Daliowa będzie oświetlona i zyska świeżość

Wrocławską wyspę czeka rewitalizacja. Zostanie na niej umieszczona rzeźba „Nawa".

Publikacja: 23.02.2017 23:30

Wyspa Daliowa, podobnie jak Wyspa Słodowa, ma być dostępna dla wszystkich mieszkańców.

Wyspa Daliowa, podobnie jak Wyspa Słodowa, ma być dostępna dla wszystkich mieszkańców.

Foto: Wikimedia Commons

Wyspa Daliowa znajduje się obok mostu Piaskowego i wyspy Piasek. To najmniejsza z odrzańskich wysp w stolicy Dolnego Śląska. Chcąc dotrzeć do niej, trzeba skręcić w lewo tuż za mostem Piaskowym, a następnie przejść przez drewniany mostek.

– Jest częścią tzw. osi odrzańskiej, która przechodzi rewitalizację. Począwszy od położonej nad brzegiem Odry starej piekarni garnizonowej, która jest obecnie rewitalizowana, przez Wyspę Słodową i bulwary Dunikowskiego oraz Lecha i Marii Kaczyńskich. Wyspa Daliowa, podobnie jak Słodowa, ma być miejscem otwartym i dostępnym dla wszystkich mieszkańców – zapowiada Jacek Sutryk, dyrektor departamentu spraw społecznych wrocławskiego magistratu. Pomysł przeprowadzenia zmian w tym miejscu zrodził się przy okazji organizacji różnych wydarzeń związanych z Europejską Stolicy Kultury 2016. – Chcemy, by to miejsce stało się pierwszym projektem w ramach aspiracji Wrocławia, by zostać Zieloną Stolicą Europy – precyzuje Sutryk.

Wyspa zmieni się dzięki współpracy miasta z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Projekt zagospodarowania Wyspy Daliowej przygotowała Grupa Projektowa ISBA, a miasto ogłosiło przetarg na wykonanie prac budowlanych. Złożono siedem ofert. Najtańsza opiewa na kwotę ok. 1 mln 300 tys., a najdroższa na 1 mln 900 tys. zł. Oferty te są analizowane. W ubiegłym roku przetargu nie udało się rozstrzygnąć.

Co się zmieni na Wyspie Daliowej? W ramach modernizacji zostaną m.in. naprawione schody i mury oporowe, zainstalowane oświetlenie i monitoring. Posadzone zostaną nowe rośliny.

– Zależało nam, by włączyć Wyspę Daliową do zielonego krwiobiegu wysp odrzańskich. Postanowiliśmy zachować zieleń na wyspie. Wszystkie alejki i zieleńce zaprojektowane zostały w sposób naturalny. Dodaliśmy zielone wyspy z ozdobnymi roślinami. W centralnej części będzie polana rekreacyjna, na której będą mogły być organizowane np. pikniki – opisuje Joanna Styrylska, architekt z Grupy Projektowej ISBA.

Centralnym elementem na Wyspie Daliowej ma być rzeźba „Nawa" autorstwa Oskara Zięty. Będzie nawiązywać do Hali Targowej oraz okolicznych budowli, m.in. Ossolineum i kościoła NMP na Piasku. Jak opisuje autor tego dzieła, będzie ono miało 6 do 7 metrów wysokości i 15 metrów szerokości. W jego skład wejdą łuki z polerowanej stali nierdzewnej, które w każdej porze roku będą w różny sposób odbijały otoczenie. Elementy rzeźby na wyspę zostaną dostarczone barkami. Projekt „Nawy" wraz z wykonaniem, transportem i montażem będzie kosztował 1 mln 300 tys. zł. Z inicjatywą umieszczenia rzeźby na wyspie wystąpił sam artysta. Pomysł ten spodobał się władzom miasta, które planują zamontować rzeźbę Oskara Zięty już w marcu. Przebudowa wyspy ma się zakończyć do końca kwietnia. Przedstawiciele wrocławskiego ratusza obiecują, że na majowy długi weekend wyspa zostanie udostępniona dla gości.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego