Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dolny Œlšsk

Karkonoskie Tajemnice - jeden z siedmiu nowych cudów Polski „National Geographic Traveler"

Karkonoskie Tajemnice to wspólna inicjatywa miłoœników pobliskich gór.
materiały prasowe
Karkonoskie Tajemnice to inicjatywa, która wygrała tegoroczny plebiscyt magazynu „National Geographic Traveler" na siedem nowych cudów Polski.

„Ekspozycja tajemnicza i pobudzajšca wyobraŸnię", „poruszajšce miejsce", „œwietny klimat" – tak zwiedzajšcy oceniajš Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu.

Obiekt przycišga mnóstwo turystów, zwłaszcza tych najmłodszych, i po kilku latach od powstania stał się najpopularniejszš atrakcjš turystycznš w Karpaczu.

Legendy i mity

Zaczęło się od Ducha Gór, zwanego też Liczyrzepš, Rzepiórem albo Karkonoszem. Duch Gór to legendarny władca Karkonoszy, tajemniczy wędrowiec wspominany od wieków w przekazach polskich, czeskich i niemieckich. Już od XVI w. był on przedmiotem lokalnych opowieœci i według podań ukazywał się ludziom pod wieloma postaciami.

Najstarsze przedstawienie władcy Karkonoszy, datowane na 1561 rok, pochodzi z mapy Œlšska i jest autorstwa Helwiga. Duch Gór został na niej zobrazowany jako hybryda zwierzšt: miał głowę orła zwieńczonš parš jelenich rogów, tułów oraz przednie łapy lwa, tylne kopyta kozła oraz rozdwojony ogon.

Postać Rzepióra była łšczona ze wszystkim, co się działo w Karkonoszach, miał on być władcš wszystkich karkonoskich szczytów, lasów, rzek i jezior, odpowiedzialnym zarówno za urok gór, jak i burze oraz wichury.

Na nim miał się wzorować Tolkien przy tworzeniu postaci czarodzieja Gandalfa. Tak rozpoczęła się saga „Władca pierœcieni". Z Duchem Gór zwišzana jest legenda o porwaniu œwidnickiej księżniczki Dobrogniewy z ramion narzeczonego, raciborskiego księcia Mieszka.

Dla Ducha Gór ciężkie czasy nadeszły po II wojnie œwiatowej. Zmienili się mieszkańcy Dolnego Œlšska i przybysze nie znali karkonoskich legend. Do tego doszła potrzeba odcięcia się od przedwojennej historii tego miejsca i Duch Gór na kilkadziesišt lat popadł w zapomnienie.

Z zamiłowania do historii

Karkonoskie Tajemnice to wspólna inicjatywa miłoœników Karkonoszy, którzy od lat 90. XX w. odkrywali tajemnice tych gór.

Jakub Paczyński, pomysłodawca Karkonoskich Tajemnic, już od najmłodszych lat kochał góry i wszystko, co z nimi zwišzane. Jako mieszkaniec Karpacza ubolewał nad tym, że postać Ducha Gór, władcy wszystkich szczytów i dolin, staje się zapomniana, a nawet mieszkańcy okolic nie sš w stanie przytoczyć żadnej legendy na jego temat. Stworzenie tego typu miejsca postawił sobie za cel oraz misję na przyszłoœć. Pragnšł, aby postać Ducha Gór była cišgle żywa i potrafiła zainteresować młodszych i starszych, Polaków oraz obcokrajowców.

Tak powstały Karkonoskie Tajemnice – multimedialna i interaktywna ekspozycja zlokalizowana w podziemiach, która przedstawia legendarny i historyczny œwiat gór oraz ich władcy Rzepióra. Gra œwiatła, dŸwięku i zapachu ma na celu pobudzenie wszystkich zmysłów odwiedzajšcych, a przy okazji pokazanie fascynujšcych legend zwišzanych z regionem.

– W podziemnym Królestwie Ducha Gór przedstawione zostały najwspanialsze przekazy i legendy, które wyrosły z karkonoskiej ziemi. Odwiedzajšcy poznajš m.in. historię zasiedlajšcych Karkonosze zielarzy, poszukiwaczy minerałów i bogactw naturalnych – Walończyków, hutników, różne oblicza władcy Karkonoszy, a także legendy z nim zwišzane, zwiedzš tajemniczš grotę pełnš skarbów, zasišdš za sterami maszyny do poszukiwania korzenia mandragory – opowiada Katarzyna Paczyńska, menedżer obiektu.

Nagradzana wystawa

Obiekt powstał w miejscu odkrycia wiekowego kostura Ducha Gór. To tajemniczy przedmiot o nieznanym pochodzeniu, wykopany w marcu 2011 r. podczas prac budowlanych w Karpaczu.

Zróżnicowanie ekspozycji oraz form przekazu treœci edukacyjnych na dŸwiękowe, wizualne i audiowizualne powoduje, że goœcie – szczególnie ci najmłodsi – sš stale zaskakiwani, a tym samym zainteresowani oraz skupieni, co pomaga im przyswoić nowe informacje.

Dla dzieci wizyta u Liczyrzepy i możliwoœć aktywnego włšczenia się w zabawę sš bardzo angażujšce. Dzieci majš możliwoœć tworzenia własnego wizerunku Ducha Gór na dotykowym monitorze, poszukiwania kamienia filozoficznego, gry na harfie z niewidzialnymi strunami czy rozpędzania burzowych chmur za pomocš bębna.

Ekspozycja została zaaranżowana i wykonana przez cenionych i znanych artystów, w tym Dariusza Milińskiego (twórcę Zamku Legend Œlšskich), grafika Igora Morskiego, Wiktora Wiktorczyka (twórcę Teatru Klinika Lalek z Wolimierza), a także Mariusza Kaczmarka oraz kompozytora multiinstrumentalistę Konrada Rogińskiego.

W tym roku oryginalnš ekspozycję docenili czytelnicy magazynu „National Geographic Traveler", którzy wybrali jš na jeden z siedmiu nowych cudów Polski. Karkonoskie Tajemnice otrzymały ponad 20 proc. głosów i wygrały konkurs.

Ranking ma duże znaczenie promocyjne. Mieszkańcy okolic często nie zdajš sobie sprawy z tego, że majš w regionie takie atrakcje.

– Wygrana stanowi dla nas wyjštkowe wyróżnienie oraz potwierdzenie, że takie miejsce jak Karkonoskie Tajemnice jest niezwykłe i bardzo potrzebne – podkreœla Katarzyna Paczyńska. – Dla twórców nagrody przyznawane przez goœci i odwiedzajšcych majš szczególne znaczenie. Wiemy, że podšżamy w odpowiednim kierunku oraz że możemy promować postać Ducha Gór w całej Polsce – dodaje Paczyńska.

To niejedyne osišgnięcie Karkonoskich Tajemnic. Ekspozycja otrzymała też nagrodę starosty jeleniogórskiego Liczyrzepa w kategorii Najlepszy produkt turystyczny oraz zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie „Wielkie odkrywanie Dolnego Œlšska".

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL