Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Mazowsze

Tańsze muzeum i teatr po podróży pocišgiem

Akcja „Kolejš do kultury” promuje m.in. spędzanie wolnego czasu na oglšdaniu sztuk teatralnych
Fotorzepa, Marta Bogacz
25 mazowieckich instytucji kultury można odwiedzić taniej z biletem Kolei Mazowieckich.

Z zakupu biletu wstępu ze zniżkš do instytucji kultury może skorzystać każdy, kto kupi bilet na pocišg KM – zarówno w kasie biletowej, jak i u kierownika pocišgu. Bilet może być kartonikowy, ale też zakodowany na Karcie Mazowieckiej lub zakupiony za pomocš systemu SkyCash.

– Mam nadzieję, że mieszkańcy Mazowsza potraktujš naszš akcję jako pretekst i zaproszenie do odwiedzenia ciekawych miejsc – zachęca marszałek Adam Struzik.

Wœród nowych partnerów akcji znalazły się m.in.: Teatr Studio, Teatr Ochoty, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Muzeum Polskiego Ruchu Ludowego, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Mazowiecki Teatr Muzyczny w Warszawie, Muzeum Mazowieckie w Płocku i Warszawska Opera Kameralna.

– Akcja „Kolejš do kultury" to ukłon w stronę wszystkich podróżujšcych Kolejami Mazowieckimi, dla których Mazowsze to nie tylko miejsce, gdzie uczš się i pracujš, ale także wypoczywajš. Teraz, z biletem KM, mogš to zrobić taniej – zapowiada Dariusz Grajda, dyrektor handlowy Kolei Mazowieckich.

To niejedyny sposób, w jaki władze Mazowsza dbajš o zwiększenie liczby turystów. Niedawno przygotowana została m.in. bezpłatna aplikacja mobilna Play Mazovia. Dostępna jest w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej, dla wszystkich systemów operacyjnych. Znajdujš się tam informacje o obiektach i szlakach turystycznych, ale też o aktualnych wydarzeniach na Mazowszu.

– Nasza nowa propozycja to możliwoœć planowania rodzinnych wypraw po regionie, ale też wirtualnego odwiedzania najciekawszych atrakcji Mazowsza. Dla miłoœników zabawy, ale też rywalizacji umieœciliœmy w aplikacji grę, z którš podróżowanie po naszym regionie będzie jeszcze bardziej ekscytujšce – zachęca Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w UMWM.

Władze województwa dbajš też o zwiększenie liczby atrakcji turystycznych. Bardzo przydajš się tu œrodki unijne. Muzeum Mazowieckie w Płocku dzięki funduszom unijnym zrealizuje dwie ważne inwestycje. Ponad 3,3 mln zł przeznaczy na rozbudowę Skansenu Osadnictwa Nadwiœlańskiego w Wišczeminie Polskim i ponad 3,4 mln na odbudowę zabytkowego budynku przy ul. Kolegialnej 6 w Płocku. Natomiast Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach zainwestuje ponad 3,2 mln zł w modernizację zabytkowego Zespołu Pałacowo-Parkowego. Ponad 3 mln zł unijnego dofinansowania otrzyma warszawskie Muzeum Niepodległoœci na renowację X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, w którym powstanie Centralny Magazyn Zbiorów muzeum, a Muzeum Warszawy zainwestuje prawie 3 mln zł z funduszy unijnych na kompleksowš modernizację Muzeum Woli.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL