Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Zamachy w Brukseli

"NYT" o działaniach, jakie UE musi podjšć po atakach w Brukseli

AFP
Po zamachach w Brukseli służby wywiadowcze i policja w UE powinny lepiej współpracować. Należy się też upewnić, że podróże kolejowe i lotnicze sš bezpieczne, a władze muszš zdobyć zaufanie muzułmanów - pisze w czwartek "New York Times".

"Wcišż nie wiadomo, jaki jest zwišzek między wtorkowymi zamachami terrorystycznymi w Brukseli a aresztowaniem w ubiegły pištek (18 marca) Salaha Abdeslama, podejrzewanego o działania logistyczne przed listopadowymi atakami w Paryżu. (...) Wiadomo, że od listopada trwała œwiatowa obława na Abdeslama, który ukrywał się w brukselskiej dzielnicy Molenbeek i który łatwo wymykał się władzom w mieœcie, gdzie policja i agencje wywiadowcze sš rozdrobnione", a w komunikacji przeszkadzajš im różnice językowe - ocenia amerykański ziennik, dodajšc, że belgijskie służby bezpieczeństwa "bardzo potrzebujš naprawy".

Oprócz oczywistej potrzeby takiej naprawy, Unia Europejska "musi szybko zaostrzyć bezpieczeństwo na lotniskach, dworcach kolejowych, w metrze i pocišgach podmiejskich" - uważa "NYT". We wtorek Francja ogłosiła, że wysyła 1,6 tys. policjantów do ochrony przejœć granicznych i węzłów transportowych. Niemcy także poinformowały, że podejmujš zdecydowane działania na granicy z Belgiš.

Belgia i Francja zwiększyły wysiłki antyterrorystyczne, "ale często te wysiłki utrudnia rywalizacja między agencjami" - zauważa "NYT". Przypomina, że wcišż w pełni nie wprowadzono w życie propozycji przyjętych przez Komisję Europejskš w kwietniu 2015 roku, których celem jest zwiększenie współpracy antyterrorystycznej między krajami UE i karanie za wyjazdy zagraniczne w celach terrorystycznych.

Według nowojorskiej gazety nawet bardziej zdecydowane œrodki nie zadziałajš, jeœli nie będzie się zwracało uwagi na przyczyny sprawiajšce, że tak wielu młodych Europejczyków o imigranckich korzeniach jest podatnych na propagandę Państwa Islamskiego, które przyznało się do ataków w Paryżu i Brukseli. Wœród terrorystów, którzy brali udział w ostatnich zamachach, byli głównie młodzi mężczyŸni, urodzeni w Europie, którzy dorastali w ubogich dzielnicach, zamieszkanych głównie przez muzułmańskich imigrantów i którzy byli drobnymi przestępcami, zanim zwrócili się w kierunku terroryzmu.

"W tych dzielnicach policja jest postrzegana jako zagrożenie, co tylko utrudnia schwytanie takich terrorystów jak Abdeslam. Nieustajšce profilowanie etniczne przez policję i brutalne rajdy na mieszkania muzułmanów i ich interesy, do jakich od listopada dochodzi we Francji i w Belgii, jeszcze bardziej wyalienowały te społecznoœci" - dodaje dziennik.

"Ale to w rękach tych społecznoœci jest klucz do pokonania terrorystów" - uważa "NYT". Jako jeden z przykładów podaje fakt, że mózg paryskich zamachów Abdelhamid Abaaoud został pojmany w wynajmowanym mieszkaniu pod Paryżem, gdyż policję zawiadomił o jego miejscu pobytu przyjaciel jego kuzyna.

"Podczas gdy Europa musi podjšć pilne działania, by chronić swych obywateli, kluczem do udaremnienia zamachów jest budowanie zaufania u większoœci muzułmanów, obywateli UE, którzy, jak w œrodę stwierdziła szefowa brytyjskiego MSW Theresa May, sš +równie zaniepokojeni jak wszyscy inni+ groŸbami zamachów" - pisze "New York Times".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL