Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Mazowsze

Rynek duży i nienasycony

Sposobem na spędzenie kilku dni z rodzinš jest przjazd do hotelu, który jest blisko stolicy.
materiały prasowe
W Warszawie jest potencjał dla nowych hoteli, ale miejsc noclegowych brakuje także w innych, mniejszych mazowieckich miastach.

Poza stolicš najbardziej brakuje hoteli oddalonych od niej nie więcej niż o 70 km. Drugie kryterium, choć niegwarantujšce powodzenia, to położenie w pobliżu dróg szybkiego ruchu, takich jak np. E7, no i oczywiœcie A2.

Jak na razie powodzeniem cieszš się okolice Mszczonowa, gdzie powstaje największy park wodny w Europie Œrodkowej. Tam także planowane sš hotele, pensjonaty oraz gospodarstwa agroturystyczne. Sš miejsca na kolejne inwestycje. Cena ziemi w okolicach to ok. 85 zł za metr kwadratowy i to w odległoœci 3 km od Term Mszczonów.

Nowe obiekty powstajš w Żyrardowie, Grodzisku Mazowieckim, gdzie deweloperzy wyspecjalizowali się w rewitalizacji starych obiektów przemysłowych. W okolicach Płońska magnesem przycišgajšcym inwestorów jest nadal rozwijajšce się Lotnisko Modlin. – Wystarczy spojrzeć na rejestracje samochodów, jakie parkujš przy naszym porcie. Przyjeżdżajš nie tylko z Mazowieckiego, ale i z Podlasia, Mazur, z Polski południowej i północnej – mówi Leszek Chorzewski, p.o. prezesa modlińskiego lotniska. Wielu podróżnych decyduje się na spędzenie nocy w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego zamiast na kilkugodzinnš podróż w nocy w złych warunkach.

Mało jest hoteli i pensjonatów w okolicach Grójca, mimo że wygodnie byłoby tam przecież nocować klientom fabryki Ferrero Rocher w Belsku Dużym. Słabo jest również z dobrymi noclegami koło Wyszkowa, gdzie sš praktycznie tylko hotel Baœniowa, Goœciniec Pod Jasionem i Bias.

Uwaga na rozmiary

Jeœli coœ się w Mazowieckiem teraz buduje, to przede wszystkim domy weselne z miejscami noclegowymi, ale to już sš œciœle ukierunkowane inwestycje. Nie sš one przeznaczone dla turystów. Padło pod ciężarem długów największe centrum konferencyjne w Polsce – Oœrodek Ossa Congress & Spa pod Rawš Mazowieckš. Swoje spotkania miały tutaj partie polityczne, a wielkie firmy organizowały spotkania integracyjne. Oœrodek, którego siłš miała być jego wielkoœć, ostatecznie okazał się za drogi i za duży. Pod Warszawš powstały konkurencyjne placówki, takie jak Hotel Narvil Conference & Spa w Serocku czy Warszawianka w Jachrance, które były mniejsze, a więc i łatwiejsze do zarzšdzania. Jest też kilkanaœcie hoteli połšczonych z centrami szkoleniowymi, które swoje najlepsze lata majš za sobš.

– Budujšc BoniFaCio pod Płońskiem, nie zdecydowaliœmy się na 300 pokoi. Nasz hotel ma duże powierzchnie wspólne, 6 tys. metrów kwadratowych i tylko 60 pokoi. Nie chcieliœmy molocha organizacyjnego, gdzie nie ma miejsca na kontakt z klientem. W efekcie jest obiekt, który ma œrednio 70-procentowe obłożenie – tłumaczy filozofię mazowieckiego sukcesu na rynku hotelowym Maciej Szpot, prezes touropetaora BFC.

Zdaniem analityków takie inwestycje majš sens, bo to głównie krajowi turyœci stymulujš rynek. Odległoœć 60–70 km od stolicy to jeden z warunków, by wierzyć, że inwestycja się uda. Wyjazd w jesienny bšdŸ zimowy weekend na przykład na Mazury to poważne przedsięwzięcie i 4 godziny drogi. Wycieczka do podwarszawskiego spa oddalonego nie więcej niż o godzinę jazdy to już zupełnie inny pomysł. – Zamożnoœć polskich gospodarstw domowych roœnie, a wraz z niš skłonnoœć do ponoszenia wydatków na podróże. Na jednego cudzoziemca w polskich hotelach przypada dzisiaj dwóch Polaków – uważa Dariusz Ksišżak z Emmerson Evaluation. Jego zdaniem dobra sytuacja w branży hotelarskiej daje bezpieczeństwo inwestowania, przy jednoczesnej wysokiej stopie zwrotu.

Stolica – nie tylko biznes

W Warszawie już w tym roku bšdŸ najdalej w 2018 zostanie przekroczona liczba 100 obiektów hotelarskich, w których będzie dostępnych nawet 16 tys. pokojów.

– Przez długi czas na stołecznym rynku dominowali klienci biznesowi, obecnie coraz częœciej stolicę chcš też odwiedzać turyœci. Dostrzegajš to znane marki hotelowe, które intensywnie rozwijajš ten segment swojej oferty – wyjaœnia z kolei Izabela Bednarczyk z Emmerson Evaluation.

W tym roku liczba pasażerów odprawiajšcych się z warszawskiego lotniska przekroczy 15 mln. Nie wszyscy oczywiœcie zostanš w stolicy, ale nieustanny dwucyfrowy wzrost liczby pasażerów wysiadajšcych w warszawskim porcie pokazuje rosnšcš popularnoœć największego polskiego miasta.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego liczba noclegów wykupionych w warszawskich hotelach roœnie przynajmniej o milion rocznie. W przyszłym roku w Warszawie zostanš oddane dwa ważne obiekty hotelarskie. Hotel Raffles na Krakowskim Przedmieœciu, czyli w dawnym Hotelu Europejskim, oraz należšcy do sieci Marriott hotel Renessaince na Lotnisku Chopina. W tej chwili wiadomo, że Renessaince ma zostać otwarty wiosnš 2018.

Raffles to inna bajka – 103 apartamenty, spa, sale konferencyjne. W tym roku zostanš oddane do użytku (albo pierwsi goœcie wprowadzš się w 2018), hotele Hampton by Hilton, dwa Holiday Inn, dwa Moxy, Motel One, Four Points by Sheraton, Crowne Plaza Residence Inn, Golden Tulip i minimalistyczny Puro – żeby wymienić najbardziej znane sieci.

Warszawie potrzeba hoteli wszystkich kategorii, co zresztš widać na ulicach miasta – napływ turystów z naprawdę różnej gruboœci portfelami jest widoczny i to gołym okiem. Z raportu Œwiatowej Rady Turystyki i Podróży (WTTC) wynika, że Lizbona, Budapeszt, Praga i właœnie Warszawa mogš mieć kłopoty z nadmiarem turystów. W Budapeszcie i Pradze coraz częœciej jest to odczuwalne. Co z tego więc, że będš mieli gdzie mieszkać, skoro coraz trudniej będzie im dokšdœ pójœć. – Pojawił się zespół okreœlonych wyzwań i problemów, a wspólnym mianownikiem jest koniecznoœć długoterminowego planowania, a nie krótkotrwałych zrywów i pomysłów – ostrzega Gloria Guevara, szefowa WTTC. Oczywiœcie Warszawie jeszcze daleko do sytuacji Barcelony czy Wenecji, gdzie władze pod naciskiem mieszkańców robiš wszystko, by wyhamować wzrost liczby turystów, mimo że stanowiš oni największe Ÿródło przychodów miasta.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL