Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kujawy i Pomorze

Pracujemy i czekamy w kolejce

Fotorzepa, Irina Tsimfer Irina Tsimfer
Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew to jedyni reprezentanci Polski, którzy liczš się w łyżwiarstwie figurowym. Zawodnicy klubu Axel Toruń jesieniš w azjatyckim cyklu Grand Prix zajęli pište i siódme miejsce, w grudniu po raz kolejny wygrali mistrzostwo Polski.

Rz: Mam wrażenie, że jeœli łyżwiarstwo figurowe w Polsce jeszcze istnieje, to tylko dzięki pani i Maksymowi Spodyriewowi.

Natalia Kaliszek: W tej chwili jesteœmy jednymi z niewielu polskich zawodników, którzy startujš na zawodach rangi mistrzowskiej, a w cyklu Grand Prix byliœmy jedynymi Polakami. Od czasu do czasu jakiœ solista albo solistka uzyska minimum punktowe, ale zdarza się to w ostatnich latach naprawdę bardzo rzadko.

Dlaczego tak się dzieje?

Łyżwiarstwo jest w Polsce bardzo mało popularnym sportem, podczas gdy za granicš, szczególnie w takich krajach jak Rosja, USA czy Kanada, ludzie naprawdę interesujš się tš dyscyplinš, co przekłada się na dobre wyniki. Nam brakuje wszystkiego, co majš inni – kadry szkoleniowej, lodowisk, ale przede wszystkim tej popularnoœci. Trudno zachęcić dzieci, skoro brak sukcesów. Odnoszę wrażenie, że w ogóle mało ludzi zdaje sobie sprawę, że nasza dyscyplina jeszcze w Polsce istnieje. Dopiero kiedy zobaczš nas w telewizji, to sobie uzmysławiajš, że jednak ktoœ jeszcze uprawia w naszym kraju łyżwiarstwo figurowe.

Koszty również stanowiš barierę dla tej dyscypliny?

Wszystko kosztuje: łyżwy, stroje, wyjazdy na zawody, godziny wynajęcia lodowiska. To jest drogi sport.

To jak się pani udało przebić do œwiatowej czołówki?

Zdecydowała wytrwałoœć. Gdybyœmy nie jeŸdzili dzień w dzień, czasami zrywajšc się z łóżka z samego rana, gdybyœmy nie zaczęli od ponad dwóch lat jeŸdzić razem z Maksem, to nie wiem, czy udałoby nam się przebić do œwiatowej czołówki.

Jak doszło do tego, że zdecydowaliœcie się na wspólne treningi i potem starty?

Nasi trenerzy nawišzali kontakt, Maks szukał partnerki, ja partnera. On przyjechał na tydzień do Torunia, spróbowaliœmy pojeŸdzić razem i szybko – niemal od razu – okazało się, że jesteœmy zgranš parš, więc został w Polsce. Bardzo do siebie pasowaliœmy pod względem techniki jazdy, dobraliœmy się też charakterami. Przed nami jeszcze dużo pracy, ale to nadzwyczajne, jak szybko nasz wysiłek zaczšł przynosić efekty. To się rzadko zdarza w tym sporcie.

Często dochodzi w parach do konfliktów, czy wam udaje się ich uniknšć?

Zawsze jest to kwestia charakteru, ale my nie mieliœmy większych sporów. Bardzo pomogła nam trenerka – Sylwia Nowak-Trębacka. Jeœli mamy jakiœ problem, pojawiajš się zgrzyty, to od razu sobie to wyjaœniamy i jedziemy dalej.

Prowadzi paniš obecnie Sylwia Nowak-Trębacka, ale była pani też szkolona przez Dorotę Zagórskš i Mariusza Siudka, ostatnich polskich medalistów wielkich imprez w łyżwiarstwie figurowym. Czy oni właœnie zainspirowali paniš do uprawiania tej dyscypliny?

Wraz z bratem byliœmy ich pierwszymi zawodnikami. Trenowaliœmy także u nich w Montrealu, potem oni przyjechali do Torunia i prowadzili nas w naszym klubie Axel. Oglšdałam ich występ na mistrzostwach Europy w Warszawie w 2007 roku. Mocno œciskałam kciuki. Ale przyznam, że byłam zauroczona występem pary kanadyjskiej Tessy Virtue i Scotta Moir na igrzyskach olimpijskich w Vancouver. Oni mnie olœnili. Wtedy trenowałam jeszcze w parach sportowych, ale niedługo potem pani Sylwia, moja trenerka, która sama była mistrzyniš i wicemistrzyniš œwiata w tańcach na lodzie juniorów, zaproponowała przejœcie do tej właœnie konkurencji, bo miałam dużo problemów ze skokami i kręgosłupem.

Zaczynała pani jeŸdzić z bratem. Czy to było idealne rozwišzanie?

Ale to było już dawno, startowaliœmy w parach sportowych, potem też jako para taneczna. Brat jest dużo starszy ode mnie, zaczšł swoje dorosłe życie, skończył z łyżwiarstwem, studiował, rozpoczšł pracę. Przez rok tańczyłam jeszcze z Jarosławem Kurbakowem i potem pojawił się Maks.

To starszy brat zachęcił paniš do łyżwiarstwa?

Z bratem byłam pierwszy raz na œlizgawce, ale zaprowadziła nas mama. Miałam cztery lata. Mama chciała nas zachęcić akurat do łyżew, bo jako dziecko też jeŸdziła. Łyżwiarstwo uprawia też moja siostra. Na œlizgawce zwróciła na nas uwagę trenerka ze szkółki łyżwiarskiej i zaprosiła na zajęcia. Zaczynałam na starym lodowisku Tor-Toru, gdzie warunki, patrzšc na to z dzisiejszej perspektywy, były – delikatnie mówišc – fatalne. Dziœ to bardzo przyjemny obiekt.

Ale podczas treningu było bardzo zimno...

Powiedziałabym, że w trakcie zawodów było niemal goršco – 7, 8 stopni. Zazwyczaj jednak temperatura nie przekracza 2 stopni, a czasami, zwłaszcza na tafli treningowej, jest naprawdę zimno – temperatura spada nawet poniżej zera.

Na poczštku tego sezonu opublikowała pani na portalu społecznoœciowym zdjęcie rany, jakš odniósł Maks na treningu w Toruniu. Czym była ona spowodowana? le przygotowanym lodowiskiem?

Trenowaliœmy przed zawodami, to były jedne z ostatnich zajęć. Maks, przewracajšc się, podłożył rękę pod mojš płozę. W ostatniej chwili udało mi się przewrócić, żeby nie najechać płasko z góry. Bardzo głęboko rozcięłam mu skórę, ale na szczęœcie nie przecięłam koœci ani œcięgien palców.

Czy to nie była wina lodowiska, które dzielicie z hokeistami? Od razu pojawiły się takie sugestie?

Wypadek był spowodowany chwilowš utratš koncentracji. Bardzo dużo zdarza się takich przypadków w łyżwiarstwie. Sama byłam œwiadkiem, jak dziewczyna jechała z dwoma oderwanymi palcami do szpitala, by je przyszyli. Ale to prawda, że lód u nas jest rzeczywiœcie przystosowany raczej do uprawiania hokeja. Panowie, którzy zajmujš się lodowiskiem, bardzo się starajš, ale nie zawsze majš wystarczajšco dużo czasu, żeby dla nas przygotować idealnš taflę. Przez kwadrans polejš wodš i już. JeŸdzimy więc po wybojach, dziurach, sš rysy po poprzednich użytkownikach lodowiska, czasami z dachu coœ kapie, a każda taka nierównoœć może być przyczynš utraty koncentracji, a w konsekwencji przykrego upadku.

Czy ostatnie sukcesy zaowocowały pomocš ze strony Polskiego Zwišzku Łyżwiarstwa Figurowego, wzrosło zainteresowanie sponsorów?

Nie bardzo. Ze zwišzku nie otrzymujemy żadnych gratyfikacji finansowych za dobre wyniki. Owszem, otrzymujemy stypendium, ale od miasta za mistrzostwo Polski. Byłam bardzo szczęœliwa, gdy w Chinach zajęliœmy pište miejsce w zawodach Grand Prix, bo do pištej pozycji wypłacane były premie. Za dobry występ w Japonii, gdzie skończyliœmy GP na siódmym miejscu, takiej nagrody już nie otrzymaliœmy. Szukamy sponsorów, ale skoro jest to tak niepopularny sport, to nie ma odzewu. Liczymy bardzo na kwalifikację olimpijskš, bo wtedy dostaniemy stypendium i będziemy mogli liczyć na wsparcie finansowe z Ministerstwa Sportu.

W łyżwiarstwie figurowym system kwalifikacji do igrzysk olimpijskich zawsze był bardzo skomplikowany. Jak wyglšda obecnie?

Pierwszš kwalifikacjš będš mistrzostwa œwiata, które na przełomie marca i kwietnia odbędš się w Helsinkach. System kwalifikacyjny jest bardzo skomplikowany i w dużej mierze zależy od tego, jakie wyniki osišgnš najlepsze duety. Każda z par może zdobyć kwalifikację dla swojego kraju, ale niekoniecznie 18. albo 17. pozycja będzie oznaczała awans na igrzyska. Kolejne zawody klasyfikacyjne odbędš się jesieniš w Oberstdorfie.

Czy kwalifikacja do Pjongczang jest waszym głównym celem na ten sezon?

Liczš się przede wszystkim igrzyska, ale stawiamy sobie też inne cele. Na zbliżajšcych się mistrzostwach Europy chcielibyœmy zajšć miejsce w pierwszej dziesištce. To realne, bo poprawiamy się z roku na rok. Na poprzednich mistrzostwach w 2016 roku byliœmy na 11. miejscu, przedtem na 14. Czujemy, że idziemy do przodu, chcemy to potwierdzić pod koniec stycznia w Ostrawie.

Tej dyscyplinie zarzucano przez lata, że obowišzuje w niej sztywna hierarchia i zawodnikom nieznanym, ze słabych łyżwiarsko krajów trudno się przebić do czołówki. Jak jest teraz?

U solistów te zasady łatwiej kruszejš, bo jeœli ktoœ się przewróci, to szybko traci punkty, ale w tańcach trudno wcisnšć się do elity, trzeba być cierpliwym, działać metodš małych kroczków, czekać w kolejce i ciężko pracować. Ale patrzšc na to, że wyniki mamy coraz lepsze, chyba nam się udaje.

Pomoże wam decyzja ekspertów, którzy jeden z waszych tańców – w rytm fokstrota – włšczyli do kanonu tańców obowišzkowych?

To jest ogromne wyróżnienie, podnosi naszš renomę w œwiecie łyżwiarskim. Nieskromnie powiem, że przeszliœmy do historii, bo pierwszy raz zdarzyło się, że taniec czy w ogóle element łyżwiarski stworzony przez Polaków będzie wykonywany przez wszystkich tancerzy.

Łyżwiarstwo to także mnóstwo sportów uzupełniajšcych. Jakie miejsce zajmujš one w waszych treningach?

Balet, zajęcia ogólnorozwojowe, siłownia, taniec towarzyski, kiedyœ była akrobatyka, teraz już na to nie mamy czasu. Cały dzień poœwięcamy na treningi. Rok temu wstawaliœmy czasami o 6.30, bo swoje godziny na lodzie mieli hokeiœci i musieliœmy się dostosować, teraz zaczynamy zajęcia o 9. Ale to nasze życie, my to kochamy.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL