Królestwo usług dla biznesu

Już ponad 92 tysiące mkw. biur zajmują we Wrocławiu firmy z branży BPO/SSC. Zatrudniają ponad 24 tysiące osób. Ten rynek dalej będzie się rozwijał – twierdzą eksperci.

Aktualizacja: 27.05.2016 10:37 Publikacja: 26.05.2016 23:00

Silny rozwój rynku biurowego widać także w sąsiadującej bezpośrednio z Wrocławiem gminie Kobierzyce.

Silny rozwój rynku biurowego widać także w sąsiadującej bezpośrednio z Wrocławiem gminie Kobierzyce. Powstaje tam Bielany Business Point, który dostarczy w sumie 12 tys. mkw. biur

Foto: materiały prasowe

– Oferta biur w stolicy Dolnego Śląska w ostatnich latach dynamicznie rośnie dzięki sektorowi usług dla biznesu. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w mieście na koniec pierwszego kwartału br. przekroczyły 725 tys. mkw. Tymczasem w budowie jest kolejne 170 tys. mkw. – wylicza Renata Osiecka, partner zarządzająca AXI IMMO.

Podkreśla, że sektor BPO/SSC jest głównym najemcą na rynku wrocławskim, gdzie tylko w ostatnim kwartale odpowiadał za wynajem 80 tys. mkw.

Za mało absolwentów?

W strukturze najemców z sektora BPO we Wrocławiu przeważają firmy świadczące usługi finansowe i księgowe oraz zwiększający swoje udziały sektor IT. W BPO w mieście pracuje ponad 24 tys. osób i z roku na rok liczba osób zatrudnionych w różnego typu centrach usług rośnie.

– Głównym magnesem przyciągającym kolejnych najemców do Wrocławia jest duże i silne zaplecze akademickie. Absolwenci uczelni wyższych to główne źródło zatrudnienia w sektorze – podkreśla Renata Osiecka. – Inne przewagi konkurencyjne Wrocławia to stale poprawiająca się komunikacja miejska, dość zwarta zabudowa w strefach biurowych, często sąsiadująca z uczelniami wyższymi oraz oferta społeczno-kulturalna miasta. Warto podkreślić, że Wrocław jest magnesem przyciągającym kolejne kadry nie tylko z województwa dolnośląskiego, ale również opolskiego i lubuskiego – zwraca uwagę ekspert AXI IMMO.

Ze statystyk wynika, że obecnie dynamika wzrostu inwestycji i zatrudnienia w sektorze BPO sięga od 15 do 20 proc., w zależności od lokalizacji. Jednak utrzymanie tak dobrego tempa rozwoju będzie w perspektywie długoterminowej trudne ze względu na spadającą dostępność pracowników. Stopa bezrobocia we Wrocławiu wynosiła bowiem na koniec lutego br. 2,3 proc. i nie wykazuje tendencji wzrostowej.

– Firmy o niskiej specjalizacji, jak call center, prosta obsługa księgowa czy też o specyficznych wymaganiach typu: znajomość niestandardowego języka czy wysokie umiejętności z zakresu IT, muszą liczyć się z czasowymi niedoborami kadry i wzrostem kosztów pracy, aby zatrzymać wartościowych pracowników. Jest to jedyne ryzyko ograniczające rozwój sektora w perspektywie długoterminowej – uważa Renata Osiecka.

Będzie popyt na biura

Z prognoz AXI IMMO wynika, że w perspektywie krótko- i średnioterminowej można liczyć na dalszy rozwój rynku nieruchomości biurowych we Wrocławiu w oparciu o sektor usług dla biznesu. Powód? Stały wzrost zatrudnienia i przenoszenie kolejnych procesów biznesowych z różnych części świata do Polski. Najwięksi gracze, często ze względu na brak możliwości ekspansji, podpisują nowe umowy najmu biur, a na ich miejsce wchodzą firmy średniej wielkości.

Także Mateusz Polkowski, dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa w firmie JLL, uważa, że prognozy dla rozwoju sektora BOP we Wrocławiu, a tym samy rynku biurowego w tym mieście, są dobre.

– Wrocław już jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Polsce, zarówno pod względem liczby powstających nowych biurowców, jak również aktywności najemców. Współczynnik pustostanów w mieście na koniec I kwartału 2016 r. wynosił 7,3 proc., co jest drugim najniższym wynikiem w Polsce po Krakowie – mówi Mateusz Polkowski.

JLL podaje, że popyt na biura we Wrocławiu w I kwartale 2016 r. wyniósł 18,8 tys. mkw. Największą umową najmu z tego okresu były renegocjacje kontraktu Credit Suisse na 10,8 tys. mkw. w Grunwaldzki Center. Była to jednocześnie największa umowa zawarta w Polsce w pierwszym kwartale tego roku.

– Firmy sektora biznesu praktycznie od początku działania tej branży w Polsce generują rozwój rynków biurowych szczególnie poza Warszawą. Widać to przede wszystkim w takich miastach jak Kraków czy Wrocław – mówi Mateusz Polkowski. – Najwięcej, bo w sumie ok. 155 tys. mkw. biur sektor usług dla biznesu wynajął w Krakowie, a następnie właśnie we Wrocławiu – 92 tys. mkw.

Jeśli jednak chodzi o udział umów zawartych przez branżę BPO w całkowitym popycie na biura w 2015 roku w danym mieście, prowadzi Wrocław – aż 72 proc. kontraktów najmu to umowy z BPO (w Krakowie było to 68 proc., a Trójmieście 57 proc.) – podaje JLL.

Analitycy CBRE policzyli, że we Wrocławiu w budowie jest 17 projektów biurowych o łącznej powierzchni 148 tys. mkw. Po ukończeniu ich realizacji podaż biur w mieście wzrośnie o 20 proc.

Największym projektem są trzy budynki kompleksu Business Garden (łącznie 36,6 tys. mkw.) budowane przez Vastint (grupa Ikea). Inni aktywni deweloperzy to Skanska, UBM i Echo Investment.

Zdaniem eksperta

Paweł Boczar, zastępca dyrektora w Dziale Powierzchni Biurowych, wrocławski oddział firmy CBRE

Już od kilku lat na rynku wrocławskim działają międzynarodowe korporacje generujące największe zatrudnienie w sektorze outsourcingowym. Przewidujemy, że najemcy już obecni we Wrocławiu będą stale zwiększać zatrudnienie i zwiększać zakres prowadzonych procesów. Przyczyni się to do rozwoju wewnętrznego tych organizacji, a w konsekwencji do większego zapotrzebowania na powierzchnię biurową dla tego sektora. Już od kilku lat na rynku wrocławskim działają międzynarodowe korporacje, generujące największe zatrudnienie w sektorze outsourcingowym. Przewidujemy, że najemcy już obecni we Wrocławiu będą stale zwiększać zatrudnienie i zwiększać zakres prowadzonych procesów. Przyczyni się to do rozwoju wewnętrznego tych organizacji, a w konsekwencji do większego zapotrzebowania na powierzchnię biurową dla tego sektora. Rynek wrocławski przyciąga branżę BPO/SSC przede wszystkim dostępnością pracowników. Wrocław jest jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce, co roku ponad 30 tysięcy absolwentów trafia na rynek pracy. Zatrudnienie w sektorze BPO/SSC we Wrocławiu przekracza 24 tysiące osób – dla porównania rynek warszawski to około 22 tys. pracowników, krakowski – 30 tys., a rynek trójmiejski zatrudnia 12 tys. osób w tym sektorze. Te dane bardzo dobrze obrazują skalę rynku. Siła pracowników we Wrocławiu jest tak duża, że najemcy są skłonni poczekać na finalną powierzchnię biurową. Aktywność najemców na tym rynku jest dość duża, brakuje jednak powierzchni biurowych klasy A, które są dostępne natychmiast.

– Oferta biur w stolicy Dolnego Śląska w ostatnich latach dynamicznie rośnie dzięki sektorowi usług dla biznesu. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w mieście na koniec pierwszego kwartału br. przekroczyły 725 tys. mkw. Tymczasem w budowie jest kolejne 170 tys. mkw. – wylicza Renata Osiecka, partner zarządzająca AXI IMMO.

Podkreśla, że sektor BPO/SSC jest głównym najemcą na rynku wrocławskim, gdzie tylko w ostatnim kwartale odpowiadał za wynajem 80 tys. mkw.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego