie pytania sš aktualne nie tylko na OpolszczyŸnie, ale także na Dolnym Œlšsku, Żuławach czy południu Polski. Wszędzie tam przeciekajš wały, zbiorników retencyjnych jest za mało, a konstrukcje ochronne pamiętajš jeszcze pierwszš wojnę œwiatowš.

Przyroda już niejeden raz pokazała, jak szybko potrafi sobie poradzić z takimi zaniedbaniami człowieka. Miliardy wydane na nowe drogi, domy i parki mogš zostać w kilka dni zmyte z powierzchni ziemi. Czy i wtedy znajdzie się jakiœ „odważny wysoki urzędnik", który wzorem pewnego premiera sprzed lat powie ludziom, który stracš cały dobytek, że trzeba się było ubezpieczać?

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL