Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Zjednoczona Lewica

Włodzimierz Czarzasty nowym szefem SLD

Włodzimierz Czarzasty
Fotorzepa, Magda Starowieyska
Włodzimierz Czarzasty będzie nowym liderem SLD - zdecydował w sobotę kongres partii. Dotychczasowy szef mazowieckich struktur Sojuszu pokonał w drugiej turze wewnštrzpartyjnych wyborów - stosunkiem głosów 428 do 305 - b. wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha.

Czarzasty zastšpi na stanowisku przewodniczšcego SLD b. premiera Leszka Millera, który pełnił tę funkcję od grudnia 2011 r.

Wieloletni szef stowarzyszenia "Ordynacka" uzyskał najwyższy wynik w pierwszej turze wyborów na szefa SLD, która odbyła się w ub. sobotę w głosowaniu powszechnym wœród wszystkich członków partii. Zdobył niemal 38 proc. głosów poparcia, a drugi w stawce Jerzy Wenderlich - niecałe 25 proc. W pierwszej turze wyborów udział wzięło łšcznie 10 kandydatów, w tym m.in. dotychczasowy sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski i wiceszefowa partii Joanna Senyszyn.

W trakcie obrad kongresu Czarzasty zaproponował na sekretarza generalnego partii 40-letniego Marcina Kulaska – radnego sejmiku warmińsko-mazurskiego i sekretarza rady wojewódzkiej SLD.

Nowy szef SLD pierwsze przemówienie po wyborze rozpoczšł od gratulacji dla Wenderlicha. "Chciałem Jurek powiedzieć takš rzecz, żebyœmy dali przykład radom wojewódzkim i radom powiatowym. Zapraszam cię i proszę, i zgłaszam jednoczeœnie na wiceprzewodniczšcego naszej partii. ZgódŸ się" - apelował Czarzasty.

Jak uzasadnił, zaprasza, "dlatego że o standardach łatwiej mówić niż je potem realizować", a zwycięzcy i pokonani powinni "stanšć w jednym rzędzie po to, by SLD poszło do przodu".

Czarzasty zaprosił też do kierownictwa SLD b. premiera i do soboty przewodniczšcego partii Leszka Millera. Zapewnił przy tym o szacunku dla wszystkich byłych szefów partii.

Zaproszenie otrzymał też dotychczasowy sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski - jak powiedział Czarzasty - człowiek, który dużo razem z Paulinš Piechnš-Więckiewicz zrobił dla zjednoczenia polskiej lewicy. "Myœlę, Krzysiek, że ta robota nadal jest przed tobš" - podkreœlił Czarzasty.

"SLD nie wyprowadziło sztandaru. SLD tego sztandaru nie wyprowadzi. To widać po tej sali" - zwrócił się do uczestników sobotniego kongresu partii Czarzasty.

Jak podkreœlił, to nieprawda, iż PiS wzišł sprawy socjalne, a PO i Nowoczesna - idee.

"Jest jedna partia w Polsce, która uważa, że 500 zł na każde dziecko, szczególnie w ubogich rodzinach, to jest ważna sprawa, która uważa, że trzeba podwyższać najniższe wynagrodzenia, która uważa, że trzeba wprowadzić trzeci próg podatkowy dla najbogatszych" - podkreœlił. Jak dodał, to partia która uważa, że słusznie się okazało, iż podatki w stosunku do banków zostały wprowadzone, która uważa, że kwota woln od podatku powinna być jak największa.

"Ale jednoczeœnie - i dlatego mówię, że to jest jedna partia - uważa, że ład konstytucyjny jest ważny, że Europa jest ważna, że państwo œwieckie jest ważne, że sprawy zwišzane z in vitro to nie sš sprawy zwišzane z ideologiš, tylko z medycynš, która uważa, że konstytucja jest najważniejsza, która uważa, że patriotyzm to z całym szacunkiem nie tylko Bóg, honor, ojczyzna, ale również praca, nowoczesnoœć, Europa, równoœć wszystkich ludzi jeżeli chodzi o szanse rozwoju" - powiedział Czarzasty.

"SLD jest alternatywš, lewica jest alternatywš na polskiej scenie politycznej" - podkreœlił nowy szef Sojuszu. Dodał, że jest to partia pracowników, a nie właœcicieli, pracobiorców, a nie pracodawców. "Powinniœmy się zajšć pracownikami, ich prawami, ich możliwoœciami rozwoju, im pomagać, bo tym głównie powinna się zajmować lewica" - mówił Czarzasty.

Czarzasty uznawany jest w partii za "kandydata kontynuacji", popieranego przez odchodzšcego ze stanowiska przewodniczšcego Millera.

W kampanii Czarzasty występował z hasłem konsolidacji partii i przekonywał, że Sojusz po to, żeby współpracować z innymi podmiotami polskiej lewicy, powinien się do tego dobrze przygotować.

Włodzimierz Czarzasty był dotšd szefem mazowieckich struktur SLD. Od wielu lat jest przewodniczšcym Zarzšdu Głównego Stowarzyszenia "Ordynacka", skupiajšcego byłych działaczy Zrzeszenia Studentów Polskich. W latach 2000-2004 był sekretarzem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wczeœniej działał m.in. w ZSP (którego był wiceszefem) i PZPR (od 1985 do 1990 r.).

 SLD znajduje się obecnie poza parlamentem. W paŸdziernikowych wyborach parlamentarnych startował z list założonego wspólnie z Twoim Ruchem, PPS, Uniš Pracy i Partiš Zieloni koalicyjnego komitetu wyborczego Zjednoczona Lewica. ZL uzyskała poparcie 7,55 proc. głosujšcych, nie przekraczajšc tym samym oœmioprocentowego progu przewidzianego dla koalicji wyborczych.

Dotychczasowy szef SLD Leszek Miller decyzję o rezygnacji z kandydowania na przewodniczšcego po zakończeniu swojej bieżšcej kadencji ogłosił na czerwcowej radzie krajowej partii, po wyborach prezydenckich, w których kandydatka SLD Magdalena Ogórek otrzymała 2,38 proc. głosów. Jej kandydaturę - promowanš przez Millera - krytykowało wielu polityków Sojuszu.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL