Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dolny Œlšsk

Kolejny rekordowy rok

Port Lotniczy Wrocław to jedno z najważniejszych regionalnych polskich lotnisk
materiały prasowe
Prawie 2,9 mln pasażerów zostało odprawionych w 2017 r. w Porcie Lotniczym Wrocław. To o 18 proc więcej niż w 2016 r.

Port we Wrocławiu to jedno z polskich lotnisk regionalnych, które nie majš co się obawiać o swojš przyszłoœć nawet wówczas, kiedy już powstanie Centralny Port Komunikacyjny. Stolica województwa dolnoœlšskiego sama w sobie jest tak atrakcyjnym miastem, wokół jest tyle fabryk wybudowanych przez inwestorów zagranicznych, że bezpoœrednie podróże na Dolny Œlšsk zawsze będš się cieszyły zainteresowaniem. Z drugiej strony skoro spada bezrobocie, przedsiębiorcy wręcz skarżš się na kłopoty z pozyskaniem wykwalifikowanej siły roboczej, będzie rósł popyt na podróże.

Założenia na rok ubiegły były o pół miliona pasażerów skromniejsze, niż okazało się to w grudniu 2017 r. A 2,4 mln obsłużonych w cišgu jednego roku podróżnych lotnisko przekroczyło już po 10 miesišcach. – To ogromny sukces wrocławskiego lotniska, plasujšcy nas wœród najważniejszych regionalnych lotnisk w Polsce – mówi Dariusz Kuœ, prezes Portu Lotniczego Wrocław. – Warto zauważyć, że to stała tendencja. Z roku na rok obsługujemy coraz więcej podróżnych nie tylko z Wrocławia i Dolnego Œlšska, lecz także z regionów oœciennych: Opolszczyzny, Wielkopolski i województwa lubuskiego. WyraŸnie roœnie też liczba pasażerów zagranicznych odwiedzajšcych Wrocław – dodaje.

Wszystko urosło

W 2017 r. Port Lotniczy Wrocław zanotował wzrost we wszystkich segmentach ruchu. W przypadku połšczeń linii niskokosztowych wyniósł on 20,7 proc. w odniesieniu do 2016 r. Lotami krajowymi podróżowało blisko 12,6 proc., a czarterowymi 24 proc. więcej. Zwiększyła się także siatka połšczeń międzynarodowych – o 12,1 proc. Przy tym samoloty odlatywały praktycznie pełne.

Hitem były kierunki południowe, między innymi Teneryfa (œrednie roczne wypełnienie: 94,4 proc.), Lizbona (93,6 proc.) czy Malaga (92,9 proc.), a także Wielka Brytania i Irlandia. Loty do Cork, Dublina i Londynu Stansted były wypełnione w 92–93 proc.

W tym roku zapewne dojdzie do niewielkich zmian w proporcjach, ponieważ Ryanair zdecydował się skasować loty do Warszawy. W rejsach do stolicy wyłšcznoœć będzie miał LOT, ale za to przybędzie tras czarterowych i zagranicznych niskokosztowych.

Gęsta siatka

O tak dobrych wynikach ruchu zdecydowało kilka czynników, między innymi bogata siatka połšczeń. Latem do dyspozycji podróżnych była rekordowa liczba ok. 70 kierunków, a zimš ponad 50 – niskokosztowych, biznesowych, czarterowych. W minionym roku w rozkładzie lotów pojawiło się 16 nowoœci. PrzewoŸnicy zapowiadajš już kolejne na 2018 r. – We Wrocławiu pasażerowie majš do wyboru już kilkanaœcie południowych kierunków, w tym takie nowoœci roku 2017, jak choćby Palermo. Żaden inny port w Polsce – jak na razie – nie ma tych rejsów. Bardzo dobrš wiadomoœciš jest również pojawienie się w rozkładzie Zurychu, gdzie latajš debiutujšce we Wrocławiu linie Swiss. To duży ukłon w kierunku pasażerów biznesowych – mówi Dariusz Kuœ.

Wœród nowoœci pojawiły się tanie loty do Agadiru, Lwowa, Reykjaviku, Neapolu, Lizbony, na Majorkę, ale nie tylko. Ciekawymi ofertami sš również Edynburg, Gdańsk, Bruksela Charleroi i Tel Awiw, obsługiwane przez linie LOT oraz Ryanair. Egzotycznš nowoœć stanowiš czarterowe loty na Zanzibar, które weszły do rozkładu 7 stycznia. Obok Zanzibaru nowoœciami od biur podróży sš też Kefalonia, Tirana i Teneryfa.

Będzie dobry rok

Od sezonu letniego, czyli od końca marca, z Wrocławia z liniami Wizz Air polecimy do Porto, Kutaisi, Miluzy, Bari i Göteborga. To efekt rozbudowy bazy operacyjnej węgierskiego przewoŸnika na lotnisku we Wrocławiu i pozostawienia w niej drugiego samolotu. Przybędzie również operacji lotniczych na trasach do Londynu-Luton, Eindhoven, Lwowa i Reykjaviku. Wizz Air planuje wzrost we Wrocławiu o ok. 50 proc. Wiosnš siatkę uzupełniš także loty do Aten (Ryanair). Od 26 maja należšcy do grupy Air France KLM niskokosztowy HOP! poleci codziennie na lotnisko de Gaulle'a w Paryżu. Jest to pierwsze połšczenie z europejskim centrum przesiadkowym spoza Sojuszu Atra Alliance. – Połšczenie do portu im. Charles de Gaulle'a w Paryżu to œwietna wiadomoœć dla pasażerów biznesowych, w tym również osób latajšcych do obu Ameryk, Afryki i Azji. Linie Air France dajš większy wybór, a przy tym stwarzajš komfortowe warunki podróżowania po całym œwiecie – dodaje. W Paryżu pasażerowie z Wrocławia będš mogli się przesišœć na loty na Mauritius, do Wenezueli, Kostaryki i na Madagaskar.

Poza tym biura podróży współpracujšce z wrocławskim lotniskiem ruszyły ze sprzedażš wycieczek na lato 2018. W ramach tak zwanego first minute zniżki sięgajš nawet kilkudziesięciu procent. Nowymi propozycjami na wakacje, których nie było w zeszłorocznym rozkładzie lotów, sš Tivat, Ateny, Izmir oraz tunezyjska wyspa Dżerba. Nowoœciš w porównaniu z latem 2017 jest też Teneryfa oraz w sezonie zimowym możliwoœć wypadu na narty – loty do Turynu.

Lepsza komunikacja

Łatwiej i szybciej będzie można dojechać na wrocławskie lotnisko. Po uruchomieniu we współpracy z przewoŸnikiem Polbus PKS szybkiego połšczenia WRO Airport Express (pomiędzy terminalem a autobusowym Dworcem Wrocław przy ul. Suchej) oraz możliwoœci bezpłatnego postoju na parkingu VIP dla użytkowników miejskiej wypożyczalni samochodów elektrycznych Vozilla wrocławskie lotnisko zapowiada kolejne udogodnienia. Przy terminalu pojawiš się nowe miejsca parkingowe. Planowana jest również budowa hotelu w pobliżu lotniska i rozbudowa płyt do odladzania samolotów.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL