- Z zadowoleniem należy przyjąć, że część szpitali udzielających świadczeń zdrowotnych dzieciom już teraz zrezygnowało z pobierania opłat za pobyt rodziców i osób bliskich przy hospitalizowanym dziecku – wskazywał Rzecznik w wystąpieniu do Ministra Zdrowia z 29 czerwca br.

Czytaj także: Rzecznicy o prawach małego pacjenta

W odpowiedzi resortu zdrowia poinformowano, że projekt nowelizacji ustawy został skierowany do konsultacji publicznych i opiniowania.

Projekt zakłada m.in. doprecyzowanie przepisów dotyczących sprawowania w podmiotach leczniczych udzielających stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych dodatkowej opieki pielęgnacyjnej nad pacjentem małoletnim albo posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności poprzez wskazanie, że z tytułu tej opieki rodzice albo opiekunowie nie mogą być obciążeni opłatą.

Rzecznik zwracał się o zniesienie takiej opłaty w stosunku do rodziców i osób bliskich dzieci do Ministra Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta oraz do Prezydenta RP - wskazując, że rodzice i inne osoby bliskie nie powinny płacić za przebywanie wraz z dzieckiem podczas jego hospitalizacji. Zdaniem Rzecznika dodatkowa opieka pielęgnacyjna sprawowana przez rodzica lub inną bliską dziecku osobę jest ważna i potrzebna, ponieważ pobyt w szpitalu niejednokrotnie stanowi duży stres dla małych pacjentów, natomiast obecność bliskich niweluje strach u dzieci i sprzyja szybszemu powrotowi do zdrowia.