Zamachy w Brukseli

Prezydent Duda: Nie ma sygnałów o zagrożeniu w Polsce

AFP
Nie ma w tej chwili żadnych sygnałów, żebyśmy w Polsce mieli jakiekolwiek zagrożenie - powiedział prezydent Andrzej Duda po rozmowie z szefami służb. Poinformował też, że dwaj Polacy ranni w zamachach w Brukseli to celnicy. W sumie rannych zostało tam trzech Polaków.

Prezydent spotkał się z ministrem, koordynatorem służb specjalnych ministrem Mariuszem Kamińskim oraz szefami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W rozmowie uczestniczył szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

- Przekazano mi, jak wygląda obraz sytuacji. Nie ma w tej chwili żadnych sygnałów o tym, żebyśmy tutaj, na terenie Polski, mieli jakiekolwiek zagrożenie. Nie ma też, według tych informacji, które panowie (szefowie służb) posiadają, a posiadają dobre informacje z różnych źródeł, także i zagranicznych, nie ma zasadności do tego, żeby podwyższać jakikolwiek stan zagrożenia w tej chwili w Polsce - powiedział Duda w krótkim oświadczeniu dla prasy.

Spotkanie u prezydenta odbyło się już po tym, jak z przedstawicielami służb w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa spotkała się premier Beata Szydło. - Poprosiłem, zresztą tak samo jak poprosiła pani premier, z tego co wiem, o to, aby jednak wszelkie służby dbające o bezpieczeństwo naszego kraju i bezpieczeństwo Polaków zachowały szczególną, wzmożoną czujność w tej sytuacji, jaka wystąpiła – powiedział prezydent.

Duda powiedział też, że dwóch Polaków rannych w zamachach w Brukseli to celnicy. - O ile wiem, na lotnisku Zaventem dwóch Polaków, którzy przebywali tam na delegacji, funkcjonariuszy Służby Celnej, zostało rannych. Według informacji, które panowie mi przekazali, znajdują się zarówno oni, jak i ich rodziny w tej chwili pod opieką naszych służb konsularnych. Mam nadzieję, że wszystko będzie w porządku i że obie te osoby jak najszybciej wrócą do zdrowia – powiedział Duda.

Już po briefingu prezydenta MSZ poinformowało, że wśród poszkodowanych w dzisiejszych zamachach w Brukseli jest trzech polskich obywateli, którzy są hospitalizowani.

Najnowszy bilans zamachów terrorystycznych w Brukseli to 34 ofiary śmiertelne i ponad 200 rannych. Do ataków doszło na międzynarodowym lotnisku w Brukseli oraz w metrze.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL