Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lubelszczyzna

Ważniejsi niż futbol

km cross lublin
Lubelski czarny sport po czterech latach powraca na zaplecze PGE Ekstraligi. Kibice Speed Car Motoru już teraz sš w krajowej czołówce.

Fiesta po zwycięstwie w rewanżowym barażu ze Stalš Rzeszów trwała do póŸnego wieczora i to pomimo rozgrywanego kilka godzin póŸniej meczu polskich piłkarzy z Czarnogórš. Pierwsza liga żużlowa wraca do Lublina po trzech latach, czwartym przekształceniu klubu i na 70-lecie żużla w tym mieœcie.

Speed Car Motor stara się nawišzać do lat œwietnoœci czarnego sportu w Lublinie. Do tej pory największym sukcesem żużlowców z tego miasta było wicemistrzostwo Polski, wywalczone w 1991 roku. Ówczesny Motor na stałe zapisał się w historii tej dyscypliny w Polsce. Jako pierwszy zakontraktował bowiem obcokrajowca ze œwiatowej czołówki. Tym pionierem był Hans Nielsen, który po raz pierwszy plastron lubelskiego klubu przywdział 1 kwietnia 1990 roku. Wielu było wówczas przekonanych, że zapowiedŸ występów Duńczyka to primaaprillisowy żart. Dziœ PGE Ekstraliga jest najlepszš żużlowš ligš œwiata, a każdy szanujšcy się zawodnik zabiega o kontrakt nad Wisłš.

– Pamiętam ten dzień dokładnie. To było nieprawdopodobne dla mnie przeżycie. Nigdy przedtem ani potem nie doœwiadczyłem takiego zainteresowania mojš osobš kibiców, fotografów i dziennikarzy – wspominał 25 lat póŸniej Nielsen w rozmowie z „Kurierem Lubelskim".

Duńczyk występował w Lublinie przez cztery lata, walnie przyczyniajšc się do wspomnianego srebra z 1991 roku. Był to ostatni sezon, w którym w Motorze jeŸdził przed transferem do Wrocławia Dariusz ŒledŸ. W rozmowie z „Rzeczpospolitš" obecny trener Speed Car Motoru przyznaje, że ciepło wspomina tamte czasy, ale woli unikać porównań.

Zawodnicy jeżdżšcy dla Speed Car Motoru starajš się nawišzać do lat œwietnoœci czarnego sportu w Lublinie
km cross lublin

– Myœlę, że zaczynamy pisać nowš historię. Bardzo byœmy chcieli nawišzać do tamtych wspaniałych momentów, ale zmieniła się rzeczywistoœć, zmieniły się realia. Teraz działamy od nowa i jak pokazuje frekwencja na naszym stadionie, na razie nam się udaje – mówi ŒledŸ.

„Ż" w nazwie

Po 1991 roku drużyna powoli, ale konsekwentnie zjeżdżała po równi pochyłej. Ostatecznie spadła z najwyższej ligi w 1995 roku. Z hukiem i z perturbacjami. To wtedy lublinianom przyznany został absurdalny i słynny do dziœ walkower za mecz ze Stalš Gorzów. Piotr Œwist i Ryszard Franczyszyn z zespołu goœci przyjechali na spotkanie bez ważnych licencji. Choć dziœ wydaje się to zabawne – bo wyglšdało to, jakby Michał Pazdan nie mógł zagrać w meczu Legii z powodu zgubienia dowodu osobistego – sędzia z pełnš powagš ogłosił, że do pojedynku nie dojdzie. Ostatecznie Główna Komisja Sportu Żużlowego nakazała rozegrać mecz jeszcze raz, w sierpniu. Na torze zdecydowanie wygrała Stal.

Motor spadł i został rozwišzany, na jego miejsce powołano drugie wcielenie żużla w Lublinie – LKŻ. Ten twór przetrwał tylko pięć lat. Kolejny – Towarzystwo Żużlowe Lublin – dwa lata dłużej, ale przynajmniej miał pewne sukcesy. Po roku startów w zreformowanej lidze (po podziale na trzy klasy) awansował z najniższej do tej „œrodkowej". W 2004 roku rywalizował nawet w barażach o awans do Ekstraligi, z powracajšcym po latach Dariuszem Œledziem w składzie. Boom nie trwał długo – trzy lata póŸniej TŻL spadł do II ligi i zakończył działalnoœć, a motory zamilkły w Lublinie na rok.

Kolejnym wcieleniem z nieodłšcznym „Ż" w nazwie był KMŻ (Klub Motorowo-Żużlowy), który dołšczył do drugiej ligi w 2009 roku. Przetrwał do 2015, majšc podobnš historię, jak poprzedni twór: awans do pierwszej ligi, spadek i rozwišzanie.

Czy tym razem będzie podobnie? Wiele wskazuje, że niekoniecznie. Dariusz ŒledŸ podkreœla, że w Lublinie jest ogromny głód żużla. – Liczba kibiców, którš mieliœmy na stadionie w tym sezonie, dobitnie mówi o tym, że żużel jest w Lublinie potrzebny, że jest sportem ważnym i kochanym – mówi. Decydujšcy baraż z rzeszowskš Stalš Rzeszów obejrzało osiem tysięcy widzów. I to pomimo wysokiego zwycięstwa Speed Car Motoru w pierwszym, wyjazdowym meczu, które sprawiało, że na emocje w rewanżu nie można było liczyć.

Przez cały sezon na stadionie przy Alejach Zygmuntowskich zasiadało œrednio ponad 7,5 tysišca kibiców – zdecydowanie najwięcej w drugiej lidze. Mało tego – to lepsza frekwencja niż na najbardziej obleganym klasę wyżej stadionie w Tarnowie, a ogólnie ósma w kraju. Porównania nie wytrzymuje też piłka nożna – na mecze Górnika Łęczna, który w zeszłym sezonie swoje spotkania rozgrywał na Arenie Lublin, przychodziło o połowę mniej kibiców.

Dopóki koła się kręcš

Trener ŒledŸ podkreœla, że nie tylko w tym aspekcie Lublin nie odstaje od teoretycznie lepszych klubów. – Druga liga była w tym roku bardzo wyrównana, mocna. Nie było łatwo o punkty. Te baraże pokazały, że nie ma aż tak wielkiej różnicy między ligami – stwierdza. Jego zespół w rundzie zasadniczej przegrał tylko dwa mecze – z Ostroviš Ostrów Wlkp. i Startem Gniezno. Na tych pierwszych lublinianie trafili w półfinale play-off. Po pierwszym spotkaniu mieli do odrobienia tylko dwa punkty, ale w rewanżu musieli walczyć do ostatniego biegu. W decydujšcym momencie na wysokoœci zadania stanšł Paweł Miesišc, który wygrał decydujšcy wyœcig, zapewniajšc swojej drużynie czteropunktowš wygranš.

W finałowym dwumeczu Speed Car Motor zmierzył się ze Startem Gniezno. Choć w pierwszym pojedynku lublinianie zwyciężyli 50:40, to po słabym rewanżu rywalizację przegrali, na pocieszenie otrzymujšc szansę w barażowym starciu z przedostatniš drużynš pierwszej ligi – Stalš Rzeszów. – Dopóki koła się kręcš, dopóki motocykle warczš, to nie ma co wštpić – mówi Dariusz ŒledŸ. – Nie było się co martwić, tylko dobrze przygotować.

W barażu wszystko było już po jego myœli. Na wyjeŸdzie lublinianie wygrali aż 52:38, by w rewanżu postawić tylko kropkę nad „i". Co ciekawe, ŒledŸ przed laty jeŸdził także w Rzeszowie. Po wyrzuceniu Stali z pierwszej ligi jego dawni znajomi z tego miasta nie mieli specjalnych pretensji. – Raczej gratulowali. Koledzy doceniajš sportowš walkę i na torze możemy walczyć jak gladiatorzy, ale przyjaciółmi się zostaje na całe życie – podkreœla trener. Nie był zresztš jedynym rzeszowianinem w Speed Car Motorze – kariery w Stali zaczynali Maciej Kuciapa i wspomniany Paweł Miesišc.

Stadion obywatelski

Co dalej? Choć ŒledŸ zastrzega, że nawet w składzie z tego sezonu lublinianie nie staliby w pierwszej lidze na straconej pozycji, trwajš już rozmowy z zawodnikami, którzy potencjalnie mogliby wzmocnić Speed Car Motor. – Zobaczymy, jaki budżet uda nam się skonstruować na następny rok. Te rozmowy dotyczšce personaliów dopiero się zacznš – zapowiada trener, ale inaczej powiedzieć nie może, bo oficjalnie do 1 listopada kluby nie mogš podpisywać nowych kontraktów ani nawet przedłużać starych.

Praktyka jest jednak taka, że do tej daty rozgrzewajš się telefony, a w listopadzie w ruch idš już długopisy. Na stadionie w Lublinie widziany był już Karol Baran, który po œrednim sezonie w ekstraklasowym Włókniarzu raczej nie może liczyć na nowš umowę w Częstochowie. Na pewno w drużynie beniaminka pierwszej ligi dalej chce jeŸdzić Robert Lambert. Anglik był w 2017 roku najlepszym zawodnikiem Speed Car Motoru. – Jeszcze nic nie jest sformalizowane, ale przychodzšc do klubu, mówiłem, że w przyszłym sezonie chcę jeŸdzić w pierwszej lidze. Lublin już w niej jest, więc pozostało nam tylko usišœć i porozmawiać o kontrakcie – zapowiedział w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim".

W Lublinie chętnie dalej korzystaliby również z usług młodzieżowca Oskara Bobera, wypożyczonego w tym sezonie z ekstraligowej Sparty Wrocław. Dariusz ŒledŸ nie ma jednak złudzeń. – Bardzo byœmy chcieli, żeby on mógł jeŸdzić u nas, natomiast sytuacja jest taka, że ma ważny kontrakt we Wrocławiu. Szansę powinni dostać więc wychowankowie z Lublina. Oni zrobili krok do przodu i sš dzisiaj w innym miejscu, niż byli na poczštku tego sezonu, ale wcišż jeszcze długa droga przed nimi – zastrzega trener.

Działacze pracujš nad tym, aby stadion przy Alejach Zygmuntowskich jak najszybciej przeszedł remont i przestał straszyć przestarzałš infrastrukturš. Do głosowania w budżecie obywatelskim miasta zgłoszono dwa żużlowe projekty, w tym jeden na kwotę 1,2 mln zł. Odnowiony stadion miałby pomieœcić ponad 12 tys. kibiców. Projekt poparło ponad 5 tys. mieszkańców i zostanie zrealizowany w przyszłym roku.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL