Deweloperski potencjał Radomia

Nowe osiedle mieszkaniowe powstanie w radomskiej dzielnicy Wacyn. W ciągu 7–8 lat powstanie 1,8 tys. mieszkań.

Publikacja: 30.01.2018 20:30

Firma Unidevelopment wybuduje 30 budynków mieszkalnych

Firma Unidevelopment wybuduje 30 budynków mieszkalnych

Foto: materiały prasowe

– W tym mieście istnieje realne zapotrzebowanie na kolejne inwestycje. Atrakcyjne przedsięwzięcia deweloperskie spotykają się tu z zainteresowaniem klientów, chcących zamieszkać w nowoczesnych budynkach – tłumaczy Ewa Przeździecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy Unidevelopment, która razem z lokalnym deweloperem Rosa-Invest odpowiada za ten projekt.

Ostatnie ćwierć wieku nie należało do najlepszych w historii Radomia. Upadały kolejne zakłady, a mieszkańcy wyjeżdżali za pracą do większych aglomeracji. W 1995 roku w Radomiu mieszkało 232 649 osób, w roku 2014 liczba mieszkańców spadła do 217 201, a ta tendencja ma dalej się utrzymywać. Prognozy demografów mówią, że za 30 lat w Radomiu będzie żyło 50 tys. ludzi mniej niż obecnie. Samorządowcy wierzą jednak w potencjał miasta. Radomian cechuje zdrowe podejście do pracy i życia – twierdzą władze miasta na swojej stronie internetowej. Pojawiają się nowe miejsca pracy. Niedawno stu pracowników szukała Fabryka Broni Łucznik.

Teraz potencjał Radomia dostrzegli też deweloperzy. Tym rynkiem zainteresowała się mocno firma Unidevelopment, która do tej pory była aktywna w Warszawie i w Poznaniu. – W ubiegłym roku rozpoczęliśmy naszą pierwszą inwestycję w Radomiu – Osiedle Idea w obrębie ulic Przytyckiej, Listopadowej, Radiowej i Uniwersyteckiej – opowiada dyr. Przeździecka.

Obecnie ten budynek jest w fazie końcowej. Powstaje tam 46 mieszkań oraz dwa lokale usługowe. Ceny lokalu rozpoczynają się już od 3,5 tys. zł za mkw. Ponad połowa znalazła już nabywców.

Ten blok to dopiero początek większej inwestycji. Firma jest właścicielem działki o powierzchni ponad 29 ha, która znajduje się niecałe 2 km od ścisłego centrum miasta. – To idealne miejsce, aby stworzyć przyjazne miejsce, które spotka się z uznaniem mieszkańców Radomia i przyciągnie uwagę klientów. Jego zagospodarowanie wymaga kompleksowego, przemyślanego podejścia. Zgodnie z założeniami studium uwarunkowań i kierunków rozwoju dla miasta jest to miejsce przeznaczone pod „zabudowę mieszkaniową na terenach zielonych" – mówi przedstawicielka dewelopera.

Unidevelopment zakłada, że w ramach realizacji całej inwestycji powstanie 30 budynków mieszkalnych, w których łącznie znajdzie się ok. 1800 mieszkań. Dużą część z nich stanowić będą lokale o powierzchniach ok. 50 mkw. To plany na najbliższe 7–8 lat. Poza tym na terenie inwestycji deweloper planuje infrastrukturę, która zapewni płynne połączenie tych terenów z otaczającymi ją częściami Radomia, a główna ulica planowanego osiedla może stać się również połączeniem komunikacyjnym z miastem. Zgodnie z koncepcją firma planuje, aby centralnym punktem osiedla był plac miejski. – Może on stać się lokalną strefą usług, niewielkich sklepów i kawiarni. Stanowiłby także uzupełnienie dla spokojnej części parkowej, a poprzez uwzględnioną w projekcie wyższą pierzeję nawiązywałby do typowej zabudowy miejskiej – uważa dyr. Przeździecka,

Nie tylko Unidevelopment chce budować w Radomiu. Do końca listopada wydział architektury urzędu miasta wydał sześć pozwoleń na budowę w sumie ośmiu budynków wielorodzinnych z 364 mieszkaniami. Samo miasto na razie nie planuje budowy nowych lokali socjalnych czy komunalnych. A w Radomiu na mieszkania socjalne czeka ok. 1,4 tys. osób, na komunalne prawie 300. Władze miasta myślą o dołączeniu do rządowego programu Mieszkanie+. – Jesteśmy na etapie ostatnich uzgodnień z BGK. O szczegółach będziemy informować – zapowiada Katarzyna Piechota-Kaim, rzecznik prezydenta Radomia.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego