Na weekend w Kocie Góry

W pobliżu Wrocławia są dobre warunki do jazdy rowerem, pieszych wędrówek, popływania jachtem czy kajakiem.

Aktualizacja: 27.05.2016 11:09 Publikacja: 26.05.2016 23:00

Najcennieszym zabytkiem Trzebnicy jest Międzynarodowe Sanktuarium św Jadwigi

Najcennieszym zabytkiem Trzebnicy jest Międzynarodowe Sanktuarium św Jadwigi

Foto: 123 rf

Wzgórza Trzebnickie, potocznie nazywane Kocimi Górami, to środkowa część Wału Trzebnickiego (pas wzniesień ciągnący się od Ostrowa Wielkopolskiego na wschodzie do Łęknicy na zachodzie). Często zaliczane są do wyżyn. Ich najwyższe szczyty to Ciemna Góra (258,3 m n.p.m.) i Farna Góra (257 m n.p.m.). Warto tu przyjechać, bo są to wzgórza najbliższe Wrocławiowi. Jedyne wzniesienia w dosyć płaskiej okolicy – mówi Albert Paprotny z Urzędu Miasta w Trzebnicy.

Z Wrocławia dotrzemy tu, kierując się na północ, w stronę Trzebnicy (ok. 30 km). W zależności od wybranej drogi i natężenia ruchu samochodem dotrzemy tu w ciągu 30–45 min. Pokonanie trasy rowerem zajmie ok. 1,5–2 h.

Ze wzgórz można podziwiać okolicę. Prawie zawsze widoczny jest Wrocław (m.in. wieża Sky Tower, pylony mostu Rędzińskiego), a przy dobrej widoczności całe Sudety (nawet Śnieżka).

Zróżnicowany krajobraz

Ze względu na rzeźbę terenu (m.in. doliny – strome ale także łagodne) oraz zróżnicowany krajobraz (m.in. lasy bukowe, wąwozy lessowe, sady) to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki pieszej oraz rowerowej. Są tu oznakowane szlaki rowerowe, m.in. Trzebnicka Pętla Rowerowa (czerwony, ok. 171 km), Korona Kocich Gór (niebieski, 70 km), Wzgórzami Kocich Gór (niebieski, 34 km), Międzynarodowy Szlak Rowerowy Adriatyk – Bałtyk Euro Velo R9 (zielony, odcinek z Wrocławia do Rudy Sułowskiej ma ok. 46 km), SDT (zielony, ok. 33 km). Można tu także biegać lub uprawiać nordic walking.

– Entuzjaści dwóch kółek wybierają te góry ze względu na zróżnicowanie terenu – mówi Albert Paprotny. Co roku w lecie odbywa się tu wyścig Korona Kocich Gór, w którym biorą udział drużyny profesjonalistów oraz amatorów.

Region ciekawy jest także pod względem przyrodniczym. W rezerwacie przyrody Las Bukowy w Skarszynie zobaczymy m.in. ponadstuletnie okazy buka zwyczajnego. Natomiast w rezerwacie przyrody Jodłowice rosą najbardziej na północ wysunięte jodły pospolite w środowisku naturalnym.

Przyroda to niejedyny atut Kocich Gór. Jest tu też wiele zabytków wartych odwiedzenia. Jednym z nich jest barokowy pałac z XVIII w Bagnie (koło Obornik Śląskich, ok. 35 km na północny zachód od Wrocławia). Dziś jest on siedzibą klasztoru salwatorianów, ale jego wnętrza można zwiedzać.

Wiele z zachowanych rezydencji czy pałacyków regionu zostało wyremontowanych i zmienionych w hotele. Dziś można wynająć pokój w takich miejscach jak, np. Pałac Brzeźno (ok. 30 km na północny zachód od Wrocławia), Zamek Dobroszyce (ok. 30 km na północny wschód od Wrocławia).

Miejsce dla wodniaków

Wzgórza Trzebnickie znajdują się w bliskiej odległości od rzeki Odry. W położonej nad nią wisi Uraz (ok. 20 km na północny zachód od Wrocławia) jest marina turystyczna. Można wypożyczyć tu sprzęt wodny (kajaki, łodzie motorowe i żaglowe) czy wybrać się na rejs po Odrze (także nocą). W lecie czynna jest przeprawa promowa na drugi brzeg (zalew Prężyce). Prom płynie ok. 15 min i zabiera do 12 osób.

Przez Uraz biegną także szlaki piesze (żółty Szlak Dookoła Wrocławia im. doktora Bronisława Turonia, zielony szlak pieszy Uraz – Kąty Wrocławskie) i rowerowe (Uraz leży na trasie Trzebnickiej Pętli Rowerowej).

Prehistoria i średniowiecze

We wschodniej części Wzgórz Trzebnickich leży Trzebnica (ok. 30 km na północ od Wrocławia). To tu na zboczach Winnej Góry (219 m, zwanej Kocią Górą od schodzących się tu dawniej kotów – od niej pochodzi nazwa Kocie Góry) znaleziono najstarsze ślady obecności człowieka (Homo erectus) na terenie Polski (datowane na ok. 500 tys. lat temu).

Najcenniejszym zabytkiem miasta oraz regionu jest Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi – głównej patronki Śląska. Na uwagę zasługuje także pocysterski klasztor (ufundowany w 1202 roku przez św. Jadwigę Śląską i jej męża Henryka I Brodatego, obecnie Pocysterski Klasztor Sióstr Boromeuszek) należący do największych budynków klasztornych w Europie Środkowej.

– Ze św. Jadwigą związana jest także Rotunda Pięciu Stołów – obiekt w kształcie okręgu pochodzący z XIII w., zbudowany z cegieł i rudy darniowej (powstająca na podmokłych terenach skała zawierająca niewielką ilość żelaza). Według legendy św. Jadwiga zajmowała się tu chorymi – opowiada Albert Paprotny.

Z Wrocławia do Trzebnicy najłatwiej dostać się samochodem. W zależności od wybranej przez nas trasy i natężenia ruchu droga zajmie ok. 35–45 min. Natomiast dojazd rowerem zajmie ok. 1,5–2 h. Można się tu dostać także pekaesem lub busem.

Fundusze europejskie

Projekt „Kocie Góry – góry najbliższe Wrocławiowi" otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Wartość projektu: 183 529,87 zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej: 119 296,15 zł.

Wzgórza Trzebnickie, potocznie nazywane Kocimi Górami, to środkowa część Wału Trzebnickiego (pas wzniesień ciągnący się od Ostrowa Wielkopolskiego na wschodzie do Łęknicy na zachodzie). Często zaliczane są do wyżyn. Ich najwyższe szczyty to Ciemna Góra (258,3 m n.p.m.) i Farna Góra (257 m n.p.m.). Warto tu przyjechać, bo są to wzgórza najbliższe Wrocławiowi. Jedyne wzniesienia w dosyć płaskiej okolicy – mówi Albert Paprotny z Urzędu Miasta w Trzebnicy.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego