Nowe fabryki AGD marek Bosch i Siemens startują we Wrocławiu

Koncern BSH uruchomi we Wrocławiu dwa zakłady, w których powstawać będą lodówki i piekarniki marek Bosch i Siemens.

Aktualizacja: 27.01.2017 11:37 Publikacja: 26.01.2017 22:00

Foto: materiały prasowe

Uroczyste otwarcie zakładów zaplanowane jest na drugą połowę września, pracę w nich znajdzie ponad 1 tys. osób.

Budowa w miejscu działających tam wcześniej zakładów Fagor Mastercook trwa już od niemal roku. BSH, do której należy już w Polsce kilka fabryk, jest również właścicielem marki Zelmer. W swój wrocławski projekt, o który zarząd zabiegał wiele miesięcy, firma zainwestuje w sumie ok. 500 mln zł.

Ostatnie miesiące to okres intensywnych prac, których celem jest dostosowanie infrastruktury do budowy linii produkcyjnych. Na terenie o powierzchni 25 boisk do piłki nożnej prowadzone są prace modernizacyjne i remontowe.

– Zgodnie z deklaracją za kilka miesięcy uruchomimy dwa nowoczesne zakłady, które każdego roku będą produkowały około 2 milionów najwyższej klasy lodówek i piekarników marek Bosch i Siemens. Uruchomienie potężnych fabryk wymaga od nas nie tylko stworzenia nowoczesnych linii produkcyjnych, ale także wykonania szeregu prac modernizacyjnych, również z zakresu infrastruktury informatycznej czy transportowej – mówi Konrad Pokutycki, prezes BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego.

Aktualnie w fabryce piekarników trwają remonty hal produkcyjnych, zakupiono i zmontowano pierwsze linie produkcyjne, między innymi linię montażową oraz spawalniczą. Firma podkreśla, iż bardzo duże znaczenie w prowadzonej modernizacji mają dla niej prace związane z ochroną środowiska, jak choćby podnoszenie parametrów efektywności energetycznej i spadku zużycia prądu. Dlatego firma zdecydowała się na zainstalowanie nowych świetlików oraz energooszczędnych świateł LED.

– Mamy za sobą pierwsze testy wybranych linii produkcyjnych, dlatego też śmiało stwierdzam, że wszystko przebiega zgodnie z planem – mówi Andreas Breitrainer, dyrektor oddziału BSH we Wrocławiu.

Inwestycja o tak znaczącej skali wiąże się z zatrudnieniem lokalnych firm i przedsiębiorców. Obecnie w ramach prac modernizacyjnych BSH współpracuje z 76 firmami lokalnymi. Każdego dnia na terenie fabryk pracuje około 160 osób, które wykonują różnego typu prace i usługi na rzecz BSH. Rozpoczęcie produkcji w przyszłym roku oznacza również kolejne miejsca pracy u dostawców i usługodawców.

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego zatrudnia w Polsce w sumie ponad 4,5 tys. osób. W swoich trzech łódzkich fabrykach produkuje pralki, zmywarki i suszarki do ubrań, a w podrzeszowskiej Rogoźnicy drobne AGD pod marką Zelmer oraz dla swoich kilku regionalnych brandów. BSH w Polsce oprócz produkcji posiada Centrum Kompetencyjne Suszarek, Centrum Kompetencyjne Digital (technologie cyfrowe) oraz sześć innych centrów usług wspólnych. Pracują one na potrzeby BSH na całym świecie w takich dziedzinach, jak m.in. IT, zakupy i księgowość.

Polska jest największym producentem sprzętu AGD w Europie. Z taśm takich firm jak Whirlpool, Electrolux, BSH czy Amica rocznie zjeżdża już ponad 20 mln sztuk sprzętu. Średnio w ponad 80 czy nawet 90 proc. trafia on na rynki zagraniczne. AGD z Polski trafia głównie na rynki innych państw Unii Europejskiej, ale nie tylko, ponieważ jest wysyłane również na pozostałe kontynenty.

– Widać trzy największe ośrodki produkcji AGD – region łódzki, wielkopolski oraz dolnośląski, choć w innych częściach kraju też działają takie zakłady – mówi Adam Cich, prezes CECED Polska i dyrektor generalny Electrolux w Europie Środkowo-Wschodniej. Podkreśla, iż realna skala wpływu producentów AGD na polską gospodarkę jest jeszcze wyższa – to już 2,5 proc. eksportu z naszego kraju oraz na każde miejsce pracy w fabryce przypada trzy w firmach kooperujących. – Eksportujemy nie tylko sprzęt, ale również podzespoły do produkcji AGD. Nie można powtarzać krzywdzących opinii, że budujemy wyłącznie montownie. W ostatnich latach branża wykonała ogromny postęp – dodaje Adam Cich.

Uroczyste otwarcie zakładów zaplanowane jest na drugą połowę września, pracę w nich znajdzie ponad 1 tys. osób.

Budowa w miejscu działających tam wcześniej zakładów Fagor Mastercook trwa już od niemal roku. BSH, do której należy już w Polsce kilka fabryk, jest również właścicielem marki Zelmer. W swój wrocławski projekt, o który zarząd zabiegał wiele miesięcy, firma zainwestuje w sumie ok. 500 mln zł.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego