Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Małopolska

Dołowanie „doliny”

Jerzy Surdykowski
Fotorzepa / Guzik Piotr
Wœród dolin Beskidu Sšdeckiego jedna miała zawdzięczać swojš krasę człowiekowi, nie zaœ bogactwu krajobrazu. Już u zarania mianowano jš „Nowosšdeckš Dolinš Krzemowš", ale było to w czasach, kiedy po historycznym roku 1989 wszystko jawiło się jako możliwe.

Nowy Sšcz utracił wprawdzie pozycję stolicy województwa, ale już był znany i podziwiany jako siedziba Nowosšdeckiej Szkoły Biznesu, pierwszej w Polsce uczelni będšcej owocem bliskiej współpracy z amerykańskim uniwersytetem. Jako miasto, w którym – w stosunku do liczby ludnoœci – najwięcej jest milionerów i ich coraz lepiej prosperujšcych przedsiębiorstw. W dodatku od paru kadencji dominuje tu PiS, co dowodzi, że obecnie rzšdzšcej partii może być po drodze z nowoczesnoœciš i biznesem.

Tak powstał Nowosšdecki Park Technologiczny, nazwany pięknie MMC Brainville, pomyœlany nie tylko jako inkubator innowacji, ale miejsce działania dla producentów gier komputerowych i innych multimediów. Tymczasem już w 2015 r. pojawiły się kłopoty, dołšczyły się trudnoœci we współpracy ludzi i instytucji, a niedawno spółka Miasteczko Multimedialne, właœciciel tego giganta, została postawiona w stan upadłoœci.

Może powstanie tu kolejna galeria handlowa albo urzšd, a może pozbędziemy się tej mrzonki po kawałku. Być może... Ale dołowanie tej „doliny" Ÿle wróży naszym szansom wybrnięcia z gospodarczej miernoty.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL