Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Zdrowie

Bartłomiej Chmielowiec: Rzecznik pacjentów jak prezes UOKiK

Bartłomiej Chmielowiec
rp.pl
Rzecznik Praw Pacjentów zapowiada nowelizację ustawy o prawach pacjenta. Co się w niej znajdzie? O tym we wtorkowym programie #RZECZoPRAWIE mówił sam rzecznik, Bartłomiej Chmielowiec.

Nowelizacja ma skupić się na trzech obszarach: prawach pacjenta, uprawnieniach rzecznika praw pacjenta oraz uregulowania sposobu działania organizacji pacjentów.

Do ustawy ma zostać wprowadzona tzw. tajemnica medyczna, czyli uregulowanie informacji po œmierci pacjenta oraz dokumentacji medycznej.

Rzecznik chce także mieć prawo występowania w postępowaniach administracyjnych na prawach prokuratora. – W ten sposób moglibyœmy wspomóc pacjentów, którzy toczš spory przed sšdami administracyjnymi, np. z w sprawach refundacji leków – wskazał Chmielowiec.

Rzecznik praw pacjenta chciałby też otrzymać uprawnienia zbieżne z tymi, które ma obecnie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – W praktyce przekładałoby się na to, że już w pierwszej decyzji o stwierdzeniu naruszenia zbiorowych praw pacjenta, rzecznik mógłby nakładać okreœlone kary finansowe – wyjaœnił Chmielowiec.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL