Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Mazowsze

Coraz więcej wieżowców

Na Warszawę przypada około 60 proc. nowoczesnych powierzchni biurowych, które powstały w ostatnich latach w naszym kraju
SEREDA Tomas
W Warszawie jak grzyby po deszczu wyrastajš biurowce.

Nowoœciš pachnš jeszcze Warsaw Spire, Q22, Hala Koszyki czy Złota 44. To również projekty, którymi mogłoby się poszczycić każde miasto na œwiecie.

Dziœ to na Warszawę przypada około 60 proc. nowoczesnych powierzchni biurowych, które powstały w ostatnich latach w Polsce. Stolica dogania inne miasta europejskie pod względem zasobów biurowych. Choć daleko jej jeszcze do takich miast jak Paryż, Londyn, Monachium i Berlin, plasuje się już na poziomie Amsterdamu, Barcelony czy Aten.

– Obecnie najbardziej aktywnym obszarem Warszawy sš okolice ronda Daszyńskiego. Kolejnš lokalizacjš, która może w najbliższym czasie zyskać na popularnoœci, sš okolice Dworca Gdańskiego. Planuje się tam rozpoczęcie kilku wielkopowierzchniowych inwestycji biurowych, takich jak nowy projekt HB Reavis przy Burakowskiej, Liberty przy rondzie Radosława czy projekt Ghelamco przy Dworcu Gdańskim – mówi Jan Szulborski, konsultant w Dziale Doradztwa i Badań Rynkowych firmy Cushman & Wakefield. – Całkowita podaż warszawskiej powierzchni biurowej w budowie wynosi 768 tys. mkw., z czego około 79 proc. znajduje się w centrum – podsumowuje Jan Szulborski.

Jak obliczajš analitycy Walter Herz, w aglomeracji jest teraz w budowie w sumie około 830 mkw. powierzchni biurowej.

Zdaniem Bartłomieja Zagrodnika, prezesa zarzšdu Walter Herz, rynek biurowy w Warszawie przeżywa obecnie swój najlepszy okres. – Popyt na biura zgłaszany ze strony inwestorów utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie już od kilku lat i stale roœnie – mówi prezes Zagrodnik.

Według niego Warszawa stała się atrakcyjnš lokalizacjš dla największych œwiatowych firm, które coraz liczniej wchodzš na stołeczny rynek, czego ostatnim przykładem może być inwestycja banku JP Morgan.

Oferta warszawskiego rynku biurowego, jak podkreœlajš eksperci, jest dziœ bardzo zróżnicowana. Poza biurami pod tradycyjny, długoterminowy wynajem można w niej znaleŸć w pełni wyposażone powierzchnie z obsługš administracyjnš i technicznš, czyli biura serwisowane oraz wspierajšce rozwój młodych przedsiębiorców biura coworkingowe, jak również miejsca pracy wynajmowane na godziny.

Analitycy spodziewajš się, że 2018 rok będzie tak samo dobry dla warszawskiego rynku biurowego, jak rok miniony.

– Pomimo rosnšcej nieprzerwanie oferty powierzchni biurowej w stolicy nic nie wskazuje na spadek popytu – tłumaczy Magdalena Kowalewska, Country Manager Operations Poland, IMMOFINANZ. – Wpływ na to ma zarówno globalna dobra koniunktura, która przekłada się także na dobrš sytuację gospodarczš w kraju, a w rezultacie generowany przez naszych klientów popyt wewnętrzny. Ich nieprzerwany rozwój skutkuje zgłaszaniem zapotrzebowania na coraz większe biura – podkreœla Magdalena Kowalewska.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL