Leki immunosupresyjne na nowej liście leków refundowanych

W nawiązaniu do artykułu dotyczącego leków immunosupresyjnych opublikowanego w dzienniku „Fakt", Ministerstwo Zdrowia informuje, że pacjenci mają dostęp do tanich leków refundowanych.

Publikacja: 08.11.2017 14:20

Leki immunosupresyjne na nowej liście leków refundowanych

Foto: 123RF

Zmiana dopłat pacjentów do leków immunosupresyjnych wynika z mechanizmu zawartego w ustawie refundacyjnej. Urzędowe ceny zbytu leków nie zostały podwyższone.

Od 1 listopada obniżyły się urzędowe ceny niektórych leków dla pacjentów po przeszczepach. W związku z tym zmieniła się także podstawa limitu finansowania w grupach limitowych:

- 134.0 Leki przeciwnowotworowe i immunomodulujące – leki immunosupresyjne – kwas mykofenolowy i jego pochodne

- 116.0 Leki przeciwwirusowe – walgancyklowir – postacie do stosowania doustnego.

Leki z wyższą dopłatą mają tańsze odpowiedniki (odpowiednikiem leku Myfortic jest lek o nazwie handlowej Marelim, a odpowiednikami leku Valcyte są: Valganciclovir Teva, Valhit, Ceglar, Sperart i Valcyclox). Poniżej przestawiamy tabele z cenami leków w obu grupach limitowych.

resort informuje też, że termin obowiązywania decyzji o objęciu refundacją leku Valcyte (w tabletkach) został skrócony przez firmę farmaceutyczną.

- Przypominamy, że firma Roche zgodziła się dostarczać bezpłatne w ciągu 6 miesięcy lek Valcyte w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego do szpitali - czytamy w komunikacie.

Na czym polega mechanizm refundacji leków

Kwestie związane z refundacją leków reguluje ustawa o refundacji. Określa ona sposób wyznaczania podstawy limitu finansowania w obrębie danej grupy limitowej. Tą podstawą jest najwyższa spośród najniższych cen hurtowych za DDD (dobową definiowaną dawkę) leku, który dopełnia 15% obrotu ilościowego, liczonego według DDD zrealizowanego w tej grupie limitowej w miesiącu poprzedzającym o 3 miesiące ogłoszenie obwieszczenia refundacyjnego. Co się dzieje, gdy pojawia się pierwszy odpowiednik leku

Gdy pierwszy odpowiednik leku zostaje objęty refundacją w danym wskazaniu, podstawą limitu w grupie limitowej jest cena hurtowa za DDD tego odpowiednika. Jeżeli na listę leków refundowanych wchodzą też inne odpowiedniki – podstawa limitu nie może być wyższa niż cena hurtowa za DDD pierwszego odpowiednika.

Wzrost dopłat w przypadku obniżenia limitu finansowania zazwyczaj ma charakter przejściowy. Wnioskodawcy (firmy farmaceutyczne) mogą składać wnioski o obniżenie urzędowych cen zbytu. Podjęcie takich działań zazwyczaj skutkuje obniżeniem dopłaty pacjentów.

Leki generyczne są bezpieczne!

Podstawą dopuszczenia do obrotu leków generycznych były badania biorównoważności. Ich wyniki dowiodły ponad wszelką wątpliwość, że leki generyczne dostarczają do organizmu tę samą substancję czynną w takiej samej ilości i czasie, jak leki referencyjne. Stanowisko to jest zgodne z wiedzą naukową oraz regulacjami prawnymi obowiązującymi zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii Europejskiej, wynikającymi z Dyrektywy 2001/83/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 listopada 2001 r. w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi (Dz. U. L 311 z 28.11.2001).

Szerzenie nieuzasadnionych zastrzeżeń wobec skuteczności czy bezpieczeństwa jakichkolwiek leków może skutkować rosnącym brakiem zaufania pacjentów i lekarzy, a tym samym obniżyć zapotrzebowanie na stosowanie leków, które w przypadku leków generycznych może zmniejszyć koszty terapii w systemie opieki zdrowotnej.

Systematyczne zwiększanie dostępu do nowoczesnych i bezpiecznych technologii lekowych, pozwalających na leczenie zgodnie z najlepszymi standardami medycznymi, jest priorytetem Ministra Zdrowia, natomiast sztywne stanowisko niektórych producentów leków w zakresie utrzymywania cen na bardzo wysokim poziomie nie może ograniczać czy wręcz uniemożliwiać działań Ministra Zdrowia w zakresie refundacji nowych, tańszych, równie skutecznych i bezpiecznych produktów, co pozwala zachować stabilność budżetu płatnika publicznego oraz rozszerzać katalog leków refundowanych o nowe technologie, które dotychczas nie były finansowane ze środków publicznych.

Zmiana dopłat pacjentów do leków immunosupresyjnych wynika z mechanizmu zawartego w ustawie refundacyjnej. Urzędowe ceny zbytu leków nie zostały podwyższone.

Od 1 listopada obniżyły się urzędowe ceny niektórych leków dla pacjentów po przeszczepach. W związku z tym zmieniła się także podstawa limitu finansowania w grupach limitowych:

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a