Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Zamachy w Brukseli

Polskie słabe punkty

W trybie pilnym we wtorek odbyło się posiedzenie Rzšdowego Centrum Bezpieczeństwa. Na razie nie podniesiono stopnia zagrożenia terrorystycznego.
PAP
Rzšd zapewnia, że nic nam nie grozi. Służby ostrzegajš jednak, że ryzkowna jest organizacja m.in. ŒDM.

Polska jest w tej chwili krajem bezpiecznym – zapewniała we wtorek po posiedzeniu Rzšdowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) premier Beata Szydło. Jej słowa nie przekonujš nie tylko ekspertów, ale także polityków.

Prezydent Andrzej Duda wezwał szefów służb, by przekazali mu osobiœcie informacje o stanie bezpieczeństwa państwa. Co usłyszał? Z naszych informacji wynika, że niewiele poza zapewnieniem, iż służby monitorujš sytuację w naszym kraju przez całš dobę i w razie koniecznoœci sš gotowe reagować.

Także poseł PiS Marek Opioła, przewodniczšcy sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych, zdecydował o zwołaniu w trybie pilnym niejawnego posiedzenia komisji z szefami wszystkich resortów siłowych oraz służb specjalnych. Komisja spotka się 31 marca, zaraz po œwiętach.

– Chcemy mieć pełnš informację o stanie bezpieczeństwa Polski i jej obywateli, a także o poziomie zagrożenia terrorystycznego oraz przygotowaniu służb i organów państwa – mówi „Rzeczpospolitej" poseł Opioła.

Polska nie może bagatelizować wczorajszych zamachów w Brukseli. Choć na razie nie podniesiono stopnia zagrożenia terrorystycznego, to kwestia ta była goršco dyskutowana podczas posiedzenia RCB. – Ostatecznie zapadła decyzja, aby tego nie robić i nie wywoływać paniki. Na razie poleciliœmy pełnš mobilizację służb – mówi „Rzeczpospolitej" osoba z bliskiego otoczenia premier. I dodaje: – Każdy zamach terrorystyczny w Europie musimy traktować bardzo poważnie i szybko wycišgać z niego wnioski, bo już w lipcu możemy się stać przedmiotem jednego z nich.

Polska już za cztery miesišce organizuje dwie ważne imprezy o charakterze międzynarodowym: szczyt NATO w pierwszym tygodniu lipca oraz Œwiatowe Dni Młodzieży. Ich uczestnicy będš œcišgać do stolicy Małopolski od 26 lipca, a kulminacjš ma być msza œwięta z udziałem papieża Franciszka 31 lipca (ma w niej brać udział nawet 2,5 mln osób).

Jak ustaliła „Rzeczpospolita", służby specjalne nie dajš rękojmi całkowitego bezpieczeństwa obu imprez. W specjalnym raporcie już wczesniej wskazano ich słabe punkty. W przypadku szczytu NATO sš to imprezy towarzyszšce i przyjazd kilkudziesięciu delegacji przywódców z całego œwiata, dla których zarezerwowano 4 tys. miejsc w hotelach. Do Warszawy przyjedzie ponad 200 osób majšcych status osoby chronionej, w tym m.in. prezydent USA Barack Obama.

Jeœli chodzi o Œwiatowe Dni Młodzieży, to zdaniem służb największym zagrożeniem jest lokalizacja dwóch głównych imprez z udziałem papieża Franciszka, które odbędš się 30 i 31 lipca na polach w Brzegu-Wieliczce. – Teren z jednej strony ogranicza Wisła, z drugiej zaœ autostrada A4. W przypadku jakiegoœ zamachu i wybuchu paniki ewakuacja z tego terenu będzie praktycznie niemożliwa – tłumaczy jeden z naszych rozmówców. Dodaje, że pojawił się nawet pomysł, by rozważyć odwołanie ŒDM.

Rzšd PiS od kilku miesięcy mówi o stworzeniu specjalnej ustawy antyterrorystycznej. Z naszych informacji wynika, że jeszcze w poniedziałek Rada Ministrów nie zamierzała jej przedstawić przed ŒDM i szczytem NATO.

– Jestem przeciwny, by tak ważnš ustawę wprowadzać naprędce. Nie chcemy, by stawiano nam zarzuty działania pod publiczkę – mówił nam przed południem poseł Opioła.

Wtorkowe wydarzenia zmieniły wszystko. Już w czwartek ma się odbyć posiedzenie Międzyresortowego Zespołu do spraw Zagrożeń Terrorystycznych, na którym ma zostać przyjęty projekt ustawy antyterrorystycznej.

– On już jest w praktyce gotowy. Spotkanie czwartkowe będzie spotkaniem finalnym. Uzgodnimy zawartoœć tego projektu – zapowiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak, dodajšc, że ustawa powinna być gotowa przed lipcem.

Minister zapewnia, że ustawa nie powstaje pod wpływem impulsu – rzšdowi chodzi o to, żeby koordynacja działań służb była lepsza niż dziœ.

A sytuacja w służbach nie napawa optymizmem. Od dwóch miesięcy nie ma szefa policji, która przechodzi przez powyborczy kryzys kadrowy. Duże kłopoty ma także Biuro Ochrony Rzšdu, które od momentu zmiany szefa zalicza wpadkę za wpadkš. Ich konsekwencjš może być rozwišzanie formacji, czego we wtorek nie wykluczył bezpoœredni zwierzchnik BOR wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Co więcej, przyznał on w TVN 24, że w BOR, które już w lipcu ma zapewnić ochronę szefom państw i rzšdów na szczycie NATO oraz papieżowi w czasie ŒDM, brakuje ponad 400 funkcjonariuszy.

W kontekœcie zamachów w Brukseli oraz zbliżajšcych się œwiatowych wydarzeń w naszym kraju słuszne wydajš się pytania o stan bezpieczeństwa Polski i tempo prac nad ustawš antyterrorystycznš. Dziennikarze nie mieli we wtorek okazji do zadania ich premier Beacie Szydło.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL