Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Mazowsze

Najwyższy w Europie

Znaczšcy udział w rynku powierzchni biurowych w stolicy majš już obiekty o mieszanym charakterze, łšczšce funkcje biznesowe, handlowe, hotelowe, a nawet mieszkaniowe
materiały prasowe
Dzięki boomowi na biurowce Warszawa zyskała nowy plac miejski, a stare zabytkowe budynki drugie życie.

Postęp urbanistyczny, jaki dokonał się w Warszawie w cišgu ostatniej dekady, jest imponujšcy. Biurowce wyrastajš niczym grzyby po deszczu. Szacuje się, że zasoby stołecznego rynku przekroczyły już poziom 5 mln mkw. powierzchni.

Wkrótce w Warszawie będzie stał najwyższy biurowiec UE. W okolicach ronda Daszyńskiego deweloper nie tylko wybudował kompleks biurowców, ale powstał nowy miejski plac, uznany przez polskich urbanistów za najlepszš, nowš przestrzeń publicznš w Polsce.

Na tym jednak nie koniec zmian. Szykujš się kolejne.

– W nadchodzšcych latach będziemy œwiadkami dalszego rozwoju głównie okolic ronda Daszyńskiego, które stanie się nowym warszawskim city – twierdzi Mateusz Polkowski, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Bicie rekordu wysokoœci

W centrum Warszawy u zbiegu ul. Chmielnej i Jana Pawła II powstaje kaskadowy drapacz chmur. Ma to być najwyższy budynek w Unii Europejskiej. Varso Tower zajmie miejsce londyńskiego The Shard. Budynek ma mieć w najwyższym punkcie do 310 metrów. To pierwszy biurowiec w stolicy, który ma przewyższać Pałac Kultury i Nauki.

Co ciekawe, ma być dostępny dla mieszkańców. Będzie można wejœć do niego z ulicy, a następnie panoramicznš windš wjechać na 53 piętro, zjeœć obiad i napić się kawy w znajdujšcej się tam restauracji oraz pospacerować po dachu.

Inwestycja jest warta pół miliarda euro. Budowa jest w toku. Będzie kończona etapami. Całoœć, wraz z wieżš, ma być gotowa w 2020 roku.

Na Woli: plac Europejski

Przy rondzie Daszyńskiego wyrósł Warsaw Spire. W jego skład wchodzš trzy budynki: 180-metrowy wieżowiec oraz dwa budynki boczne o wysokoœci 55 m. Ich całkowita powierzchnia to około 100 000 mkw. Kompleks został oficjalnie oddany do użytku 12 maja 2016.

To, co odróżnia Warsaw Spire od innych kompleksów, to plac, który został utworzony przy okazji budowy tego kompleksu. Plac Europejski jest dwukrotnie większy od placu Zamkowego. To pierwszy miejski plac w stolicy, spójnie zaprojektowany i zrealizowany przez dewelopera na prywatnej działce.

Plac ma być wizytówkš nowej, biznesowej Woli. Do dyspozycji warszawiaków będš letnie ogródki, restauracje, kawiarnie. Oko ma cieszyć zieleń i jeziorko.

Obiekty mixed-use

Znaczšcy udział w rynku majš już obiekty typu mixed-use, czyli o mieszanym charakterze, a mianowicie: biurowym, handlowymi i hotelowym. Coraz częœciej także mieszkaniowym. Przykładem mogš być Złote Tarasy, gdzie galeria handlowa łšczy się z biurami w budynkach Lumen i Skylight. Podobnie jest w wypadku odrestaurowanej Hali Koszyki, gdzie strefa gastronomiczna i handlowo-usługowa zintegrowana została z budynkami o funkcji biurowej.

Analogiczna koncepcja została przyjęta w wypadku rewitalizacji historycznych zabudowań, jak praski Koneser czy EC Powiœle. Dzięki temu nie zniszczejš. Dostały bowiem szansę na drugie życie.

Moda na rewitalizację

Terenów pod budowę w atrakcyjnych lokalizacja jest coraz mniej. Dlatego coraz chętniej deweloperzy podejmujš się realizacji projektów zwišzanych z rewitalizacjš obszarów poprzemysłowych – mówi Jan Szulborski, konsultant w Dziale Doradztwa i Badań Rynkowych firmy Cushman & Wakefield. – Wœród takich inwestycji można wymienić wielofunkcyjne projekty, jak ArtN znajdujšce się na terenach dawnej fabryki Norblin, EC Powiœle zlokalizowane w miejscu elektrowni Powiœle, Projekt Browary Warszawskie na Grzybowskiej czy Centrum Praskie Koneser w miejscu fabryki Warszawskiej Wytwórni Wódek na Pradze – dodaje Jan Szulborski.

Eksperci podkreœlajš, że oferta warszawskiego rynku biurowego jest dziœ bardzo zróżnicowana. – Największa zmiana, która naszym zdaniem czeka nas w najbliżej przyszłoœci w sektorze, dotyczyć będzie kwestii poszerzania użytecznoœci samych budynków. Słowo „biuro" coraz rzadziej będzie kojarzyć się wyłšcznie z miejscem pracy – mówi Magdalena Kowalewska, Country Manager Operations Poland, IMMOFINANZ. – Dzisiejszy pracownik oczekuje bowiem od miejsca zatrudnienia coraz częœciej czegoœ więcej. Szybkie, darmowe wi-fi, możliwoœć skorzystania z siłowni, „zdrowej" dostępnej oferty gastronomicznej. To tylko kilka dodatkowych czynników, na które zwracajš uwagę klienci poszukujšcy swojego wymarzonego biura w stolicy – tłumaczy Magdalena Kowalewska.

Nie ma problemu reprywatyzacji

Co ciekawe, zdaniem ekspertów problemy z reprywatyzacjš gruntów warszawskich nie majš dużego wpływu na rozwój rynku biurowego.

– Dostępnoœć powierzchni biurowych w nowych obiektach na działkach nieobarczonych problemami prawnymi jest bardzo duża, a podaż wykazuje tendencję wzrostowš – mówi Bartłomiej Zagrodnik, prezes zarzšdu Walter Herz.

– To dobry prognostyk na przyszłoœć. Umacniajšca się pozycja Polski daje również pewnš stabilizację, jeœli chodzi o nowe otwarcia. Dla branży kluczowe będzie utrzymanie dobrej sytuacji w gospodarce oraz równowagi rynkowej, która sprzyjać będzie cišgłoœci biznesu obecnego już w Polsce – dodaje prezes Bartłomiej Zagrodnik.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL